Alexa

300 Bin Dolara Türk Vatandaşlığı

Ülkemizde yatırım yapan yabancılara vatandaşlık hakkı veren yönetmelikte düzenlemeye gidildi.

300 Bin Dolara Türk Vatandaşlığı

İstisnai vatandaşlık şartlarına yeni eklenen madde ile ev alana vatandaşlık programları Türkiye’de uygulanmaya başlandı, alt limiti 300 bin dolara vatandaşlık başlıyor.

Ülkemizde yatırım yapan yabancılara vatandaşlık hakkı veren yönetmelikte düzenlemeye gidildi. Buna göre 300.000 dolar değerinde taşınmaz satın alan ve bunu üç yıl boyunca satmamayı taahhüt eden yabancı yatırımcılar Türk vatandaşlığı hakkı kazanabilecek. Bundan önceki düzenlemede alt sınır 1 milyon dolardı.

300 BİN DOLARA TÜRK VATANDAŞLIĞI

Türkiye, yabancı yatırımcılar için cazibe merkezi olma konumunu sürdürüyor. Yerli ve yabancı yatırımcılara sunulan zengin teşvik paketleri sayesinde her geçen yıl daha fazla yatırımcı çeken ülkemizde yabancı yatırımcılara Türk vatandaşlığı imkanı da sunuluyor. Mayıs ayında resmileşmesi beklenen Torba Yasa’da yapılan değişiklikle yabancı yatırımcılar Türkiye’den 300.000 dolar ederinde konut satın aldıklarında Türk vatandaşlığına hak kazanacaklar.

EMLAK DÜNYASI CANLANACAK

Yabancılar için danışmanlık hizmeti veren Ata Kurumsal CEO’su Murat Sarıusta, yatırım limitinin 300.000 dolara çekilmesinin ekonomiye ve özellikle emlak dünyasına büyük canlılık katacağını ifade ediyor.

Sarıusta, durumu şu sözlerle değerlendirdi:

“2017’de yabancılara taşınmaz satışından yaklaşık 4.5 milyar dolar elde edildi. Yeni düzenleme ile Türk vatandaşlığı için sınırın 300.000 dolara indirilmesi sayesinde 2018 içinde bu meblağın 9-10 milyar dolar bandına çıkmasını, 2019’da ise 15 milyar dolar seviyelerini görmesini bekliyorum. Yani düzenli bir artış söz konusu olacaktır ancak bu uygulamanın belli bir doyuma ulaşıldığında tekrar 1 milyon dolar sınırına çekileceğini de öngörebiliriz. Ayrıca Türkiye’den konut alan yabancılar buraya yerleşme amacı taşıyorlar. Burada şirket kurup çocuklarını buradaki okullara gönderiyorlar. 300 bin doların çok üstünde bir meblağ piyasamıza giriyor.”

2017’DE YABANCILAR 22.234 KONUT SATIN ALDI

2017 yılında yabancılara toplam 22.234 konut satıldı. Bu miktarsa 2016 yılına göre %22,2’lik bir artışı işaret ediyor. Özellikle İstanbul, İzmir, Antalya ve Bursa yabancı yatırımcıların yoğun ilgi gösterdiği şehirler arasında yer alıyor.

Ülke uyruklarına göreyse geçtiğimiz yıl Irak vatandaşları 3805, Suudi Arabistan vatandaşları 3345, Kuveyt vatandaşları da 1691 konut ile Türkiye’den en çok konut satın alan ülke vatandaşları oldular.

DOLANDIRICILAR İŞ BAŞINDA

Yeni düzenleme ile piyasanın hareketlenmesini fırsat bilen birçok yerli ve yabancı dolandırıcı da bu durumu suistimal ediyor. Murat Sarıusta bu dolandırıcıların çeşitli web siteleri ve sözde hukuk büroları ile herhangi bir yatırım yapmadan belirli ücret karşılığında Türkiye pasaportu verdiklerini ifade ediyor. Sarıusta sözlerine şöyle devam etti:

 “Bu dolandırıcılar daha önceleri de kendilerini Türkiye’de büyük bir şirketmiş gibi gösterip yabancıları işe alarak çalışma ve oturma izni masrafları adına on binlerce kişiyi dolandırmışlardı fakat bu sefer pasta çok daha büyük. Bu nedenle daha farklı rollere bürüneceklerdir. Bunun durumun çözüme kavuşması için İçişleri Bakanlığı ve Çalışma Bakanlığı’nın üzerinde anlaştıkları “Yetkili Aracı Kurumlar”ın bir önce hayata geçirilmesi gerekiyor, böylelikle yabancı yatırımcıların dolandırılma riski ortadan kalkacaktır.”

KONUT ALANA VATANDAŞLIK YÖNETMELİĞİ GEÇEN YIL ÇIKMIŞTI

Türkiye'den az 1 milyon dolar değerinde taşınmaz satın alan veya 2 milyon dolar tutarında yatırım yapan yabancılara vatandaşlık hakkı verilmesine dair Ocak 2017'de Resmi Gazete'de yayınlanan yönetmelikte yatırımcıların satın aldıkları taşınmazı üç yıl boyunca satmaması gerektiği yer alıyordu.

Yatırımcıların ilgisini çekmek için en az 2 milyon dolar tutarında yatırım yapan yabancılara gümrük vergisi muafiyeti, vergi indirimi, arazi tahsisi gibi teşvikler de bulunuyor.

YORUM EKLE