Bahçeli'den 'Prof.Dr. Mehmet Şakir Akça' Mesajı

Milliyetçi Hareket Partisi Genel Başkanı Devlet Bahçeli, Gazi Üniversitesi Kurucu Rektörü Prof.Dr. Mehmet Şakir Akça'nın vefatı nedeniyle taziye mesajı yayımladı. Peki, Prof.Dr. Mehmet Şakir Akça kimdir?

Yaşam 09.10.2021, 12:23 09.10.2021, 12:52
Bahçeli'den 'Prof.Dr. Mehmet Şakir Akça' Mesajı

Gazi Üniversitesi Kurucu Rektörü Prof.Dr. Mehmet Şakir Akça'nın vefatı nedeniyle taziye mesajı yayımlayan MHP Lideri Devlet Bahçeli, Merhum Akça'nın alim, fazıl, gönül ve bilim insanı olarak dua ve hürmetle hatırlanacağını söyledi.

Milliyetçi Hareket Partisi Genel Başkanı Devlet Bahçeli, Gazi Üniversitesi Kurucu Rektörü Prof.Dr. Mehmet Şakir Akça'nın vefatı nedeniyle yayımladığı taziye mesajı şöyle:

Gazi Üniversitesi Kurucu Rektörü, geçmişteki akademik çalışmalarımda müşfik desteğini hiç esirgemeyen saygıdeğer hocam Prof.Dr. Mehmet Şakir Akça’yı kaybetmenin derin hüznünü yaşıyorum. Alimin ölümü alemin ölümü gibidir. Merhum Hocam alim, fazıl, gönül ve bilim insanı olarak dua ve hürmetle hatırlanacaktır. Sayın Prof.Dr. Mehmet Şakir Akça’ya Allah’tan rahmet, ailesine, sevenlerine ve üniversite camiasına başsağlığı diliyorum.


Mehmet Şakir Akça Kimdir?

 29.10.1933 tarihinde Elmalı’da dünyaya gelen Prof. Dr. Mehmet Şakir Akça, İlk ve Ortaokulu Elmalı’da tamamladı. İstanbul Kabataş Erkek Lisesi’ne gitti ve1953 yılında İstanbul Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesini kazanarak, Üniversite hayatına başladı.

Normal Eğitim süresi içerisinde Fakülteyi bitirdikten sonra askere giden Mehmet Şakir Akça Yedek Subaylığına Ankara Gülhane Askeri Tıp Akademisinde tamamladıktan sonra, Memleketinde mesleğini icra etti. Üç yıl süre ile çalıştıktan sonra Avrupa’yagiden Akça, Avrupa’da bir yıl Eğitim sonunda Ankara Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi’nin ilk kurucuları arasında bulunmam istendiğinden Avrupa’dan döndü.

1964 yılında Ankara Üniversitesi’ ne intihamından sonraki yıllarda normal süreler içerisinde ihtisasını, Doçentlik ve Profösörlüğünü tamamlayarak adı geçen kurumda hem öğretim üyesi hem de idari görevlerdebulunan Şakir Akça,1975 yılında Kürsü Başkanlığı, 1977’de Senatörlük, 1978 yılında Dekanlık, 1982 yılında da Gazi Üniversitesi Kurucu Rektörlüğü görevlerinde bulundu.

Prof. Dr. Mehmet Şakir Akça, 1987 yılında Rektörlük süresi dolduktan sonra Kurucuları arasında bulunduğu Ankara Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi Öğretim Üyeliği görevini üstlenmeye başladı. 

Akça, Üyesi olduğu kuruluşlar Ankara Aydınlar Ocağı Kurucu Üyeliği, Türk ocakları Hars Heyeti Başkanlığını beş senedir yürütmektedir.

Kaynak: KAPSAMHABER
Yorumlar (0)