Alexa

Sanal Pazar Yeri ve Kişisel E-Ticaret Platformu

Sanal Pazar yerleri gelişmiş özellikleri, oluşturduğu kemik kitle ile e-ticaret yapacak olan kişilere hazır bir platform sunuyorlar.

Sanal Pazar Yeri ve Kişisel E-Ticaret Platformu

İnternette Aliexpress, Hepsi Burada, N11, Gitti Gidiyor, Amazon gibi pek çok dijital satış olanağı sunan Pazar yerleri bulunuyor. Online satışlarda ciddi kitleye ulaşmayı sağlayan bu platformlar, e-ticaret yapanlara geniş kitlelere ulaşma şansı sunuyor. Peki, e-ticaretle uğraşanlar kendi e-ticaret sitelerini mi kurmalı yoksa pazar yerlerinden faydalanarak kurulu bir sistemle mi satış yapmalı? Bu ikilem e-ticaret yapacak olan kişilerin kararsızlık yaşamasını sağlıyor. İşte bu noktada her iki sistemi de inceleme altına aldık. Hangi sistem daha avantajlı, hangisi verimli sonuçlar veriyor yaptığımız incelemeyle karar verebilirsiniz.

Şahsi E-ticaret Portalının Kazandırdıkları

Marka yaratılabilir: Hazır bir e-ticaret platformunda yer almak istemeyen herkes kendi e-ticaret portalını kurmayı tercih ediyor. Bu adım aslında kişilere marka haline gelme şansı sunuyor. Etkili reklam ve marka çalışmalarıyla kemik kitle oluşturulabilir.

İçerik analizi: Marka oluşturduktan sonra yapılacak bütün reklam, pazarlama çalışmalarında içeriğe dair bizatihi analiz yapılabiliyor. Üstelik herhangi bir kural koyucu olmadığından pazarlama çalışmalarında değişken durumlara göre hareket edilebiliyor.

Ziyaretçi trafiği: Web sitelerini ziyaret eden kullanıcıları hem site trafik analizi sayfasından hem de Google gibi arama motorlarının araçlarıyla incelemek mümkün. Ziyaretçi trafiğini düzenli gözlemlemek reklam ve pazarlama çalışmalarına yön verir, sitenin ivme kazanmasına yardımcı olur.

Fiyat belirleme: Bir yere bağlı olmayan e-ticaret sitelerinde, fiyat politikası tamamen marka sahibine aittir. Marka sahipleri fiyatlarda dilediği gibi indirim yapabilir, kendi fiyat çizgisini oluşturarak hedef kitlesini kontrol edebilir.

Müşteri & marka ilişkisi: E-ticaret sitesinde şahsileşmenin avantajlarından biri de marka sahiplerine müşteri ilişkilerinde kontrol sağlaması. Marka ve müşteriler arasında duygusal bağ kurulması, markaya bağlılık, müşteri memnuniyeti sağlanması daha sağlam temellerde gerçekleştiriliyor. Diğer yandan müşterilerin alışveriş ve ziyaret içeriğine göre kişiye özel ürün önerileri sunmak, özel kampanyalar oluşturmak mümkündür.

Dijital pazarlama: Reklam, backlink, SEO, organik trafik gibi çok dijital çalışmalarda kişisel bir e-ticaret sitesine sahip olmak daha avantajlıdır. Sonuçlar net bir şekilde gözlenir, eksiklikler açıkça fark edilir.

Kişisel E-ticaret Sitesinin Dezavantajları

Yoğun mesai: Kişisel bir e-ticaret sahibi olmak site sahiplerine yoğun mesai harcatır. Özellikle ilk zamanlar sağlam temeller üzerine oturması için ekstra çaba gerekir.

Teknik destek: E-ticaret sistem oturtulduktan sonra kazançlı bir girişimdir ancak getirdiği sorumluluklar vardır. Örneğin siteye düzenli bakım yapmak, bir problem oluştuğunda teknik altyapıdan anlamak gerekiyor. Birçok kişi teknik destek almak zorunda kaldığından ek bir masraf kalemi oluşuyor.

Marka aşinalığı oluşturmak: Marka oluşturmak prestijli bir ticari başarıdır ancak bu oluşumu sağlamak her zaman kolay değildir. Marka oluşturma sürecinde yoğun çalışma, tanıtım ve pazarlama, SEO gibi birçok detay site sahiplerini bekliyor. Marka olmak için ekstra bir bütçe ayırmak gerekebilir.

E-ticaret portal masrafları: E-ticaret sitesi sıfırdan kurulacağı için belli bir bütçe gözden çıkarılmalıdır. Kullanıcı deneyiminin olduğu, ziyaretçilerin zengin tasarım ve pratik bir sistemde alışveriş yapabilmesi için efor sarf etmek gerekiyor. Tüm bunlar ise kişiye başlangıç aşamasında ciddi bir masraf oluşturur.   

Sanal Pazar Yerlerinin Kazandırdıkları

Hazır ve geniş bir kitleye ulaşma

Sanal Pazar yerleri gelişmiş özellikleri, oluşturduğu kemik kitle ile e-ticaret yapacak olan kişilere hazır bir platform sunuyorlar. Böyle bir platformda satış yapmaya başlamak doğrudan hazır bir kitleye ulaşmaya yardımcı olur, satış potansiyelini yükseltir.

Rakipleri inceleme fırsatı

Dijital Pazar yerleri binlerce ürünün satışa sunulduğu çok geniş bir platform olması sebebiyle aynı sektörde hatta aynı ürünün satışını yapan birden fazla e-ticaret temsilcisi bulunuyor. E-ticaret yapanlar, Pazar yerindeki rakiplerini gözlemle şansı yakalar. Böylece satışa sunduğu ürünlerin fiyatlarını değerlendirebilir.

Güvenilir bir sistem imajı

Bilindik sanal pazarlar, ilk defa o siteden alışveriş yapacak olan kişiler için dahi belli bir güven duygusunu yansıtır. Büyük pazarlar, kendi markasını oluşturmuş, müşteri bağlılığını ve güven duygusunu sağlamış platformlardır. Kullanıcılar site sebebiyle güven problemini yener ve gönül rahatlığıyla alışveriş yapar. 

Teknik sorunlarla uğraşmayı gerektirmez

Mevcut bir platforma satış yapmak için dâhil olmanın en büyük avantajı teknik altyapıya dair sorunlarla uğraşmamaktır. Sitenin kurulumu, teknik bakımı gibi alanlarla hâlihazırda sitenin teknik personelleri olduğundan sisteme bağlı yaşanan sorunlar kısa sürede hallediliyor. 

Pazar Yerinde Satış Yapmanın Dezavantajları

Komisyon: Pazar yerlerinde satış yapmanın maddi külfeti var; aylık mağaza bedeli ve satışlardan yapılan komisyon satıcılar için büyük dezavantaj.

Pazar yeri kuralları: Pazar yerlerinde disiplin sağlanması için uyulması gereken kurallar bulunuyor. Bu kurallar tüketici – satıcı güvenliğini sağlamak içindir. Bazen e-ticaret yapanlar baskıcı kurallar bütünüyle karşılaşabiliyor.

Reklam masrafı: E-ticaretin birinci kuralı gün geçtikçe büyüyen sektörde rekabetle mücadele edebilmek. Pazar yerleri gibi geniş bir platformda satış yapanlar, rekabet edebilmek için yoğun reklam masrafıyla karşı karşıya kalabiliyor.

YORUM EKLE

banner331