Anne Frank kimdir, ne zaman öldü?

Arama motoru devi Google, önemli kişileri ve tarihleri ana sayfasına taşıyor. Anne Frank Doodle oldu. peki Anne Frank kimdir, nerelidir, ne zaman öldü?

Yaşam 25.06.2022, 17:05
Anne Frank kimdir, ne zaman öldü?

Google, önemli kişileri ve tarihleri ana sayfasına taşıyarak kullanıcılarını şaşırtıyor. Bugünkü sayfasını Anne Frank'ı taşıdı. Peki, Anne Frank kimdir, ne zaman öldü? 

Yahudi kökenli Alman-Hollandalı günlük yazarı Anne Frank'ın ölümü 2. Dünya Savaşı'nın hala aydınlatılamayan sırları arasında bulunmaktadır. 12 Haziran 1929 tarihinde doğan Frank'ın saklanmış olduğu ev 1960 yılında müzeye çevrildi.

ANNE FRANK KİMDİR? 

Annelies Marie "Anne" Frank 12 Haziran 1929 tarihinde Frankfurt Almanya'da dünyaya geldi. II. Dünya Savaşı'nda 1942'den 1944'te kadar işgal altındaki Hollanda'daki hayatını yazdığı günlüğü daha sonra Anne Frank'in Hatıra Defteri adıyla basıldı.

Naziler'in Almanya'yı kontrol altına almasıyla dört buçuk yaşındayken ailesiyle birlikte, hayatının çoğunu geçireceği Amsterdam'da yaşayan Anne Frank Alman vatandaşı olarak doğdu, 1941'de vatandaşlığını kaybeden ve Mayıs 1940'ta Almanların Hollanda işgaliyle Amsterdam'da kalan Anne Frank, Temmuz 1942'de ailesiyle birlikte evdeki kütüphanenin arkasında gizli bir odaya saklandı. Bu zamandan Ağustos 1944'te ailenin Gestapo tarafından tutuklanmasına kadar geçen sürede, doğum günü hediyesi olan günlüğüne düzenli olarak yaşadıklarını yazdı. Aile tutuklanınca Nazi toplama kamplarına gönderilen Frank, Ekim veya Kasım 1944'te ablası Margot ile Auschwitz'ten Bergen-Belsen toplama kampına gönderildiler ve birkaç ay sonra burada muhtemelen tifüsten yaşamlarını yitirdiler.

Günlük 1952'de The Diary of a Young Girl (Bir Genç Kızın Günlüğü) adıyla İngilizceye çevrildi, günümüzde 70'in üzerinde farklı dilde yayımlanmıştır.

Kaynak: KAPSAMHABER
Yorumlar (0)