Ahmet Yiğit Yıldırım, Halil İnalcık'ı vefatının yıl dönümünde andı

Ülkü Ocakları Eğitim ve Kültür Vakfı Genel Başkanı Ahmet Yiğit Yıldırım, Türk ve dünya tarihine eserleri ile büyük katkılarda bulunan tarihçi, Kutbü-l Müverrihin Prof. Dr. Halil İnalcık'ı vefatının yıl dönümünde andı.

Yaşam 25.07.2021, 23:16 25.07.2021, 23:41
Ahmet Yiğit Yıldırım, Halil İnalcık'ı vefatının yıl dönümünde andı

Türk ve dünya tarihine eserleri ile büyük katkılarda bulunan tarihçi, Kutbü-l Müverrihin Prof.Dr.Halil İnalcık'ı vefatının yıl dönümünde anan Ahmet Yiğit Yıldırım, sosyal medya hesabı üzerinden bir mesaj paylaşımında bulundu.

Ülkü Ocakları Eğitim ve Kültür Vakfı Genel Başkanı Ahmet Yiğit Yıldırım'ın sosyal medya twitter hesabından paylaşımı şöyle:

''Tarih bilirseniz ancak o zaman 'Ne mutlu Türk'üm!' sloganının bir manası vardır.'' Türk ve dünya tarihine eserleri ile büyük katkılarda bulunan tüm zamanların büyük âlimi,tarihçi,Kutbü-l Müverrihin Prof.Dr.Halil İnalcık'ı vefatının yıl dönümünde rahmet ve dualarla anıyorum. Bu vesileyle Halil İnalcık Hocamızın; Cumhuriyete ulaşan tarihimizi, geçmişimizden bugünümüze kaleme aldığı "İmparatorluktan Cumhuriyete" eserini tüm ülküdaşlarıma tavsiye ediyorum.

 Prof.Dr.Halil İnalcık kimdir?

Halil İnalcık, 1916 yılında İstanbul’da dünyaya geldi. Hocaların Hocası olarak anılan Halil İnalcık, Türk tarihini dünyaya tanıtan, fahri doktora payesine sahip birçok başarıya imza atan bir tarihçi ünvanına sahiptir.

Ankara Gazi Mektebinde ilköğrenimini gören, son yılında Sivas Muallim Mektebine devam etmiş, daha sonra orta öğrenimini Ankara Gazi Muallim mektebinde tamamlamıştır. Takvimler 1936 yılını gösterirken Yeni Çağ Tarih bölümünden Ankara Üniversitesinden Mezun olmuştur.

Okuduğu fakültesinde Asistanlık yapmaya başlayan İnalcık, büyük bir tarih profesörü akademik yaşamı başarılarla dolu olan büyük bilim insanı "Büyük Rivat'e Osmanlı İmparatorluğu ve Kırım Hanlığı" teziyle doçentliğe yükseldi. Daha sonra Türk Tarih Kurumu üyeliğine seçildi. Akademik kariyeri için İngiltere’ye giden ve Bristish Museum’da çalışmalar yapan ve 1951 yılında Türkiye’ye dönen İnalcık'ın  bu denli başarılı bir tarihçi olmasındaki en büyük nedenlerden biri yabancı dilleri çok iyi bilmesinden kaynaklıdır. Yabancı dillerde yaptığı yayınlar tüm dünyada tanımasına vesile olmuştur. 1993 yılında Bilkent Üniversitesi’nde Tarih Bölümünü kuran Prof.Dr.Halil İnalcık, Ayrıca Cambridge Uluslararası Biyografi merkezi tarafından sosyal bilimler alanındaki dünyada 200 bilim adamı içerisine girmiştir. Tarihçilerin Kutbu Halil İnalcık 25 Temmuz 2016 yılında tedavi gördüğü hastanede çoklu organ yetmezliği nedeni ile 100 yaşında hayata veda etmiştir.

Kaynak: KAPSAMHABER
Yorumlar (0)