Veri Sızıntısı İddialarına İlişkin Açıklama

Sağlık Bakanlığı'nın e-Nabız sistemine sızıldığı ve bilgilerin para karşılığında satışa sunulduğu iddialarına açıklama geldi.

Teknoloji 04.10.2021, 23:44
Veri Sızıntısı İddialarına İlişkin Açıklama

Cumhurbaşkanlığı Dijital Dönüşüm Ofisi; e-Devlet, e-Nabız, EBA ve ÖSYM sistemlerinden veri sızıntısı iddialarının gerçeği yansıtmadığını açıkladı. Sağlık Bakanlığı'nın e-Nabız sistemine sızıldığı ve bilgilerin para karşılığında satışa sunulduğu iddialarına cevap şöyle:

Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanlığı Dijital Dönüşüm Ofisi; e-Devlet, e-Nabız, EBA ve ÖSYM sistemlerinden veri sızıntısı iddialarına karşı yazılı basın açıklaması şöyle:

2-3 Ekim 2021 tarihlerinde Türkiye'nin e-Devlet, e-Nabız, EBA ve ÖSYM bilişim sistemleri gibi dijital altyapılarından veri sızıntısı iddiaları gerçeği yansıtmamaktadır. Yapılan detaylı teknik kontrollerde kurumlarımıza ait dijital altyapılar ile ilişkili herhangi bir veri sızıntısı kaydına rastlanmamıştır. Söz konusu iddialara temel teşkil eden verilerin, siber saldırganlar tarafından çok az sayıda bireysel hesaba yönelik oltalama ve zararlı yazılım saldırıları sonucu elde edildiği anlaşılmıştır. Siber güvenliğin ana öznesi bireye yönelik alınabilecek tedbirler, ulusal siber güvenliğimizin temelini oluşturmaktadır. Dijital mecraları kullanırken veri mahremiyeti ile parola ve cihaz güvenliği konularında bireyler tarafından alınacak önlemler, bu gibi olayların tekrar yaşanmaması konusunda en etkin koruma yöntemi olacaktır. Bireylere yönelik siber güvenlik farkındalığı çalışmaları konusunda tüm kurumlarımız iş birliği içinde faaliyet yürütmektedir.

Kaynak: KAPSAMHABER
Yorumlar (1)
Zehra Nur Yıldırım 8 ay önce
İnternet i açabilir sin mi