Yerli Otomobil "T-1" yollarda

İstanbul Üniversitesi akademisyenleri ve öğrencileri tarafından üretilen ve 4 saatlik şarj süresi sonunda 500 kilometre yol katedebilen T-1 Erzurum'da tanıtıldı

Teknoloji 20.09.2014, 13:04 20.09.2014, 13:07
Yerli Otomobil
İstanbul Üniversitesi akademisyenleri ve öğrencileri tarafından üretilen ve 4 saatlik şarj süresi sonunda 500 kilometre yol katedebilen T-1 Erzurum'da tanıtıldı

ERZURUM (AA) - İstanbul Üniversitesi akademisyenleri ve öğrencileri tarafından üretilen ve 4 saatlik şarj süresi sonunda 500 kilometre yol katedebilen T-1 Erzurum'da tanıtıldı.

Cumhuriyet Caddesi'ne getirilen otomobil, daha sonra öğrencilerin ellerinde, merdivenlerden geçirilerek Yakutiye Kent Meydanı'na taşındı. Yakutiye Medresesi önünde tanıtım turu atan T-1, vatandaşlar tarafından ilgiyle izlendi.

İstanbul Üniversitesi Elektrik Elektronik Mühendisliği Bölümü Yüksek Lisans öğrencisi Tuba Güven, İstanbul Üniversitesi öğrencileri olarak elektrikli otomobil projesine başladıklarını belirterek, "Üniversite bünyesinde 'Yerel Proje' ismiyle T-1 adını verdiğimiz yüzde 100 yerli olarak elektrikli otomobil ürettik. Bu arabamızla TÜBİTAK tarafından düzenlenen ve 30 üniversiteden elektrikli araçların katıldığı Elektro Mobil Yarışması'na katıldık. Türkiye şampiyonu olduk ve Türkiye turuna çıktık" dedi.

Güven, 25 kişilik ekiple proje üzerinde çalıştıklarını ifade ederek, otomobilin üretim aşamasının yaklaşık 1,5 yıl sürdüğünü ve projenin 450 bin liraya mal olduğunu söyledi.

Ekibin 2009 yılından beri elektrikle çalışan arabalar ürettiğini anlatan Güven, "Tecrübeli bir ekip. Türkiye'de 4 birinciliği, bir ikinciliği olan bir ekip. Dünyada da sekizinciliğimiz var. Dönemin Başbakanı şu anki Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan da bize destek olmuştu. Avusturalya'da dünya sekizinciliği aldık" diye konuştu.

İlk olarak 15 Eylül'de İstanbul'dan Ankara'ya gittiklerini dile getiren Güven, 436 kilometre yolu tek şarjla katettiklerini belirtti.

Bu mesafeyi 7 liraya mal ettiklerini vurgulayan Güven, "Ankara'dan Samsun'a, daha sonra Trabzon'a gittik. Bizim için önemli olan elektrikli arabamızı her koşulda test etmekti. Çünkü üniversite bünyesinde bir elektrikli araba ürettik fakat Türkiye koşullarına uygun olup olmadığını test etmemiz gerekiyordu. Türkiye'nin bütün bölgelerinde test etmeye devam edeceğiz" ifadelerini kullandı.

Aracın tasarım ve üretim aşamasının dışında sürücülüğünü de üstlenen İstanbul Üniversitesi Elektrik Elektronik Bölümü son sınıf öğrencisi Serdar Zurnacı, T-1'in 500 kilogram ağırlığında olduğunu ve saatte 120 kilometre hız yapabildiğini anlattı.

Zurnacı, 4 saatlik şarj süresinin sonunda 500 kilometre yol alabildiklerini dile getirerek, şunları kaydetti:

"7 liraya 500 kilometre yol katedebiliyoruz. İstanbul-Ankara'yı tek şarjla yani 7 liraya geldik. Bu araba yaklaşık 12-13 beygir gücünde ama ivmelenme olarak bakarsak bir elektrikli arabanın motorunun ivmelenmesini pek çok benzinli araba yakalayamamakta. Yağmurda denedik. Normal bir şekilde devam edebiliyoruz."

Arabanın 4 kişi kapasiteli olduğunu söyleyen Zurnacı, çekirdek aileye hitap ettiklerini ve bagaj da yaptıklarını belirtti.
Yorumlar (0)