Türkiye Yapay Zeka Haftası Başladı

Türkiye’nin lider şirketleri, teknoloji devleri, yerli ve yabancı 100’den fazla konuşmacı ile yapay zeka girişimlerinin katıldığı Türkiye Yapay Zeka Haftası (TR AI Week) başladı.

Teknoloji 19.10.2020, 23:14
Türkiye Yapay Zeka Haftası Başladı

Türkiye Yapay Zeka İnisiyatifi’nin kuruluşunu ve amacını anlatan TRAI Kurucusu Halil Aksu, “Yapay zeka medeniyetimizin yeni işletim sistemi olacak” diyen Halil Aksu, Yapay zeka ile birlikte yaşamayı öğreneceğimizi, yapay zeka hayatımızın her alanında var olacağını, Yapay zeka görüntü işlemeyle insan gözünden iyi görmeye, ses işlemeyle insan kulağından daha iyi duymaya, doğal dil işlemeyle insandan çok daha iyi ve hızlı anlamaya başladığını, belirterek, "Tüm bu özellikler de yapay zekanın eğitime, finansa, otomotive, perakendeye ve daha birçok sektöre değer katmasını sağlıyor. TR AI Week’te tüm bu alanlarda yapay zekanın kattığı değerleri alanında uzmanlar kişilerle örnekler vererek konuşacağız.” dedi.

Türkiye Bilişim Vakfı Başkanı Faruk Eczacıbaşı yaptığı konuşmada, “Aklımızın karıştığı, önümüzü göremediğimiz nerdeyse her gün yeni bir olguyla karşılaştığımız bir dönemdeyiz. Sadece ülkeler değil kurumlar da nerdeyse 5 sene önce yazdığı senaryoyu uygulamayacak durumdalar. Eski endüstriyel ülke rekabeti yerine bambaşka rekabetler göreceğiz.” dedi.

Gençlerin bilinçlenmesinin önemli olduğunu vurgulayarak sözlerine şöyle devam eden Faruk Eczacıbaşı “Gençlerin gerçekleri görebilmeleri, farklı gerçekleri değerlendirebilmeleri önemli. O yüzden TR AI Week’i çok önemsiyorum. Bu bilinçlenme yönünde de çok önemli bir misyon üstlendiğini düşünüyorum. Bugün Türkiye Yapay Zeka İnisiyatifi ile Türkiye Bilişim Vakfı iş birliğini paylaşmak benim için büyük bir gururdur.” dedi.

Kaynak: KAPSAMHABER
Yorumlar (0)