Paslanmaz Fittings Nedir?

Teknoloji 21.09.2021, 18:38
Paslanmaz Fittings Nedir?

Paslanmaz malzemelerin kullanım alanlarına sağlamış olduğu yararlar, her geçen gün daha fazla üründe paslanmaz kullanımına neden olmaktadır. Paslanmaz fittings ürünleri de bu doğrultuda imal edilen ve son derece işlevsel olan ürünlerdendir. Bu noktada akıllara paslanmaz fittings nedir sorusu gelmektedir. En basit ifadeyle paslanmaz fittings ürünleri, boru tesisatlarında devamlılığı sağlamak için kullanılan bağlantı elemanlarıdır. Paslanmaz fittingsler, borula arasında bağlantı oluşturmanın yanı sıra manevra yapılmak istenilen alanlarda da kullanılmaktadır. Tesisatın düz şekilde ilerlemediği ve çeşitli yönlere dönmesinin gerektiği yerlerde, fittings ürünleri ile yönlendirme yapılmaktadır.

Paslanmaz Fittings Ürünleri Nelerdir?

Paslanmaz fittings nedir sorusu kadar önem arz eden bir başka konu da paslanmaz fittingslerin türleridir. Farklı kullanım alanlarındaki gereksinimleri karşılayabilmek amacıyla, bu ürünlerin çeşitleri bulunmaktadır. Paslanmaz fittings ürünleri genel olarak şu şekilde sıralanmaktadır:

Dişli Fittings Ürünleri

Paslanmaz dişli fittings ürünleri, fittings türleri arasında en yaygın kullanılan türdür. Bağlantı elemanı üzerinde bulunan dişliler ile dişli olarak imal edilen boruların bu dişliler vasıtasıyla birbirlerine bağlanması mantığına dayanmaktadır. Dişli fittings ürünleri üzerinde bulunan dişliler, “withword” olarak adlandırılan İngiliz standartlarına uygun olarak tasarlanmaktadır. Takma ve sökme işlemlerinin kolay olmasından dolayı dişli fittingsler daha fazla tercih edilmektedir.

Kaynaklı Fittings Ürünleri

Paslanmaz fittings ürünleri arasında kaynaklı fittingsler de ayrıcalıklı bir yere sahiptir. Bu fittings türünde, borular ile bağlantı elemanları çeşitli kaynak yöntemleri ile kaynatılarak birleştirilmektedir. Daha yüksek basınç değerlerini kaldırabilmeleri bakımından kullanışlıdır. Ancak tesisatın sökülmesi, onarılması ya da bakım yapılması gibi durumlarda daha zahmetlidir.

Hexagon Nipel

Nipel ya da hexagon nipel ürünleri; tek tarafı dişli, çift tarafı dişli ve hortum uçlu olmak üzere üç şekilde imal edilmektedir. Bu nipellerde boru, nipel üzerindeki dişliler ile denk getirilerek bağlantı sağlanmaktadır. Genellikle 6 köşeli olarak üretilen hexgon nipeller, tesisatın kolayca kurulmasını ve gerektiği durumlarda da aynı kolaylıkla parçaların çıkarılarak onarım yapılabilmesini sağlamaktadır.

Paslanmaz Fittings Kullanmanın Avantajları

Paslanmaz fittings ürünleri, sahip olduğu avantajlar dolayısıyla her geçen gün daha fazla alanda tercih edilmektedir. Bu avantajların başında, korozyona karşı sahip oldukları direnç gelmektedir. Paslanmaz fittingsler, genellikle korozyon riskini yüksek olduğu alanlarda kullanılmaktadır. Krom ya da nikel gibi malzemeler ile zenginleştirilen ve bu sayede yüksek korozyon direncine ulaşan çelik malzemeler, ağır şartlar altında bile uzun yıllar boyunca kullanılabilmektedir. Bu avantajı dolayısıyla petrokimya endüstrisinde, petrol ve doğalgaz boru hatlarında, termik ve nükleer santrallerde paslanmaz fittings ürünleri kullanılmaktadır.

Bu ürünlerin diğer bir avantajı da uzun vadeli maliyetlerinin düşük olmasıdır. Kullanım ömürlerinin fazla olması ve bir kez alındıktan sonra bakım ya da onarım gibi maliyet getirecek durumlara gerek bırakmaması uzun vadede bağlantı elemanları için maliyetlerinin minimum düzeye indirilmesi anlamına gelmektedir. Üstelik paslanmaz fittings ürünlerinde sızdırmazlık ve basınç direnimi de yüksek düzeydedir.

Paslanmaz Fittings Ürünlerinin Fiyatları

Paslanmaz fittings fiyatları hakkında kesin bir rakamdan söz etme olanağı yoktur. Zira günümüzde bu ürünlerin imalatını yapan çok sayıda firma bulunmaktadır. Firma sayısındaki bu fazlalık, paslanmaz fittings almak isteyenler açısından seçeneklerin fazla olması gibi bir avantaj da sunmaktadır. Ancak paslanmaz fittings alırken fiyattan daha çok kaliteye dikkat edilmesi gereklidir. Yeteri kadar kaliteli olmayan ürünlerin yalnızca uygun fiyatlı oldukları için tercih edilmeleri, bahsedilen avantajlardan bazılarından mahrum kalınmasına neden olabilmektedir. Yine de kaliteli paslanmaz fittings ürünlerin, uygun fiyata temin edebilmek de mümkündür. Bunun için detaylı bir araştırma yapmak ve kalitesinden emin olunan markalardan fiyat teklifi almak daha doğrudur.

Bu yazımızda, paslanmaz fittings ürünleri ile alakalı bilgiler vermeye çalıştık. Paslanmaz fittings ürünlerini incelemek için https://www.umitpaslanmaz.com/urun-kategori/paslanmaz-fittingsler/ adresini ziyaret edebilirsiniz.

Yorumlar (0)