Web Tasarım Nedir?

Temelinde sitenin gereken işlevlerini doğru biçimde düzenleyerek kodlamasının yapılması yatsa da web tasarım bundan ibaret değildir.

Teknoloji 05.07.2020, 23:21 07.08.2021, 11:11
Web Tasarım Nedir?

Günümüzün teknolojisi ve internetin her geçen gün artan önemiyle insanlar işlerini internet üzerinden yürütmekte, alışverişlerini internet üzerinde gerçekleştirmekte ve internet ortamında sosyalleşmekteler. Bu doğrultuda toplumun internette geçirdiği zaman içerisinde ziyaret ettikleri web sitelerinin içeriği ve kalitesi önem kazanmaktadır. Bunun sonucunda da internet dünyasının getirdiği en önemli sektörlerden biri olan web tasarım ortaya çıkmıştır. Web sitelerinin içeriğinin, planlamasının, görsel, fiziksel ve yazılımsal düzenlemelerinin ilgi çekici ve tercih edilir kılınabilmesi site sahipleri için avantajdan öte artık kaçınılmaz kılınmıştır. Bu noktada uzman web tasarımı, belirli kriterler arasında birbiri ile yarışan web sitelerinin göz önüne çıkacak olanını belirleme konusunda fark yaratmakta.

Doğru tasarlanan bir web sitesinde veriler kategorilendirilerek farklı sayfalarda yer alır. Bu verilere erişim kolay ve planlı tasarlanır. Verileri desteklemek için resim, animasyon, video gibi yardımcı görsel ögeler kullanılır. Ziyaretçinin asıl ulaşmak istediği bilgiler göz önünde tutularak sitenin yararlı görünmesi sağlanır. Ayrıca değişen ya da gelişen veriler düzenlenmeli ve ziyaretçiler yanlış bilgilendirilmemelidir. Bunun dışında site sahibinin isteklerine göre sitedeki veriler düzenli olarak gözden geçirilmeli ve güncellenmelidir. Bu sebeplerden web tasarımın tamamlanmasının yanında düzenli bakımının yapılması da önem teşkil eder.

Web Tasarımın Önemi

Temelinde sitenin gereken işlevlerini doğru biçimde düzenleyerek kodlamasının yapılması yatsa da web tasarım bundan ibaret değildir. Ziyaretçilerin aradığı şeyi sayfanın neresinde nasıl bir şekilde görmek istediğini bilerek siteyi tasarlamak gereklidir. Uzman tasarım yapabilmek için ise veriyi gereken yeri ve şeklinde daha cazip ve tatmin edici şekilde sunabilmek gereklidir.

Kurumsal web tasarım yüzyılımız için çok yeni bir hizmet alanı olmasına rağmen gelişen teknolojinin hızına ayak uydurarak aynı hızda gelişmeye devam etmektedir. İnsanların taleplerine yönelik site içeriklerinin düzenlenmesi ve planlaması anket, bilimsel araştırma gibi doğrudan toplumun tercihleri doğrultusunda şekillendirilerek yapılandırılmaktadır. Bir gıda malzemesini albenili gösterecek renkten tutun, arama motorlarında ilk sıralarda yer alabilecek metinlere kadar her türlü düzenleme web tasarımın uzmanlık alanında bulunmaktadır. Kurumsal web tasarım bu gibi açılardan özellikle marka ve firmalar için önem arz etmektedir.

Yorumlar (0)