Alexa

Aidiyet Duygusu, Sahiplenme

Aidiyet duygusu; ilişkinlik veya bir şeye ait olma hissi olarak nitelendirilir. Hem insan ilişkilerinde hem çalışma, sosyal yaşamda gösterilen duygu türüdür.

Aidiyet Duygusu, Sahiplenme

Aidiyet duygusu; ilişkinlik veya bir şeye ait olma hissi olarak nitelendirilir. Hem insan ilişkilerinde hem çalışma, sosyal yaşamda gösterilen duygu türüdür. Aidiyet duygusu, kendiliğinden oluşabilir veya sonradan edinilebilir ancak hızlı şekilde de kaybedilebilir. Sonra yeniden, aidiyet duygusu hissedilebilir. Aidiyet, tamamen kişi ve durumlarla alakalıdır.

Aidiyet duygusu, sahiplenme durumuna en temel örnek, vatandaşlıktır. Bir ülkeye ait hissetmek, yaşadığı toprakları vatan olarak görmek ve kişinin kendisini vatandaş olarak hissetmesi, aidiyet duygusudur. Buna benzer daha minimal boyutlardaki kapsamlara, kişinin kendini ait hissetmesi, ‘’benimsemesi’’ olarak tanımlanır.

Aidiyet Duygusu, Önemli midir?

Kişinin, kendi ailesine aidiyet hissetmesi önemlidir. Çalıştığı işe ve iş yerine ait hissetmesi, yaşadığı şehre ve semte ait hissetmesi, daha pozitif yaşaması için önemlidir. Ancak bu, kişiden kişiye değişiklik gösterir. Kimisi için aidiyetin önemi yoktur. Herhangi bir gruba, bütünlüğe ait olmak ya da olmamak, çok önemli değildir.

Aidiyetin fazlası da psikolojik sorunlara neden olabilir. Aşırı bağlanma, fanatizm gibi duyguların dozunda yaşanması, sorun yaşanmaması adına daha önemlidir. Özellikle kişilere karşı duyulan sahiplenme duygusu ve aşırı olması, pek çok soruna neden olabilir.

Aidiyet duygusunun ideal seviyede olması, kişilere başarı getirir. Özellikle iş ve çalışma hayatında, eğitim ve okul hayatında benimsemek, başarıyı elde etmenin temel faktörleri arasındadır.

Aidiyet Duygusunun Etkileri

Sahiplenme duygusunun yüksek olduğu kişilerde, sahiplenilen şeyin bilinmesini isterler. Bu da doğrudan beklenti içerisine girmekle tanımlanabilir. Aidiyet duygusundan ötürü desteklenme bekleyen kişiler, başarılı olmak ve hiçbir engel olmamasını isterler.

Genellikle emek verilen şeylere hissedilen aidiyet duygusu, sonradan edinilebilen bir duygudur. Dozunda olmak kaydıyla geliştirilebilir bir duygudur. İş hayatında daha fazla başarı elde edilmesini sağlayan aidiyet duygusu, toplumsal açıdan değerlendirildiğinde daha uyumlu bir toplum oluşmasına katkı sağlar. Ancak fazla olmaması, fanatiklik, ırkçılık veya belirli bir grubu- topluluk ya da topluluğu daha değerli görmemek için önemlidir.

Aidiyet duygusunun psikolojik açıdan en önemli noktası için ‘’insanlığa’’ hissedilen aidiyet duygusudur. İnsan olmaya, insan olmanın şahaneliğini hissetmeye duyulan aidiyet duygusudur. Zira kişilerin hayata anlam verememesi, psikolojik sorunlar yaşaması, önemsiz ve değersiz hissetmeleri, hiçlik duygusu gibi pek çok sorun, temelde insan olma duygusuna ait hissedememekten kaynaklanır.

Diğer tüm aidiyet duyguları çok önemli olmayan veya edinilebilen- geliştirilebilen duygulardır.

Aidiyet Duygusunun Olumlu Duyguları Nasıl Kazanılır?

Her şey sevmekle başlar. Önce kendini ve insanlığı sevebilen, en temelde yani bilinçaltında- bilincinde- üst bilincinde sevebilmesi, aidiyet duygusunun tamamen dengede ve olumlu olmasına katkı sağlar.

Varlığını, benliğini sevebilen, kabul eden insanlar, Dünya’yı ve tüm insanlığı kabul edebilir ve insanlığa aidiyet hissedebilir. Sonrasında aile, iş hayatı, ülke, gruplar, topluluklar, takımlar veya benzer duygular geliştirilebilir.

Aidiyet duygusunun olması ise kişinin yaşadığı ülkede, şehir ve bölgede rahat olması, sevmesi ve kendini tamamen ait hissetmesidir. Ait olunması, bencilliğin giderilmesini ve toplumla uyum içinde yaşanmasına olanak sağlar. Başkalarının haklarına, duygu ve düşüncelerine saygı gösterilmesine, daha anlayışlı olunmasına ve toplumla barışık şekilde yaşanmasına olanak sağlar.

Madalyon Psikiyatri Merkezi, terapi programları ve tedavi uygulamaları ile kişilik bozukluklarından kişilik geliştirme terapilerine dek pek çok alanda hizmet veriyor. Psikoteknik çalışmalarıyla; Yetişkin Bölümü, Çocuk- Ergen ve Aile Bölümü alanlarında hizmet veriliyor.

444 85 90 numaralı çağrı merkezinden 7/24 erişim sağlanabilir ve tüm terapi uygulamaları hakkında bilgi alınabilir. www.madalyonklinik.com web adresinden erişim sağlayabilir, online veya telefonla terapi uygulamalarından faydalanabilirsiniz. Ayrıca psikoloji eğitimleri için www.madalyonakademi.com adresini ziyaret edebilirsiniz.

YORUM EKLE

banner325