Samsun'da Adapha Yapay Zeka, 1 Milyon 250 bin Yatırım Aldı

Ondokuz Mayıs Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Öğr. Gör. Sema Gül Türk tarafından kurulan Adapha Yapay Zeka firması Keiretsu Forum Melek Yatırımcılarından Hulusi BERİK ve Ali Aksakarya tarafından 1 milyon 250 bin değerlemeyle ilk yatırımını aldı.

Teknoloji 09.07.2020, 20:49 09.07.2020, 21:17
Samsun'da Adapha Yapay Zeka, 1 Milyon 250 bin Yatırım Aldı

BİGG desteğiyle Samsun Teknopark Kuluçka Merkezi’nde Sema Gül Türk tarafından kurulan Adapha Yapay Zeka firması Keiretsu Forum Melek Yatırımcılarından Hulusi BERİK ve Ali Aksakarya tarafından 1 milyon 250 bin değerlemeyle ilk yatırımını aldı.

Çevrimiçi etkinliğe Ondokuz Mayıs Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Mehmet Kuran, Samsun Teknopark Genel Müdürü Dr. Buğra Çolak, OMÜ-TTO Koordinatörü Dr. Öğr. Üyesi Mustafa Mortaş, Teknopark Genel Müdür Yardımcısı Öğr. Gör. Osman Özkoç, Keiretsu Forum Türkiye Yönetim Kurulu Başkanı Hulusi Berik, yatırımcı Ali Aksakarya ve Adapha Yapay Zeka’nın kurucusu Öğr. Gör. Sema Gül Türk katıldı.

Adapha Yapay Zeka’ya tebriklerini sunan Prof. Dr. Mehmet Kuran, ‘Samsun Teknopark ve OMÜ-TTO olarak üniversitede fikri ve projesi olan Hocalara destek olduklarını belirterek, "Sema hocamızın projesini BİGG’in açıklanmasından önce gerçekleştirdiğimiz proje pazarı etkinliğimizde birinci olarak seçtik. Ardından BİGG desteği aldı ve biz de doğru karar vermiş olduğumuzu görmüş olduk. Sonrasında Samsun Teknopark olarak gerçekleştirdiğimiz ilk yatırım etkinliğinde sunum yapan hocamızın projesi yatırım almış oldu. Bu tarz yatırımların olması bizi mutlu ediyor ve devamının gelmesini diliyoruz’ dedi.

'Yeni Nesil Yatırımcı Buluşmaları’ etkinliğinden memnuniyetlerini dile getiren Hulusi Berik, "Sema hocamızla. Projesinin anlamlı olması ve alanında hakim olduğu bilgiyi bize aktarması kendisine yatırım yapmamızda etkili oldu. Yapay zeka alanında çalışmaları olan Solid ICT firmasının sahibi Ali Aksakarya ile bu yatırımı gerçekleştiriyoruz’ dedi.

Yapay zeka konusunda görüntü işleme alanında yatırımları olduğunu belirten Ali Aksakarya, ‘Şirket içerisinde geliştirdiğimiz bilgi birikimini Sema hocamızla tanıştıktan sonra daha anlamlı ve teknolojik olarak farklılık katacak bir alanda ortaya çıkarmak istedik. İlk günden itibaren içinde olmayı çok istediğimiz bir projeydi ve öğrendiklerimizi ortaya çıkarmak için çalışmalara başladık’ dedi.

İmza etkinliğinde mutluluğunu dile getiren Adapha Yapay Zeka’nın kurucusu Sema Gül Türk, Fikrine önem veren herkese teşekkür etti.

‘YATIRIM İKLİMİNİN OLUŞMASI ÇOK ÖNEMLİ’

İmza etkinliğinin son konuşmasını gerçekleştiren Dr. Buğra Çolak, ‘Bu yatırım her açıdan önem arz ediyor. Gerçekleştirilen yatırım diğer girişimcilerimize, başarılı projeleriniz olduğunda yatırım alabileceğiniz ağlarla bizim aracılığımızla irtibat kurabileceklerini de göstermiş oluyor ve yatırım ikliminin oluşması için önemli bir adım oldu’ diyerek sözlerini sonlandırdı.

Kaynak: KAPSAMHABER
Yorumlar (0)