Sarvion Tecrübesi ile Baca Gazı Analizi

Baca gazı analizi üretim süreçlerinin kontrol edilebilmesi, verimliliğin arttırılması ve fırınlardan çıkan gazların yasal süreçler açısından uygun olup olmadığının anlaşılması için oldukça önemlidir.

Teknoloji 01.11.2020, 21:44
Sarvion Tecrübesi ile Baca Gazı Analizi

Sarvion ısıl işlem sistemleri ve endüstriyel fırınlar için sunduğu çözümler ile üretim süreçlerinin verimliliğinin artmasını sağlıyor. 7/24 servis desteği vermesinin yanı sıra düzenli bakım gereksinimlerinde, fırın ve ısıl işlem sistem modernizasyon süreçlerinde, düzenli muayeneleri, monte ve demonte ihtiyaçları ve üretimin verimliliğini kontrol altında tutabilecek ya da arttıracak çözümlerde aranan isim olan Sarvion, Türkiye’nin ileri gelen endüstriyel fırın üreticileri ile yaptığı ortaklıklarla da pazardaki yerini her geçen gün daha da sağlamlaştırıyor.

Baca Gazı Analizi Nedir?

Baca gazı analizi üretim süreçlerinin kontrol edilebilmesi, verimliliğin arttırılması ve fırınlardan çıkan gazların yasal süreçler açısından uygun olup olmadığının anlaşılması için oldukça önemlidir. Bu analizlerin yapılması üretimin devam etmesi ve kalite standartlarının üreticiler tarafından ideal şekilde korunması açısından büyük öneme sahiptir. Çevre yönetmeliklerine uygun olarak üretim yapma zorunluluğu, üreticilerin düzenli olarak baca gazı analizi yaptırmasında etkilidir.

Baca Gazı Analizi Neden Yapılır?

Isıl işlem sistemlerinde ve sanayi tipi fırınlarda farklı yakıtlar kullanılabiliyor. Kullanılan yakıtların türüne bağlı olarak baca gazı analizlerinin de yapılması zorunluluğu ortaya çıkıyor. Bu analizler genel olarak üç nedenle yapılıyor. Baca gazı analizi sonucunda atık gazın içeriği net bir şekilde incelenebiliyor. Bu sayede kullanılan yakıtın ne kadar verimli yandığını, yakıtın kalitesini görmek mümkün oluyor. Doğru yakıt kullanımı açısından oldukça önemli olan bu analizlerin yapılmasının bir diğer nedeni de ısıl işlem süreci sonrasında ortaya çıkan atık gazın zehirli olup olmadığının anlaşılması. Hem çevreyi korumak hem de yönetmeliklerin getirmiş olduğu yasal sınırların içerisinde kalabilmek için bu analizlerin belirli bir aralıkla mutlaka yapılması gerekiyor.

Yapılan baca gazı analizleri sonucunda yakıt israfının önüne geçebilmek için gerekli düzenlemeleri yapmak mümkün oluyor. Ayrıca yasal düzenlemelere uygun üretim tesislerine sahip olmak, kalite standartlarını sürekli olarak karşılayabilmek için bu analizler büyük önem taşıyor. Sarvion baca gazı analizi süreçlerinde hem üretim tesislerinin verimliliğini hem de kalitesini arttırabilmek için gerekli işlemleri yapıyor ve sonunda doğru raporlamalar ile süreçlerin nasıl değiştirilmesi ya da korunması gerektiğine ilişkin bilgiler paylaşıyor.

Yorumlar (0)