PERKOTEK ÜRÜN KORUMA SİSTEMİ

Teknoloji 03.01.2022, 14:06
PERKOTEK ÜRÜN KORUMA SİSTEMİ

Toplum olarak hayatımızın her alanında tüketmeyi seven bir milletiz. Tekstil ürünleri olsun, market alışverişleri olsun bir şekilde bu zincirin birer halkasıyız hepimiz. Özellikle günümüzde alışveriş merkezlerinin de artmasıyla ihtiyaç duyduğumuz herşeyi tek bir çatı altında rahatlıkla bulabilmekteyiz.

Dolayısıyla bu kadar yoğun bir alış-veriş zincirinin içinde mağazaların ürünlerinin güvenliklerini sağlaması, onlar için üzerinde düşünülmesi gereken ayrı bir konu haline geldi. İnsan sayısının her geçen gün arttığı özellikle İstanbul gibi bir metropolde mağazalara her gün girip çıkan insanların tek tek kontrol edilmesi elbette ki mümkün olmayacaktır ama bir şekilde mağaza güvenlik sistemi ile ilgili bir düzen oturtulması ve herhangi bir kötü niyet karşısında bu sistemin bir uyarı veriyor olması gerekir.

 Hal böyle olunca mağazalar da hırsızlık olaylarına karşı bazı önlemler almışlardır. Örneğin bir mağazanın güvenliğini sağlamak iki şekilde mümkün olabilir. Bunlardan biri ürünlerin üzerine takılan alarm etiketleridir. Bu etiketler ancak alarm sökücü ya da alarm etiket öldürücüler tarafından çıkarılabilir. Alarm etiketi üzerindeyken dışarı çıkarılmaya çalışılan ürün, mağaza kapısına yerleştirilen ürün koruma tarafından algılanarak gerek yüksek sesle gerekse ışıklı uyarılar vererek mağaza yetkililerinin harekete geçmesini sağlar.

Güvenlik sistemleri ile ilgili bir diğer yöntem ise güvenlik kameralarıdır. Bu kameralar mağazanın birçok noktasına yerleştirilerek sürekli olarak yetkililer tarafından izlenmesi sağlanır. Hatta bu kameraların gece görüşleri sayesinde ışıksız ortamlarda bile kaliteli görüntü almak mümkündür. İnternet üzerinden bağlanılarak başka bilgisayarlardan da kayıt yapılan bu görüntüleri izlemek mümkündür. Her iki yönteminde art niyetli insanlar için oldukça caydırıcı olduğunu söylemek mümkündür.

Mağaza Güvenlik Sistemleri

Mağazalar gün içerisinde binlerce kişinin uğramış olduğu alanlar arasında yerini alır. Bu nedenle alan içerisinde çeşitli güvenlik sistemlerinin kullanılması gerekir. Eğer bu sistemler tercih edilmezse bir takım sorunların ortaya çıkması da kaçınılmaz olacaktır. Genel olarak mağazalarda birkaç farklı tip güvenlik sistemi kullanılır. Bunlardan birisi giriş ve çıkışlarda güvenliği sağlamak için kullanılan detektörlerdir. Alan içerisine metal cisimlerin girişini engellemek adına bu cihazlardan destek alınır. Böylece ortam kişiler açısından daha güvenli hale gelmiş olur. Bunun dışında kameralar ve ürün güvenlik sistemleri de mağazalar içerisinde yerini alır.

Mağaza güvenlik sistemleri içerisinde kameralar oldukça önemli bir yere sahiptir. İç mekânda Dome ve Box kameralar daha çok tercih edilmektedir. Kullanılmakta olan bu kameralar 420 – 800 tvline arasında çözünürlüğe sahiptir. Bunun yanı sıra IR Led kameralar da bulunmaktadır. Bu kameraların sahip olduğu en büyük özelliklerden birisi gece görüşünün bulunmasıdır. Bu sayede karanlık ortamlarda bile görüntüleri kayıt altına kolayca alabilirler. Ortaya çıkan sorunlar karşısında kamera kayıtları incelenerek kişilerin tespit edilmesi mümkün hale gelir. Üstelik güvenlik kamerasının caydırıcı özelliği de bulunur.

Mağazalar kalabalık ortamlar olduğu için kişilerin tek tek kontrol altında tutulması son derece zor ve neredeyse imkânsızdır. Alarm sökücü arasında ürün etiketlerinin bulunmasının nedeni de budur. Bu etiketler manyetik olma özelliğine sahiptir. Etiketler her ürün üzerine kolayca sabitlenebilir ve başka kişiler tarafından yerinden çıkartılma ihtimali bulunmaz. Kapı girişlerine monte edilen güvenlik antenleri ile entegre şekilde çalışırlar. Eğer etiketi çıkartılmamış olan bir ürün bu antenler arasına gelirse, sistem direk olarak sesli ve ışıklı şekilde alarm verir. Bu sistemler sayesinde mağaza güvenlik ve kontrol işlemleri sorunsuz şekilde gerçekleştirilebilir.

Bekçi saati piyasada Bekçi devriyelerini kontrol altında tutmak, böylelikle sitenizde, fabrikanızda, işyerinizde, stratejik önemi olan askeri veya idari yerlerde, havalimanlarında, devlete bağlı kurumlarda ve bunun gibi bekçi sistemine ihtiyaç duyulan diğer tüm yerlerde gönül rahatlığı ile kullanabileceğiniz sistemlerdir.

Bu sistemler bütünü ile güvenliğinizi emanet ettiğiniz bekçinizin veya bekçilerinizin mesaide uyuyup uyumadığını, herhangi bir sorun vuku bulmadan önce bu sorunu fark edip etmediğini, herhangi bir sorun oluştuğunda olay yerinde anında olup olmadığını, daha önceden belirlenmiş olan kontrol güzergâhlarını düzenli bir şekilde dolaşıp dolaşmadığını görüp, kontrol edebilir ve gerekli uyarıları yaparak güvenliğinizin devamını sağlayabilirsiniz. Bu sistem bekçinin yapmış olduğu turları kayıt altına alarak sürekli bir denetim mekanizmasını işletir. Bu şekilde herhangi bir kanuna aykırı durumda veya sigorta kaybının oluşabileceği durumlarda da kanıt teşkil eder.

Bekçi tur sistemi her ziyaret ettiği kontrol noktasında aktive olur ve hafızaya alınır. Bu sistemde yazılım mucizesi ile kontrol merkezlerinin aktivasyonlarının kopyalanması da engellenebilir. Kontrol merkezleri ve tur noktalarının bilgileri bir rapor halinde yazdırılabilir. Bu durumda yöneticinin de işi bütün bilgileri kontrol etmek durumunda kalmayacağından ziyadesiyle kolaylaşır.

Bekçinin her kontrol merkezinde aktive edilen kolaylıkla taşıyabileceği bu okuyucu ile bilgisayar ortamında güvenliğimizden sorumlu olan bekçilerin görevlerini yerine getirip getirmediklerini denetleyebiliriz. Bekçi saati sistemi ile artık bizim, ailemizin, komşumuzun, işyerimizin ve bizim için önemi olan diğer noktaların güvenliği artık çok daha kolay

Kaynak: KAPSAMHABER
Yorumlar (0)