Alexa

Türkiye'nin İlk Uçan Milli Arabası CEZERİ

Türkiye'nin Milli uçan arabası 'Cezeri' piyasaya çıktı. Cezeri'nin tek kişilik taşıma yapabildiğini, ilerleyen versiyonlarında iki veya daha fazla kişi için taşıma yapabileceğini belirtildi.

Türkiye'nin İlk Uçan Milli Arabası CEZERİ

Türkiye'nin Milli uçan arabası 'Cezeri' teknoloji etkinliği TEKNOFEST'te görücüye çıktı.

TEKNOFEST İstanbul Havacılık, Uzay ve Teknoloji Festivali'nde (TEKNOFEST İstanbul) sergiledi. Anadolu Ajansı'nın (AA) Global İletişim Ortağı olduğu TEKNOFEST İstanbul'da görücüye çıkan Cezeri Uçan Araba, katılımcılardan büyük ilgi gördü.

Cezeri'nin Proje Yöneticisi Ozan Yağcı, yaptığı açıklamada, büyük havacılık firmalarının ürettiği bir teknolojiyi, Selçuk Bayraktar'ın (Baykar Teknik Müdürü ve Türkiye Teknoloji Takımı Vakfı Mütevelli Heyeti Başkanı) ortaya koyduğu proje vizyonuyla, 9 ay gibi kısa bir zaman içerisinde tamamladıklarını bildirdi.

Yağcı, şu anda Cezeri'nin tek kişilik taşıma yapabildiğini, ilerleyen versiyonlarında iki veya daha fazla kişi için taşıma yapabileceğini belirterek, "Şu anki prototip, yalnızca bir kişiyi taşımaya yönelik. İleriki zamanlarda bu prototipi tamamen şehir içi taşımacılıkta kullanılacak bir araç haline getirmeyi hedefliyoruz." dedi. 

Gelecek dönemde Cezeri'nin hem kargo hem de kentsel hava taşımacılığına yön vereceğini ifade eden Yağcı, yakın zamanda aracı bir saatlik uçuş kapasitesine ulaştıracaklarını söyledi.

KAPSAMHABER

Güncelleme Tarihi: 17 Eylül 2019, 21:21
YORUM EKLE