banner434

banner433

Yerel SEO Hizmetleri ve İşletmeler İçin Önemi

İnternet ortamında Web sitelerinin, arama motorlarında, üst sıralarda çıkmasını sağlayan ve böylece çok daha fazla kitleye ulaşması için yapılan çalışmalara çalışmalar SEO hizmetleri denmektedir.

Teknoloji 16.02.2022, 09:24 16.02.2022, 09:28
Yerel SEO Hizmetleri ve İşletmeler İçin Önemi

Antalya SEO Hizmeti SEO optimizasyonu ile sitenize kurumsal bir kimlik kazandırır. Yerel ve genel SEO kurallarına uygun olarak kaliteli ve özenli SEO hizmeti ile işletmenizi arama motorlarında üst sıralara taşır. Bölgesel anlamda Antalya SEO hizmeti, yerel işletmelerin SEO hizmet ihtiyacını SEO uzmanlarının özenli faaliyetleri sayesinde en iyi şekilde yerine getirir ve işletmenizi aramalarda üste çıkararak görünür kılar.

İzmir SEO Hizmeti İzmir SEO hizmeti ise İzmir bölgesini de kapsayarak yerel ve genel, işletmelerin web sitelerinin hız optimizasyonundan, SEO uyumlu, kaliteli ve özgün makalelere, firmaların nişlerine uygun içerikler hazırlayarak, ürünlerinizden yararlandırmak istediğiniz kullanıcılara hızlı ve kolay bir şekilde ulaşmanızı sağlar.

SEO Hizmeti Nedir?

İnternette birçok farklı alanda faaliyet yürüten pek çok kişinin, kurumun, firmanın, mal ve hizmetlerini tanıttıkları web siteleri bulunmaktadır. Kullanıcıların arama motorlarında anahtar kelimeler vasıtasıyla yaptıkları aramalar neticesindedir ki, bu web sitelerini ulaşmak istedikleri kitlenin gözünde görünür hale gelir.

Tıklanmalarda en üst sırada olmak, daha sık ve çok görünür olmak ise başarılı bir SEO hizmetinin sonucunda gerçekleşir. Bu nedenle, bilgiden, alışverişe her türlü ticari, sanatsal, siyasi ya da sportif ve eğitimsel faaliyetin bütünüyle internet ortamında yer bulduğu bu özel çağda tanıtım ve pazarlama çalışmalarının kendi uzmanlık alanını yaratması da kaçınılmazdı elbette.

İnternet ortamında Web sitelerinin, arama motorlarında, üst sıralarda çıkmasını sağlayan ve böylece çok daha fazla kitleye ulaşması için yapılan çalışmalara çalışmalar SEO hizmetleri denmektedir. İngilizce Search Engine Optimization sözcüklerinin kısaltması olarak kullandığımız SEO, Türkçede arama motoru optimizasyonu olarak belirtilmektedir.

SEO Çalışması için En Önemli Kriterler Nelerdir?

  • Yüksek kaliteli içerik: Anahtar kelimelerin doğru karşılıklarını oluşturmak, bilgilerin özenle ve güvenilir kaynaklardan seçilip, en anlaşılır şekilde bir araya getirmek ve bütün bunlarla kaliteli ve orijinal içerikler oluşturmak.
  • Ziyaretçi deneyimi: Ziyaretçilerin mümkün olduğunca en uzun sürelerde ziyaret ettikleri web sitesinde kalmasını sağlamak çünkü bu süre Google arama motorunun sizin sitenizi ciddiye alması üst sıralara taşıması anlamına gelmektedir.
  • Sitenin açılma hızı: Burada hızdan kasıt bir web sayfasının yüklenme süresidir. Sayfanız ne kadar hızlı açılırsa ziyaretçinin sayfanıza ulaşması o oranda mümkün olur. Bu anlamda sitenin sık sık kontrol edilmesi, teknik aksaklıklarının giderilmesi sayfa açılma hızını etkileyecektir.
  • Mobil uyumluluk: Web sitelerinin siteyi oluşturan unsurlarının farklı cihazlarda ve farklı ekran boyutlarında görünümünü otomatik olarak ayarlayan duyarlı tasarımlar ziyaretçiler için web sitesi hakkında olumlu deneyimler oluşturmalarını sağlar.
  • Güvenli bir site: Siteyi kullanan ziyaretçiler açısından bilgilerinin güvende olması, herhangi bir siber saldırı riskine karşı gerekli önlemlerin alınmış olduğundan emin olması çok önemlidir. Mesela Google bu nedenle Https ile güvence altına alınan sitelere öncelik verir.
  • Backlink: Bunlar diğer sitelere yerleştirilen ve sizin web sitenize verilen bağlantılardır. Kaliteli ve güvenilir sitelerden sizin web sitenize verilen geri bağlantılar doğal olarak sizin de sitenizi olumlu bir kaynak olarak niteleyecek ve üst sıralara taşıyacaktır.

Yerel SEO hizmetleri nedir?

Lokal SEO olarak da adlandırılan yerel SEO Hizmetleri, özellikle yerel işletmeleri aramalarda görünür kılmak ve bu yolla daha çok ziyaretçiye ulaşmalarını sağlamak üzere yapılan SEO faaliyetleridir.

Ziyaretçiler özellikle yakınımdaki eczaneler, yakınımdaki marketler gibi, bölgelerinde faaliyet gösteren işletmeleri aradığında, arama motorları IP adreslerinden konumu belirleyerek ilgili sonuçları ziyaretçilere sunacaktır.

Google, yerel aramalarda sonuçları değerlendirirken harita üzerinde ve üç organik seçeneği ön plana çıkarır. Örneğin ‘’Antalya SEO hizmeti‘’ dediğiniz de size Antalya Bölgesinde hizmet veren SEO firmaları içerisinde en iyi üç sonucu ve harita bilgisini verir. Ya da ‘’İzmir SEO hizmetleri’’ olarak arama yaptığınızda, İzmir bölgesinde SEO faaliyetleri hizmeti veren firmalar içinde harita bilgisi ile birlikte üç seçeneği size sunacaktır. 

Web sitenizin bu yerel aramalarda üst sıralara çıkmasını istiyorsanız yerel SEO hizmetlerinin sağlayacağı faydalardan haberdar olmanız gerekir.

Yerel SEO faaliyetleri ve sonuçları

  • Yerel içerikler. Bulunduğunuz bölgenin özelliklerine, demografik yapısına, kültürel özelliklerine vb. hedef kitlenizin beklentilerini karşılayacak nitelikte elbette, içerikler oluşturulması. Aynı zamanda da bu içeriklerin web sitenizin konumu, hizmet verdiği alana da uygun olması.
  • Yerel anahtar kelimelerin tespiti: Doğru şekilde tespit edilmiş ve içeriğe uygun olarak kullanılmış yerel anahtar kelimeler ve konum eklentileri web sitenizin arama motorlarında üst sıralarda görünmesini sağlayacaktır.

Örneğin. Tam da bu anlamda yerel SEO hizmetlerinden yaralanmak için diyelim ki Antalya bölgesinde arama yapacaksınız. Arama motoruna Antalya SEO hizmeti yazdığınızda karşınıza Antalya bölgesinde yerel SEO hizmeti veren SEO Rendesi işlerinizi halledecektir.. Ya da diyelim ki İzmir Bölgesi için arama yaptığınızda İzmir SEO Hizmeti veren firmalar sonuçlarda sıralanacaktır.

  • GMB Profili: İngilizce ‘’Google My Business’’ ifadesinin kısaltması olarak kullanılan GMB, Türkçemizde ‘’Google Benim İşletmem’’ olarak kullanılmaktadır. Google’ın bir servisi olan GMB kullanıcıların sitenizi kolayca bulmasını sağlar. Bunun için öncelikle bir GMB profili oluşturmanız gerekiyor elbette. İsim, adres, konum… Tüm bilgilerinizi eksiksiz girdiğiniz bir GMB profili, en iyi sonuçlar kısmında sitenizi yukarıya taşıyacaktır.
  • Kullanıcı deneyimleri: Sitede oluşturulacak kullanıcı değerlendirmeleri ile ilgili bir bölüm, kullanıcıların buraya yazdıkları yorumlar Google açısından sitenizin güvenirliği ve ciddiyeti hakkında önemli ipuçları olacaktır.
Yorumlar (2)
Emre Aksu 3 ay önce
Pandemiden sonra kobiler dijital pazarlamanın önemini iyice anladı.
Emre Aksu 3 ay önce
Pandemiden sonra kobiler dijital pazarlamanın önemini iyice anladı.