banner424

banner425

banner423Aracınız için Motor Yağı Seçenekleri Karşılaştırmalı Fiyat Avantajları Otolye’de

Aracınızdan verim almak ve uzun süre sorun çıkarmadan konforlu bir sürüş deneyimi için bakımının düzenli olarak yapılması gerekir.

Yaşam 20.03.2021, 12:32
Aracınız için Motor Yağı Seçenekleri Karşılaştırmalı Fiyat Avantajları Otolye’de

Motorlu araçlar birçok parçanın aynı anda ve senkronize halde çalışması ile yüksek performans sağlar. Aracınızdan verim almak ve uzun süre sorun çıkarmadan konforlu bir sürüş deneyimi için bakımının düzenli olarak yapılması gerekir. Periyodik olarak yapılan bakımlarda sorun çıkaran ya da çıkması muhtemel parçaların değişimi yapılırken, motor yağı ve filtreler de gözden geçirilir. Motor yağı, yüksek sıcaklıklarda çalışan motor parçaları arasındaki sürtünmeyi azaltarak, bu parçaların deforme olmasının önüne geçer. Bu nedenle, aracınızın yakıt tipine ve markasına göre doğru motor yağı seçimi ve zamanında motor yağı değişimi aracınızın ömrünü uzatır.

Motor Yağı Değişimi Neden Önemlidir?

Motorlu araçların ana parçalarından birisi olana motorun işleyişindeki herhangi bir aksama sürüş deneyimine direk olarak yansır. Motorun sağlıklı ve yüksek performansla çalışması için motor yağı parçalar arasındaki sürtünmeyi azaltır. Diğer taraftan zamanla motor içerisine taşınan kirler, partikül ve tortular yağ filtresi tarafından uzaklaştırılır. Ancak kullanım süresi uzadıkça kirlenen yağ artık özelliğini yitirmeye başlar ve koruyuculuğunu kaybeder. Bunun sonucunda motor parçalarında çizilmeler, aşınmalar meydana gelmeye başlar. Motor ömrü kısalır, yüksek sesle çalışmaya başlar. Yağ değişimi yapılmazsa ilerleyen zamanlarda daha ciddi sorunlarla karşılaşmanıza neden olabilir. Aracın uzun ömürlü olması, yüksek performans elde edebilmek ve güvenli bir sürüş deneyimi için belirli aralıklarla yağının kontrol edilmesi gerekir.

Motor Yağı Seçiminde Nelere Dikkat Edilmeli?

Piyasada araçların markasına, yakıt tipine göre motor yağı fiyatları ve seçeneklerini görebilirsiniz. Seçim yaparken aracınızın benzinli ya da dizel olmasının yanında marka ile uyumlu olup olmaması da dikkatlerden kaçırılmaması gereken bir noktadır. Orjinal ambalajlarında muhafaza edilğinden dolayı motor yağı raf ömrü 10 yıla kadar çıkabilmektedir. Motor yağları akışkanlık derecelerine göre sınıflandırılır. Bu sınıflandırma da SAE kısaltması ile derecelendirilir. Akışkan ve ince olan yağların SAE dereceleri düşüktür. Motor yağı değişimlerinde bu kritere göre seçim yapılır. Araçların motorlarının yüksek ya da orta devirli olmasına göre yapıları farklılıklar gösterdiği için ihtiyaç duydukları motor yağı da farklıdır. Yüksek devirli motora sahip araçlarda akışkanlığı fazla olan SAE derecesi yüksek yağların kullanımı daha uygundur. Orta devirli motoru bulunan araçlarda ise akışkanlık derecesi orta düzeyde olan yağlar kullanılabilir.

Değişim Hangi Aralıklarla Yapılmalı?

Servislerde yapılan periyodik araç bakımlarından motor yağı kontrolleri de yapılır. Ancak yağ değişiminde aracın hangi koşullarda kullanıldığı, yakıt türü, hangi iklimde kullanıldığı gibi faktörlere göre yağ değişim ihtiyacı farklılıklar gösterebilir. Aracın sürekli olarak dur-kalk modunda çalışması, kırsal alanlarda tozlu topraklı yollarda kullanılması yağın ömrünü ve değişim aralığını kısaltabilir.

Genel olarak araçların 5000 ile 15 bin kilometrede bir olmak üzere yağ değişimlerinin yapılması gerekir. Değişim işlemlerinde eski yağın tamamen boşaltılması ve beraberinde yağ filtresinin de değişiminin yapılması uygun olur. Çalışma koşulları, aracın kilometresi ve yakıt tipine göre doğru motor yağı seçimi, motoru oluşturan parçaların yüksek verim ile çalışmasını sağlar. Doğru yağın doğru zamanda değişiminin yapılması ile aracın ömrü uzar, aynı zamanda yakıt tasarrufu sağlanmış olur.

Aracınızda düzenli değişim yapılması gereken ürünlerden birisi olan motor yağını otolye.com’dan satın alarak servisinize ya da adresinize kargolatabilirsiniz. Otolye’de bulunan gelişmiş arama motoru ve kategori seçimli arama seçenekleri ile aracınızın markasına uygun yedek parçaya zaman harcamadan kolayca ulaşabilirsiniz. Geniş ürün çeşitliliği, aynı gün kargo avantajı ile kapı kapı gezmeden aracınız için gerekli yedek parça ve motor yağı karşılaştırması yaparak en doğru fiyata Otolye’den satın alabilirsiniz.

Yorumlar (0)