Bahriye Üçok kimdir, Nasıl Öldürüldü?

Ankara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi'nin ilk kadın öğretim üyesi Bahriye Üçok, 6 Ekim 1990 günü evine gönderilen kitap paketini kapısının önünde açmaya çalışırken içine yerleştirilen bombanın patlaması ile birlikte hayatını kaybetti.

Yaşam 05.10.2020, 12:27 05.10.2020, 12:48
Bahriye Üçok kimdir, Nasıl Öldürüldü?

Bahriye Üçok avine gönderilen bombalı bir paketin patlamasıyla birlikde hayatını kaybetmişti. Ankara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi'nin ilk kadın öğretim üyesi olan Doç. Dr. Bahriye ÜÇOK,  6 Ekim 1990’da; evine gönderilen kargonun patlaması sonucu ölmüştü. Üçok'un neden ve nasıl öldürüldüğü merak ediliyordu. Peki, Bahriye Üçok kimdir, nerelidir, hangi okullardan mezun olmuştur?

Bahriye Üçok kimdir, nerelidir?

Bahriye Üçok 1919'da Trabzon'da doğdu. İstanbul Kandilli Kız Lisesini bitiren Üçok, Yüksek öğrenimini Ankara Dil Tarih ve Coğrafya Fakültesi Ortaçağ Türk-İslam Tarihi Bölümü'nden mezunoldu. Devlet Konservatuarı Opera bölümünde de okuyan ve burayı da bitiren Bahriye Üçok, Samsun ve Ankara'da on bir yıl süren lise öğretmenliği ardından 1953 yılında Ankara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi'nde Öğretim Üyesi oldu. Aynı zamanda bu fakültenin ilk kadın öğretim üyesi olan Bahriye Üçok, 1954 yılında "İslam Devletlerinde Kadın Hükümdarlarla" adlı tezinde başarılı bulunarak doçentliğe yükseldi. 

1971 yılında kontenjandan senatör olan ve bu gelişmeyle birlikte aktif siyasi yaşama da başlamış olan Üçok, Siyasi tercihini CHP'den yana kullandı. 1977'de CHP'ye katıldı. 12 Eylül'den sonra açılan Halkçı Partinin 1983'de kurucu üyesi olan Üçok,  Daha sonra 1984 seçimlerinde de bu partiden Ordu Milletvekili olarak T.B.M.M.'ne girdi. 1986'dan itibaren SHP üyesi oldu ve 1990 Eylülünde bu partinin parti meclisi üyesi seçildi. 6 Ekim 1990 günü evine gönderilen kitap paketini kapısının önünde açarken içine yerleştirilen bombanın patlaması sonucu hayatını kaybeden Üçok, "İslâm'dan Dönenler ve Yalancı Peygamberler", "İslâm Devletinde Kadın Hükümdarlar", "İslam Tarihi", "Emeviler - Abbasiler ve Atatürk'ün İzinde Bir Arpa Boyu" adlı yapıtları bulunan Üçok, birçok makale ve araştırma yazısı kaleme aldı. 

Yorumlar (0)
banner442