Alexa

Abdurrahim Karakoç Anılıyor! (Karakoç Kimdir)

Abdurrahim Karakoç, Türk şiirine ve halk müziğine kazandırdığı eserler sayesinde toplumun geniş bir kesimine ulaşmayı başaran bir gazeteci, şair ve yazardır. Abdurrahim Karakoç, kişiliği ve eserleriyle hatırlanmaya hatırlanıyor. Peki şair Abdrrahim Karakoç kimdir?

Abdurrahim Karakoç Anılıyor! (Karakoç Kimdir)

Türk şiirine kazandırdığı çok önemli eserlerler ile hatırlanan Abdurrahim Karakoç. Türk oplumunun geniş kesimine ulaşmayı başaran gazeteci, şair ve yazar Abdurrahim Karakoç şiirleriyle hep dikkatleri üzerinde toplamıştır. "Karakoç kimdir?" şeklinde arama motorlarında da aranan karakoç, Türk şiirine ve halk müziğine kazandırdığı eserler sayesinde toplumun beğenisini kazanmıştır.

Günümüzde de dillerden düşmeyen 'Mihriban' gibi önemli eserleri kazandıran Abdurrahim Karakoç, bu eserleriyle milyonlarca kişiye ulaşmayı başaran önemli bir şairdir.

30 yılı aşkın bir zaman içinde kitapları baskı üstüne baskı yapılmıştır. Özellikle "VUR EMRI" kitabı halk tarafından çok sevilmiştir.

Karakoç, Sisteme muhalif ideallerine ilkelerine ve değerlerine bağlı bir dava ve ahlak adamıdır. Kamil bir Müslüman, Alperen ruhlu bir İslam müdafiiydi. Karakoç Ülkücü, tavizsiz Türk milliyetçisiydi. Bileği hiç bükülmeyen ve zinhar bedel ödemekten çekinmeyen bir dava adamıydı.

Rahmetli yazar Ahmet Kabaklı ise; Karakoç için “İslamcı – Milliyetçi düşüncenin bayrağını yiğitcesine açmış ve uğurunda pervasız, samimi cihad vermiştir.” ifadelerini kullanmıştır.

Kapsamhaber yazarı M Halistin Kukul, yıldönümü dolayısıyla kaleme aldığı bir makalesinde Karakoç ile ilgili şöyle diyor: " 7 Haziran 2012'de Hakk'a yürüdü. 80 yıllık hayatı inandığı "Türk-İslâm"davasına kalemi ve bedeniyle hizmet etmekle geçti. Şiirleri maddiyattan ve propaganda gücünden yoksun bir hareket için en güçlü propaganda ve silâh oldu. Vatanına, milletine, kültürüne ve mâzîsine bağlılığını en güçlü şekilde şiirleriyle ifade etti...O'nun hiciv oklarından sadeci siyasî hasımları değil, "Bu taraftaki dostlar" da nasibini almıştır.."

Abdurrahim Karakoç kimdir?

1932 7 Nisan'da Kahraman-maraş'ta dünyaya gelen Abdurrahim Karakoç, İlkokuldan sonra öğrenimine bir süre devam edemedi. Köyünde marangozluk ve çiftçilik yapan Karakoç 958 Küçük yaşlarından itibaren şiire ilgi duyan Karakoç, Elbistan Belediyesi'nde muhasebeci olarak çalışmaya başladı.

Çocukluğu ve memuriyet hayatı dolayısıyla köy hayatını yakından tanıyan Karakoç, Anadolu insanının karşılaştığı zorlukları ve çektiği sıkıntıları şiirleriyle dile getirdi.

Karakoç, 965-1980 İlk şiirleri Engizek gazetesinde yayınlanan şiirin büyük ustası, birbirinin devamı olan yirmi iki şiirinden meydana gelen "Hasan'a Mektuplar" isimli eseriyle tanınmaya başladı ve Yazdığı şiirlerden dolayı hakkında çok sayıda dava açıldı. Karakoç, kendisine isnad edilen bütün suçlamalardan aklandıktan sonra 1981 Emekli oldu ve yerleştiği Ankara'da şiir çalışmalarının yanı sıra çeşitli gazete ve dergilerde köşe yazarlığı yaptı.

ABDURRAHİM KARAKOÇ KENDİSİNİ NASIL ANLATIYOR?

'Ebedî kudretin tek sahibinden alınan emir üzerine 1932 yılında dünyaya gelmişim. Çocukluğum şöyle-böyle geçti. Kıt imkânlara, kıtlık yıllarına rağmen hâlâ o günleri özlerim. Birçok kimseye o yılları anlatsam, 'Özlenecek neresi var? ' diyebilirler, amma ben hep çocukluk yıllarımı sevdim. Şiir yazmaya küçük yaşlarda başladım. Zaten bizim oralarda her genç şiir yazar. Bu tutku başka bir meşgalenin veya işin olmayışından kaynaklanıyor gibime geliyor. Ben de avareydim, boşluğumu şiirle doldurmaya çalıştım.

Benimle şiire başlayanlar yalnızlıktan, yardımsızlıktan dökülüp gittiler.

Bana gelince:

Sağolsunlar, iktidarların ve muhalefetin irikıyım politikacıları, ihtilal cuntacıları, 'bilimsel' cüppeliler, entellektüel züppeler, millî soyguncular, sosyete parazitleri, sermaye sülükleri, zulüm-işkence makineleri, adalet katleden hukukçular, dalkavuklar, üçkâğıtçılar v.s. hep bana yardımcı oldular. Şiir malzememi veren onlar, öfkemi bileyen onlar oldular. Yardımlarını inkâr etmiyorum, fakat teşekkür de etmiyorum.

Dinsizlerin değil, din düşmanlarının, yani İslâm düşmanlarının da az yardımı olmadı. Bir bakıma dinî duygularımın kuvvetlenmesine vesile oldular.

En uygun zamanda yaşadığıma inanıyorum. Yardımcılarım (!) var oldukları sürece yazmaya devam edeceğim. Allah (cc) kısmet ederse...'

Şiirleri Fedai, Devlet, Töre, Bizim Ocak dergileriyle kendisinin çıkardığı Yeni Ufuk gazetesinde, Yeni Düşünce, Yeni Hafta ve Gündüz gazetelerinde yayımlandı

983-1998 Doğuş Edebiyat (1983), Genç Kardelen dergisi ise (1998) "Abdürrahim Karakoç Özel Sayısı" yayımladı

2001 Karakoç hakkında Ankara Gazi Üniversitesi (2001) ve Kafkas Üniversitesi'nde (2010) iki yüksek lisans tezi hazırlandı

2012 Evli ve 3 çocuk babası olan ünlü şair ve yazar Karakoç, 6 Haziran'da hayatını kaybetti

Temiz Türkçe ve hece vezniyle aşk, ayrılık, özlem, tabiat ve gurbet konulu şiirler kaleme alan Karakoç, şiirinde ahengi aliterasyon ve asonanslarla sağladı

Şairin en çok tanınan şiirlerinde "Mihriban" bestelenerek unutulmaz türküler arasında yerini aldı

BAZI ESERLERI

ŞİİR; "Hasan'a Mektuplar", "El Kulakta", "Vur Emri", "Kan Yazısı", "Dosta Doğru", "Suları Isıtamadım", "Beşinci Mevsim", "Akıl Karaya Vurdu", "Yasaklı Rüyalar", "Gökçekimi", "Gerdanlık", "Parmak izi", "Yağmur Yerden Yağar", "Anadolu'da Bahar" ,

DENEME

"Çobandan Mektuplar", "Düşünce Yazıları"

KAPSAMHABER

Güncelleme Tarihi: 08 Haziran 2019, 16:49
YORUM EKLE