Solenoid Vana Seçiminde Ve Siparişinde Dikkat Edilmesi Gerekenler

Teknoloji 20.05.2022, 12:39
Solenoid Vana Seçiminde Ve Siparişinde Dikkat Edilmesi Gerekenler

Solenoid vana, sıvı veya gaz akışını bir noktadan diğerine kontrol etmek için kullanılan bir elektronik valf türüdür. Bu vana türünü endüstride çokça görmek mümkündür. Sipariş verirken doğru seçimi yapmak hayati önem taşır. Çünkü yanlış bir solenoid vana seçimi size yalnızca para kaybettirmez aynı zamanda güvenlik açısından da riskler taşımaktadır.

Solenoid Vana Nedir?

Solenoid vanalar, genel tanımıyla hava veya sıvı akışını kontrol etmenin gerekli olduğu uygulamalarda kullanılır. Bu kullanım çeşitleri yapılan işe ve endüstriye göre değişebilir. Aynı zamanda Solenoid valfların kullanım alanları da bir o kadar geniştir. Bu esnek kullanım alanı sayesinde en çok kullanılan ürünlerden birisidir. Bu tip otomatik vanalar genellikle HVAC sistemlerinde ve endüstriyel uygulamalarda kullanılmaktadır.

Bir solenoid vana, valf boyunca akış yolunu açan veya kapatan elektrikle kontrol edilen bir metal pistonu açarak veya kapatarak çalıştırılabilir. Çoğu durumda, metal piston, kullanılan sıvıyı içeren iki oda arasında bir conta görevi gören bir diyaframa bağlıdır. Diyafram, basınçlı hava kullanılarak veya diyaframın bulunduğu hazne muhafazasının içindeki bir elektromıknatısı çekmek için elektrik kullanılarak hareket ettirilebilir.

Solenoid Vana Sipariş Ederken Nelere Dikkat Etmelisiniz?

Solenoid valfler, endüstriyel uygulamalarda, özellikle otomasyon sistemlerinde en yaygın kullanılan vana türlerinden birisidir. Yüksek güvenilirlik ve dayanıklılık elde etmek için solenoid valflerin dikkatli seçilmesi gerekir. Çoğu müşteri bu sipariş sürecinde ufak hatalar yapmaktadır. Endüstriyel kullanıma en uygun vana seçimi size büyük artılar kazandırabilir.

Solenoid valf siparişi verirken göz önünde bulundurulması gereken birkaç faktör vardır:

1) Çalışma Sıcaklık Aralığı: Sipariş vermeden önce her vananın çalışma sıcaklık aralığı kontrol edilmelidir. Sıcaklık aralığı, ekipmana veya sisteme herhangi bir zarar vermemek için projenizin çalışma sıcaklıkları ile aynı derecelere sahip olmalıdır.

2) Basınç Derecesi: Basınç derecesi, solenoid valf seçiminde önemli bir faktördür. Basınç derecesi çok düşük veya çok yüksekse, sızıntı veya sisteminizdeki diğer bileşenlerde hasar gibi sorunlara neden olacaktır.

3) Akış Hızı: Her tip solenoid valf için iki tür akış hızı vardır - büyük akış hızı ve küçük akış hızı. Hangi akış hızı sizin için en uygunu bilmeniz gerekmektedir.

Solenoid vana çeşitlerini incelemek için https://www.smstork.com/ sitesini ziyaret edebilirsiniz.

Yorumlar (0)