Telefon Numarasından Konum Bulma Nasıl Yapılır?

Teknoloji 11.10.2022, 20:17
Telefon Numarasından Konum Bulma Nasıl Yapılır?

Dünya giderek daha karmaşık ve tehlikeli bir hale gelirken, sevdiklerimizin telefonlarını takip ederek onların nerede olduklarını bilmek isteyebiliriz. Sosyal medya mecralarından tanımadığımız ve tehlikeli olabilecek kişilerle görüşmelerini istemeyiz. Çocuklarınızın ve tüm sevdiklerinizin güvende olmaları için telefonlarını nasıl takip etmeniz gerektiğini biliyor musunuz? Bu yazıda numaradan konum bulma ile ilgili bilgiler yer alıyor.

Numaradan Yer Tespiti İçin En Etkili Yöntem Hangisidir?

Telefon numarasından yer tespiti için piyasada ücretsiz birçok uygulama bulunuyor. Bazı internet siteleri de bu hizmeti veriyor. Fakat bunlar ya düzgün çalışmıyor ya da virüs içeren zararlı uygulamalar oluyor. Genellikle bilgilerinizi ele geçirmek için hareket ediyorlar. Bu nedenle daha güvenilir ve kesin çözüm sunan bir uygulama olarak Localize.Mobi’ı öneriyoruz.

Localize.Mobi uygulaması doğrudan telefon numarasından takip etmek yerine daha etkili ve net bir çözüm sunuyor. Uygulamanın GPS telefon takip özelliği sayesinde hedef telefonun yerini eş zamanlı olarak görmeniz mümkün. Dünyanın önde gelen cep telefonu GPS izleme çözümü olan Localize.Mobi ile, yalnızca bir dokunuşla GPS koordinatlarını takip edebilir ve konumlarını bir harita üzerinde görebilirsiniz.

Ayrıca geofencing teknolojisi ile güvenli bölgeler ve kısıtlı alanlar belirleyebilirsiniz. Çocuklarınızın 2 kilometrelik bir alandan ayrılmalarını istemediğinizde tek yapmanız gereken bunu uygulamada ayarlamak. Güvenli bölgeden ayrıldıklarında anında bildirim alacak ve harekete geçebileceksiniz.

Localize.Mobi size hedef telefonun konum ayrıntılarından fazlasını sunar. Detaylı koordinatlar, tarih ve zaman bilgisi de dahil olmak üzere nerede olduklarının geçmişini görebilirsiniz. Tüm bunlara ek olarak, en çok hangi yerleri ziyaret ettiklerini gösteren bir özet rapor hazırlar. Böylece o bölgede olağandışı bir şey farkederseniz anında müdahale etme şansına sahip olursunuz.

Localize.Mobi ile yalnızca konum bilgisine ulaşmakla kalmaz hedef telefonun tüm sosyal medya hesaplarına, video ve fotoğraflarına, gelen ve giden arama detaylarına, anlık sohbet uygulamalarındaki yazışmalara, SMS mesajlarına ve çok daha fazla bilgiye ulaşırsınız.

İşe Yarayabilecek Diğer Yöntemler Nelerdir?

Bunun için şu iki yolu deneyebilirsiniz:

  • IMEI numarası ile takip
  • Whitepages

Telefon numarasından konum bulma için araştırmalar yapıyorsanız yukarıdaki bilgilere ek olarak IMEI ile yer tespiti yapabilirsiniz. Sorunsuz ve kullanışlı olan IMEI takibi herkesin yapabileceği bir şeydir. IMEI, Uluslararası Mobil İstasyon Ekipman Kimliği anlamına gelir. Benzersiz 15 haneli numarası ile kayıp ve çalıntı bir telefonu bulmaya ya da yer tespiti yapmaya yarayabilir.

Bir telefonun IMEI numarasını bulmak için Ayarlar’a gidin. Genel’e ve ardından Hakkında’ya tıklayın. Ekranı aşağı doğru kaydırdığınızda IMEI numarasını göreceksiniz. Bu numarayı bir yere kaydedin. Telefon şirketleri kayıp ve çalıntı telefonları bulmak için GPS takibinin yanı sıra bu yöntemi de kullanmaktadırlar. Bu nedenle eğer telefonunuz çalındıysa ya da kayıpsa IMEI numaranızı telefon şirketinize vererek, yerini belirlemelerini isteyebilirsiniz.

Ayrıca Google Playstore ya da Apple Playstore’dan IMEI takip uygulaması indirerek de bir başkasının telefonunun konum bilgilerine ulaşabilirsiniz. Eğer telefonunuza numara yazarak yer tespiti yapma programı indirmeden bu işi gerçekleştirmek isterseniz, o zaman internette online hizmet veren bazı siteleri kullanabilirsiniz. Bu sitelere hedef telefonun IMEI numarasını yazarak konum bilgilerine ulaşmak mümkün olabilir.

Fakat daha önce de belirttiğimiz gibi çoğu site ya sizin kişisel bilgilerinize ulaşmak için bu hizmeti sunmaktadır ya da doğru sonuç vermemekte, düzgün çalışmamaktadır. Eğer başka bir telefonu telefon numarası ile yer tespiti yapma sırasında bir dolandırıcılık sonucu bilgilerinizin çalınmasını istemiyorsanız güvenilir olmayan uygulama ve sitelerden uzak durmalısınız.

Diğer bir seçenek ise Whitepages’tir. Eğer bir başkasının telefonunun gerçek zamanlı konum bilgilerine değil de yalnızca adresine ulaşmak istiyorsanız bu seçeneği deneyebilirsiniz. Wyhitepages’a bir telefon numarası girdiğinizde, o numaraya ait adrese kolayca ulaşabilirsiniz. Whitepages, birinin telefon numarasını yasal ve kesin bir biçimde takip edebileceğiniz bir yöntemdir.

Fakat bu tür bir arama yaptığınızda özellikle Amerika’dayken dikkat etmeniz gerekebilir. Çünkü bu arama SS7 ilişkilidir. Yani numaradan yer tespiti nasıl yapılır diye merak edip bu tür bir arama yaptığınızda tüm detaylar SS7 ağına gönderilecek ve kayıt altına alınacaktır.

Sonuç

Başka birine ait telefonun konumunu bulmak zannedildiği kadar zor değil.  Numaradan yer tespiti yapmanın birbirinden değişik yöntemleri var. Fakat bu yöntemlerin hangisinin güvenilir ve kesin olduğundan emin değilseniz siz de Localize.Mobi telefon takip uygulamasıyla sorunsuz ve kolay bir biçimde telefon takibi yapabilirsiniz.

Yorumlar (0)