Türk kadın buluşçular, icatları ile Güney Kore yolcusu

Türk Patent Enstitüsü (TPE), 15–18 Mayıs 2015 tarihleri arasında Güney Kore’nin Seul kentinde gerçekleştirilecek olan 8'inci Kore Uluslararası Kadın Buluşçular Fuarı’na, 3 buluşçu ile katılıyor.

Teknoloji 11.05.2015, 16:10 11.05.2015, 16:19
Türk kadın buluşçular, icatları ile Güney Kore yolcusu
 Türk Patent Enstitüsü (TPE), 15–18 Mayıs 2015 tarihleri arasında Güney Kore’nin Seul kentinde gerçekleştirilecek olan 8'inci Kore Uluslararası Kadın Buluşçular Fuarı’na, 3 buluşçu ile katılıyor.

Dünya Fikri Mülkiyet Teşkilatı (WIPO) desteği ile gerçekleştirilecek fuar süresince seminer, forum, çalıştay gibi çeşitli etkinliklerle, kadın buluşçuların buluşlarının tanıtılması, bilgi ve tecrübelerin paylaşılması, uygun iş fırsatlarının yaratılması, ekonomik faaliyetlerin fikri mülkiyet hakları ile güvence altına alınarak geliştirilmesi ve kadın buluşçuların desteklerle teşvik edilmesi amaçlandığı belirtildi.

Türk Patent Enstitüsü’nün 3 yıldır katılım sağladığı sergide geçen yıl tanıttığı buluşçulardan Aynur Aşkı’nın 'doğal nedenlerle ölen kelebeklerin kanatlarının deri, tekstil ve ilgili diğer sektörlerde değerlendirilmesi' buluşu ile Şadiye Temel’in 'sağlık çalışanları ve hastalar için güvenli intraket' buluşu Altın Madalya’ya, Esra Özkan’ın 'Denizler için yüzen düşey eksenli rüzgar türbini' buluşu ise Fuar Özel Ödülü'ne layık görülmüştü.

Türk Patent Enstitüsünün, kadın buluşçular ve buluşlarına uluslararası tanıtım ve pazarlama imkânı sağlamak amacıyla katılacağı fuarda bu yıl tanıtılacak kadın buluşçular ve buluşları şöyle:

"- Opr. Dr. Ayşe Duman, 'Doğumu kolaylaştıran doğum sandalyesi': Buluş, doğum yapacak kadının bebek doğumunu kolaylaştıran, doğum yolculuğundaki müdahaleleri asgari seviyelere indiren dik konumlu sırtlık kısmı, perineyi koruyacak şekilde açıklık alana sahip bir oturma yüzeyi içeren doğum sandalyeleri ile ilgilidir. Özelliği, perine bölgesine verilen sıcaklık ile doğumu kolaylaştıran bir ısıtıcı modül, oturak çıkıntıları bükülebilir yapıda bir oturma yüzeyi içermesidir.
-Esma Şen, 'hasta yıkama sistemi': Buluş, ayakta durması mümkün olmayan veya banyo ortamında düşme riski yüksek olan, solunum veya medikal desteksiz yaşayamayan, kısmi felçli hastalar ve tamamen destekle yaşayan hastalar için; ister hastane, ister bakımevi veya ev ortamında kullanıma olanak tanıyan, hastaların zarar görmeden ve pis suya maruz kalmadan temizlenebilmesini sağlayan hasta yıkama sistemi ile ilgilidir.
- Yaprak Yeşim Uysal, 'Bir pişirme yöntemi ve yöntemi gerçekleştiren pişirme sistemi': Buluş; beyaz - kırmızı et ile birlikte sebze türlerinin pişirilmesi ile ilgilidir. Özelliği, tabak içerisine yerleştirilen sebze türleriyle birlikte tabağın merkezinde irtibatlandırılmış olan kazığa dikey olarak saplanan beyaz-kırmızı et ürünlerinin üzerine kapatılan iç cidar ve dış cidardan oluşan kazan kapatılan, pişiriciden çıkan ateşe temas etmeden kazanın pişirme boşluğundaki pişme esnasında etten çıkan buharla pişirilmesini sağlayan pişirme yöntemi ve pişirme yöntemini gerçekleştiren pişirme sistemidir."
Yorumlar (0)