SFP Modül Nedir? Ne İşe Yarar?

Teknoloji 27.05.2021, 19:47 07.06.2021, 22:06
SFP Modül Nedir? Ne İşe Yarar?

Günümüzde yaygın olarak kullanılan transceiver modüllerinden biri olan SFP transceiver, Ethernet veya fiber altyapısında kullanılmaktadır. SFP’ler çalışırken takılabilen ve telekomünikasyon ve veri iletişiminde yararlanılan küçük optik modül alıcı ve vericiler olarak nitelendirilmektedir.

SFP modül, fiber optik bağlantılarında genişleme yuvalarını tanımlamaktadır. SPF modülü kullanabilmek için fiber optik veya bakır malzeme kullanılabilmektedir.  SPF modül farklı kullanım amaçları için özel yapılara sahiptir. SFP çeşitleri multi mode, single mode one pair, single mode bidirectional olmak üzere üç türde karşımıza çıkmaktadır.

SFP Modül Nedir?

SFP, Small Form Pluggable sözcüklerinin kısaltılmış halidir. SFP transceiver fiber optik bağlantı için kullanılan genişleme yuvalarına verilen isimdir. SFP modül gigabit arabirim dönüştürücülerin yerine kullanılmaktadır. Bu özelliği nedeniyle mini-GIBC olarak ifade edilebilir. Uygun SFP modülünü belirleyerek, ağdaki aynı elektrik bağlantı noktası Switch farklı tipteki fiberlere ve farklı dalga boylarına bağlanabilir.

SFP modüller, Ethernet ve fiber altyapısında kullanılırlar. SFP modüller genel olarak 155 Mbps ya da 2,5 Gbps hızına kadar çalışabilecek şekilde tasarlanmış arayüzüyle karşımıza çıkmaktadır.

SFP yuvalarına farklı standartlara sahip fiber optik veya bakır modüller takılabilmektedir. Bu sayede tek bir anahtar ile farklı fiber optik ya da elektriksel portları olan aygıt elde etmek olasıdır. Sabit portlu aygıtlarda her biri farklı arayüz için ayrı bir aktif cihaz bulunması gerekiyorken, SFP modül kullanılması durumunda daha ekonomik olan SFP modüllerin farklı uygulamalarda yer alabilir.

SFP Modül Çeşitleri

Multimode: fiber optik kablolar ile çalışmak üzere kullanılan SFP modül çeşididir. SFP modül en fazla 550 metre mesafeye kadar çekim gücü sağlayabilmektedir.

Single Mode: Bu modül türünde çift fiber desteği bulunmaktadır. Çift fiber desteği biri alış diğeri veri gönderiminde kullanılmaktadır.

Bidirectional: ters simetri olarak karşımıza çıkmaktadır. Alınan ve verilen frekansların ters simetri olarak işaretlenmesi gerekir. Bidirectional SFP ile elektriksel ileti ışık sinyaline çevrilmektedir.

Longline Store SFP üretiminin yanı sıra media converter ürünleriyle de adından söz ettirmektedir. Longline Store ürünleri yüksek performans, düşük güç tüketimi ve uygun maliyet gibi özelliklere sahiptir. Longline SFP modülleri ve diğer ürünler hakkında detaylı bilgi almak için www.longlinestore.com adresini ziyaret edebilirsiniz.

Yorumlar (0)