Rus Altimo ve Turkcell davasında Karar Verildi

İngiliz Tahkim Mahkemesi Privy Council, Turkcell'de, Çukurova Holding ile Rus ortağı Altimo arasında devam eden hisse davasında kararını verdi.

Teknoloji 30.01.2013, 16:08 30.01.2013, 16:11
Rus Altimo ve Turkcell davasında Karar Verildi

İngiliz Tahkim Mahkemesi Privy Council, Turkcell'de, Çukurova Holding ile Rus ortağı Altimo arasında devam eden hisse davasında kararını verdi. Mahkeme, taraflardan daha fazla bilgi talep ederken, hisseleri elden çıkaran Çukurova Holding'in tazminat talep hakkı olduğunu belirtti. Karar sonrası Çukurova Holding'den kararın kendi lehlerine çıktığı değerlendirmesi geldi.

ÇUKUROVA HOLDİNG'DEN AÇIKLAMA: "KARAR LEHİMİZE"

Karar sonrasında Çukurova Holding Mahkeme'nin kararının kendi lehlerine olduğu değerlendirmesinde bulunarak şu açıklamayı yaptı:

"Privy Council, Turkcell'de ortak hakimiyet hakkı veren hisselerin mülkiyetine dair davada nihai kararını Çukurova lehine verdi. Privy Council, Alfa'nın öne sürdüğü teknik temerrüt iddialarından bir tanesinin gerçekleştiğini; ancak bu temerrüdün bilinçli olmadığını ve Alfa'ya zarar vermediğini belirtti. Privy Council, Çukurova'nın krediyi geri ödeyerek hisseleri geri alma hakkına sahip olduğuna hükmetti. Privy Council, hisseler üzerindeki rehnin çözülmesinin nihai şartlarını henüz belirlemedi. Privy Council, Alfa'nın 2005'te kredi işlemine sözkonusu Turkcell hisselerini ele geçirme amacıyla girdi ve Çukurova'nın krediyi geri ödemesini engellemek için bilinçli olarak adımlar attı."

RUS ALTİMO KAFALARI KARIŞTIRDI

Karar öncesinde Altimo'nun, İngiliz Tahkim Mahkemesi'nin kendi lehlerine karar verdiği açıklaması da kafaları karıştırdı. Şirket daha sonra bu açıklamasını geri çekti.

Reuters'in geçtiği Altimo'nun ilk açıklamasında, İngiliz Tahkim Mahkemesi Privy Council'ın, Turkcell'de Mehmet Emin Karamehmet'in sahibi olduğu Çukurova Holding ile Altimo arasındaki ortaklık yapısıyla ilgili anlaşmazlıkta kendi lehlerine karar verdiği belirtildi.

Ancak, bu açıklamadan yaklaşık yarım saat sonra aynı şirketten gelen yeni bilgilendirmede bu açıklamada yer alan ifadelerin geri çekildiği bildirildi. Bu hareket şirketin borsada işlem gören hisselerinde de yukarı ve aşağı yönlü hareketlere neden oldu. İlk açıklamayla yaklaşık yüzde 1.5 gerileyen Turkcel hisseleri ikinci açıklamayla yeniden değer kazandı. Turkcell hisseleri ilk seansı yüzde 0.42 lira primle 11.90 TL seviyesinden kapattı.

KARAR TURKCELL'İN ORTAKLIK YAPISINI ETKİLEYECEK

Mahkemenin kararı Turkcell'in ortaklık yapısında önemli bir değişiklik yaratacağı için yatırımcılar tarafından dikkatle izleniyor. Kararın Rus ortağın lehine çıkması durumunda ortaklık yapısındaki önemli değişilik nedeniyle Bilgi Teknolojileri İletişim Kurumu'nun (BTK) vereceği onay karar beklenecek. BTK'nın onay vermemesi durumunda şirketin ortaklık yapısındaki belirsizliğin devam edebileceğini belirtiyor.

BTK'nın kararı onaylaması durumunda ise yüzde 34'ü halka açık olan şirketin şu anda Çukurova Holding ile birlikte üç tane olan ana ortak sayısı Altimo ve Norveç merkezli TeliaSonera firmaları olmak üzere ikiye inecek. Bu durumda bu iki ortak yönetim kurulu oluşturup, genel kurula gidebilecek. BTK onay vermediği takdirde ise 2005 yılından beri devam eden belirsizlik sürecek.

BTK: "BİZİM ONAYIMIZ ŞART"

BTK'nın dün konuyla ilgili yapılan açıklamada imtiyaz sözleşmesindeki değişikliğin kurumun onayına tabi olduğu belirtilmiş, hisse değişimi durumunda kurumun onayının gerekliliğine dikkat çekilmişti.

BTK Başkanı Tayfun Acarer dün konuyla ilgili yaptığı açıklamada, Turkcell'deki sürecin lisans iptaline kadar gidebileceğini belirtmişti. GSM şirketinin işletmeci sözleşmedeki yükümlülüklerini yerine getirememesi halinde sözleşmenin fesh edileceğini hatırlatan BTK Başkanı, İngiltere'deki mahkemenin alacağı kararın da BTK onayı gerekliliğini değiştirmeyeceğine işaret etmişti.

Yorumlar (0)