PERKOTEK PARMAK İZİ OKUYUCU SİSTEMİ

Teknoloji 10.01.2022, 13:41
PERKOTEK PARMAK İZİ OKUYUCU SİSTEMİ

Parmak İzi Okuyucu Fiyatları

Gün geçtikçe parmak izi okuyucuların kullanım alanlarında da artış meydana gelmeye başlamıştır. Oldukça teknolojik bir sistemdir ve daha güvenli ortamlar oluşturabilmek için üretilmektedir. Ülkemizde bulunan parmak izi okuyucu fiyatları 60$ - 840$ arasında değişiklik gösterir. Sahip olduğu farklı fonksiyonlara göre bu fiyatlarda değişiklikler ortaya çıkmaktadır. Parmak izi okuyucuların değişkenlik göstermiş olduğu bu özellikler, cihazın fiyatına direk olarak etki eder.

Cihazın fiyatına etki eden faktörler arasında ilk olarak sensörler yerini alır. Bu sensörler parmak izinin hangi çözünürlükte alınacağını ifade eder. Eğer cihazın sahip olduğu çözünürlük ne kadar yüksekse, parmak izini o kadar kısa sürede tanır. Bunun yanı sıra hata riski de en aza inmiş olacaktır.

Ekran da fiyata etki eden bir diğer özelliktir. LED ekrana sahip olan sistemler daha ucuz fiyatlardan satılırlar. Yeni teknoloji ile üretilen cihazlar ise TFT ekrana sahiptir ve 65.000 canlı rengi gösterebilme özelliği bulunur. Parmak izi okuyucu bilgisayar ile farklı yöntemler sayesinde haberleşebilir. Bunlar arasında USB, Wi-Fi, rs232, rs485 ve TCP/IP yer alır. TCP/IP ve Wi-Fi olan modellerde haberleşme diğerlerine göre çok daha hızlı şekilde olacaktır. PC ile parmak izi okuyucuların arasına kablo çekmek maliyeti daha da arttırır. Bu nedenle haberleşmeyi kuracak olan sistemler de fiyatlara direk olarak etki eder.

Turnike sistemleri, otopark bariyerleri, fotoselli kapı ve kapı kilitlerinde parmak izi okuyuculardan yararlanılabilir. Bu sistemlere entegre şekilde çalışan cihaz, tetik verme özelliğine de sahiptir. Genelde tetik verme özelliği bulunan cihazlar tavsiye edilir. Çünkü satın alma sırasında bu özellik lazım olmasa da, ilerleyen zamanlarda ihtiyaç duyulabilir. Parmak izi okuyucu fiyatı bu tip özellikler göz önüne alınarak firmalar tarafından belirlenir.

Parmak izleri hepimiz için paha biçilemez. Çünkü parmak izleri eşsizdir, yani herkesin parmak izi kendine özeldir. Hiç kimsenin parmak izi bir başka kimsenin parmak iziyle eşleşmez. İşte sırf bu yüzden parmak izleri üzerine birçok çalışma yapılıyor. Parmak izleri birçok parmak izi okuma teknolojik ürüne de sebep oldu ve olmaya da devam ediyor.

Parmak izi sistemleri birçok teknolojik ürüne sebep oluyor. Bunların bazısı güvenlik sebebiyle yapılan aletler. Örneğin parmak iziyle girilen bazı laboratuarlar, buna benzer bazı gizlilik gerektiren yerler, özel sığınaklar ve çok önemli deneylerin yapıldığı yerler üst düzey güvenlik şartlarını gerektirebilir.   Bu tür yerlere herkesin girme şansı yoktur. Bu tür parmak izi okuma sistemi yerlere ancak belirli standartlara ulaşmış üst düzey çalışanların girmesi güvenlik açısından önemlidir. Tanımlı olan üst düzey personelin dışında o yere giriş çıkış riskli ve tehlikeli olabilir.  Bu durum da üstün güvenlik şartları gerektirir. bu şartları sağlayan cihazlardan biri de parmak izi sistemleridir. İşte bu yüzden bu tür yerlere de parmak izi tarayıcıları takılır ve kullanılır. Çünkü daha önce de belirttiğimiz gibi parmak izleri kişiye özeldir. Parmak izi okuyucular da personel takip cihazı işte kişilere özel olan bu parmak izlerinden faydalanarak güvenliği sağlamak amaçlı olarak kullanılırlar. Teknolojideki gelişmeler bu cihazların hata yapma şansını minimuma indirgiyorlar. Globalleşen dünyada hızla yaygınlık kazanmış olan birbirinden çeşitli süpermarket, işletme, firma ya da eğlence alanları gibi mekânların korunmasıyla görevli olan bekçi sayıları da benzer doğrultuda hızla artarak sayılan tüm mekânlarda görev almaktadır. Bu doğrultuda; söz konusu mekânlarda güvenlik tedbirlerinin alınması, adı geçen alanların çok daha konforlu çalışma biçimi sergileyebilmeleri açısından büyük önem taşımaktadır.

Bu doğrultuda; sunulmakta olan bekçi kontrol sistemi ayrıcalıkları, teknolojinin gelişmesinden güç alarak tüm bekçi görevlilerinin çalışma kontrollerinin sağlanması açısından özellikli bir sistem şekli olmaktadır. Ayrıca; tam güvenlik işlemi için, her şeyden önce güvenlik görevlisinin çalışma takibini sağlayan söz konusu sistem ile alışveriş mekânları başta olmak üzere, pek çok mekânın çalışma güvenliği en üst seviyelerde sağlanabilmektedir.

Bunlarla birlikte; uzun süreli kullanım avantajları da sağlayabilmekte olan bekçi kontrol sistemi ile yüksek güvenlik önlemleri rahatlıkla sağlanabilmektedir. Ayrıca; dikkat dağınıklıkları gibi sebeplerden kaynaklanabilen iş aksatma durumlarının en kolay kontrol sistemi de olan söz konusu sistem ile yüksek güvenlik kontrolleri rahatlıkla tek bir sistemden kontrol edilebilmektedir.

Netice itibariyle; güvenliğin temeli olan güvenlik görevlilerinin kontrolleri için sunulmakta olan söz konusu sistem ile çok daha rahat olarak sağlanabilen kontroller ile yaşam kolaylaştırıcı teknolojik sistemle de tanışılmış olmaktadır. Bu bağlamda; çalışmaların aksatılıp aksatılmadığının en etkin kontrol mekanizması olarak da adlandırılabilen söz konusu sistem, tam güvenlik için vazgeçilmez bir mekanizma olmaktadır.

Kaynak: KAPSAMHABER
Yorumlar (0)