Alexa

Xiaomi Nedir, Kimdir?

Xiaomi çılgınlığı devam ediyor. Xiaomi Nedir, Kimdir biliyor muyuz? Ürettiği telefonlar ve sunduğu uygun fiyat ile dünyada akıllara durgunluk veren hızlı yükselişi akıllı telefon üreticilerinin de dikkatini çekiyor. Peki, Xiaomi firması ne zaman kuruldu? Xiaomi ismi ne anlama geliyor?

Xiaomi Nedir, Kimdir?

Xiaomi’nin Google’ın Android bölümünün başkan yardımcısı Hugo Barra’yı transfer ederk bütün dikkatleri üzerinde toplamıştı. Xiaomi, Ürettikleri düşük fiyatla maksimum performanslı telefonları ile Samsung, Apple, Sony gibi firmaların da korkulu rüyası olmuştu. Türkiye peyasasına da hızlıca giren Xiaomi kısa zamanda Türkiye'de de popüer oldu.

Xiaomi Nedir, Kimdir?

Xiaomi kelimesi 小米(xiao-mi) “küçük pirinç” anlamına geldiği belirtiliyor. Mi ise latince de “kalp” anlamına geliyor. Xiaomi uluslararası arenada “Mobile Internet” veya “Mission Impossible” olarakta kullanılmaktadır. Xiaomi, kendisini şöyle tanımlıyor; “Logomuzdaki “MI”, “Mobil İnternet” anlamına gelmektedir. Ayrıca, “Görevin İmkânsızlığı” da dahil olmak üzere başka anlamlar da vardır, çünkü Xiaomi birçok zorluklarla karşı karşıya kalmıştır. günlerimizde meydan okumak imkansız görünüyordu.”

Xiaomi, 2010 yılında Çin’de kuruldu. Teknolojik ürünler üreten bir firmadır. Firmanın kurucusu ve CEO’su Lei Jun’dur. “Çin’in Steve Jobs’u” da  denilen Lei Junşu an Çin’in en zenginlerinden 23. kişisi olarak bilinir. Ürettiği telefonlar da tıpkı Apple ürünü olan iPhone, iPad gibi kusursuz ve tam anlamıyla kullanıcı dostudur. Dünyanın dördüncü büyük cep telefonu üreticisi olan Xiaomi çılgınlığı artarak devam ediyor.

2010 yılında kurlulan Xiaomi, “Rekor Satış” ünvanına da sahip oldu.

Akıllı telefonlardan aktivite cihazlarına ve elektrikli bisikletlere kadar geniş bir ürün yelpazesi bulunan Xiaomi, akıllı telefon pazarıyla yakından biliniyor. Fiyat/performans ürünleriyle dikkat çeken Çinli devin telefonları ilgi görürken son  çıkardığı Mi 8 ve Mi 8 SE modelleri büyük ilgi topladı.

Şimdi insanlar soruyor; Türkiye'de hızla yaygınlaşan bu telefonlar için Xiaomi'nin beklentilerini karşılamaya yetecek mi? Yetmezse ne olacak? yarın "Bu iş olmadı" diyip gidecek mi? Peki gittiklerinde telefon alanlar ne yapacak? 

Güncelleme Tarihi: 22 Ağustos 2018, 19:36
YORUM EKLE