Alexa

Samsun Teknopark firmasından Almanya’ya yazılım ihracatı

Samsun Teknoloji Geliştirme Bölgesi firmalarından Tekşen Bilişim geliştirdikleri rent a car yazılımını Almanya’da bir firmaya yazılım ihracatı gerçekleştirdi. 

Samsun Teknopark firmasından Almanya’ya yazılım ihracatı

Tekşen Bilişim’in Kurucusu ve Yönetim Kurulu Başkanı Samet Teke, Tekşen Bilişim’i kurarak Gözcü Araç Takip markasıyla faaliyetlerine başladı. Samsun Teknopark’ta bulunan Ar-Ge ofisinde çalışmalarını sürdüren Tekşen Bilişim, rent a car firmaları için yazılımlar geliştirdi. E-RAC adını verdikleri elektronik rent a car sisteminin farklı versiyonlarını geliştirip E-RAC v2’yi Almanya’da faaliyet gösteren bir broker firmasına satarak ilk yazılım ihracatlarını gerçekleştirdi.

Gerçekleştirdikleri ihracat sonrasında bunu sürekli hale getireceklerini dile getiren Teke,İlk ihracatlarını Almanya’ya gerçekleştirdiklerini Almanya genelinde 150 acentesi bulunan ve Berlin şehrinde bin araç parkı kapasitesine sahip bir broker firmasına geliştirdikleri elektronik rent a car yazılımının satışını yaparak ilk ihracatlarını gerçekleştirdiklerini belirtti. 

Samsun Teknopark’ın gelişmelerinde rolü büyük olduğunu belirten Teke, "Samsun Teknopark’ta bir girişimcilik ekosistemi var ve bu ekosistemin size katkıları oluyor. Örneğin, yazılım firmalarıyla irtibat kuruyorsunuz, onların oluşturduğu başka bir sistem sizin sisteminize entegre edilebilir oluyor, karşılıklı fikir alışverişinde bulunabiliyorsunuz. Mentorluk desteği alıp mentorluk desteği verebiliyorsunuz. Düzenlenen etkinliklere ve konferanslarla birlikte kişisel gelişimimize de katkı sağlıyoruz” dedi. 

Ondokuz Mayıs Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Matematik Bölümü ile kalite geliştirme faaliyetleri kapsamında protokol imzaladıklarını belirten Teke, "Tekşen Bilişim, eğitime katkı sağlayarak, yenilenen bölüm müfredatlarında öğrencilerin son dönemlerini okul yerine çalışma ortamlarında geçirmelerini sağlayarak eğitime destek verdiklerini dile getirdi. Teke, “Eğitime önem veren bir kurumuz. Samsun Teknopark’ın bize sağladığı önemli desteklerden birine örnektir imzalanan bu protokol. Samsun Teknopark Genel Müdürü Dr. Buğra Çolak aracılığıyla OMÜ Fen Edebiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Bekir Batı ve Matematik Bölüm Başkanı Prof. Dr. Emin Kasap ile birlikte imzaladığımız bu protokolle Matematik Bölümü’nde öğrenim gören öğrencilerden Mesleki Uygulama Programı’nın belirlediği kriterleri yerine getirenler hafta da 40 saat bizimle birlikte çalışarak hem mesleki gelişimlerine katkı sağlayacak hem de mesleki mensubiyet duygusunu edinecekler” dedi. 

Geçmişte masaüstü yazılımlar yaygın olarak kullanıldığını, günümüzde  ise internetin tüm dünyada yaygınlaşması ile mobil yazılım ve web yazılım hizmeti hız kazandığını hatırlatan Teke, bu tür yazılımların hem daha kolay kurulum özelliğine sahip hem de kullanıcılara çok daha hızlı ulaştığına dikkat çekti.

Teke, Bu özel yazılımlara referans olarak ise Samsun Valiliğine yapılan yemekhane stok yönetimi olduğunu söyledi.
 

KAPSAMHABER

Güncelleme Tarihi: 05 Ocak 2019, 01:06
YORUM EKLE