Alexa

Türk öğrenciler, Avrupa’nın En Emniyetli Aracını Üretti

Türk öğrenciler, Shell Eco-marathon’da Avrupa’nın en emniyetli aracını üretti. 28 ülkeden 1500 öğrencinin ürettiği 140 araç, Shell Eco-marathon Avrupa’da kıyasıya yarıştı

Türk öğrenciler, Avrupa’nın En Emniyetli Aracını Üretti

Türk öğrenciler, Avrupa’nın en emniyetli aracını üreterek, Türkiye’nin de içinde bulunduğu 25 ülkeden 161 takım “en az enerjiyle en uzun mesafe” gitmek üzere mücadele etti.

16-25 yaş arasındaki lise ve üniversite öğrencisi gençler, kendi tasarladıkları ve ürettikleri araçlarla en az enerjiyle en uzun mesafeyi katetmek üzere yarıştılar. 1 - 5 Temmuz tarihleri arasında İngiltere’nin başkenti Londra’da gerçekleşen 28 ülkeden 1500’ün üzerinde mühendislik öğrencisi, 140 araç ile, Shell Eco-marathon’da kıyasıya yarıştı.

Türkiye’yi bu yıl, Adana, Bursa, Eskişehir, İstanbul, Kayseri, Ankara ve Trabzon’daki 10 üniversite ve 1 liseden toplam 11 takım temsil etti.

Yıldız Teknik Üniversitesi AE2 takımı, 5 kategoride verilen Off-Track Awards’da “Emniyet Ödülü”nüaldı. Yıldız Teknik Üniversitesi AE2 takımı öğrencileri podyuma çıkarak kupalarını alarak bayrağımızı dalgalandırdılar.

Yıldız Teknik Üniversitesi, Boğaziçi Üniversitesi, Çukurova Üniversitesi, Karadeniz Teknik Üniversitesi, İstanbul Teknik Üniversitesi, Eskişehir Teknik Üniversitesi, Orta Doğu Teknik Üniversitesi, Erciyes Üniversitesi, Terakki Vakfı Özel Şişli Terakki Fen Lisesi, Bursa Uludağ Üniversitesi, Yeditepe Üniversitesi’nden katılan takımlar, ülkemizi başarıyla temsil etti.

Shell Türkiye Ülke Başkanı Ahmet Erdem, yaptığı açıklamada; ”Shell Eco-marathon gençlerimize farklı açılardan katkıda bulunuyor. Aracın dizaynındaki, imalatındaki teknik becerilerden, finans kaynağı bulup bütçe yönetmekten iletisim becerilerine, ekip çalışmasından proje yönetimine, yol emniyeti disiplinine kadar bir çok alanda çok önemli bir tecrübe olarak öne çıkıyor. Bunların ötesinde gençlerimize yurtdışında, onlarca farklı ülkeden gelen akranlarıyla yarışma imkanı sunuyor. Shell Türkiye olarak, Türkiye’de yetişen geleceğin mühendislerinin enerji, otomotiv teknolojileri ve enerji tasarrufu alanında elde ettikleri ve edecekleri ilerlemenin, keşfedecekleri yeniliklerin destekçisi olmaya devam edeceğiz. " dedi.

YORUM EKLE

banner325