Alexa
banner314

Bakan'nın Müebbet Uyarısı...

Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, orman yangınlarıyla ilgili uyarıda bulundu, "Müebbet hapis cezasına kadar cezası var" dedi.

Bakan'nın Müebbet Uyarısı...
banner327
 
Ramazan Bayramı'nı memleketi Afyonkarahisar'da geçiren Bakan Veysel Eroğlu, Sandıklı İlçesi'nde bayramlaşma törenine katıldı. Davul- zurnayla karşılanan Bakan Eroğlu, gazetecilerin soruları üzerine orman yangınları hakkında bilgi verdi. Hava sıcaklığının çok yüksek olduğunu hatırlatan Eroğlu, bunun yangınları tetiklediğini söyledi. Günde 10 ile 20 arasında irili- ufaklı orman yangını çıktığını kaydeden Eroğlu, "Teşkilatımız çok güçlü. Teknolojimiz çok ileri. Hatay'daki yangın bile o zor şartlara rağmen 2.5 günde kontrol altına alındı" dedi.

Son 10 yılda 8-10 bin hektar alan yandı

Türkiye'deki orman yangınlarındaki kaybın diğer Akdeniz ülkelerine oranla daha az olduğunu söyleyen Bakan Eroğlu, son 10 yılda 8-10 bin hektar alanın yandığını belirtti. Türkiye'nin orman yangınlarıyla mücadelede çok ileri teknoloji kullandığını belirten Eroğlu, yangına müdahale süresinin ise 17 dakikaya indirildiğini ve hedeflerinin 15 dakika olduğunu ifade etti.

Yangınların önüne geçilmesi için yapılması gerekenleri de sıralayan Eroğlu, "Vatandaşlarımız araçla geçerken sigara izmariti ve yanıcı maddeleri atmasın. Çiftçiler anız yakmasın. Zaten onun da toprağa hiçbir faydası yok, aksine zararı var. Piknik yapanlar özellikle dikkatli olsun" dedi.

"Orman yakmanın müebbete kadar giden cezası var"

Orman yangınlarında sabotaj bulgusuna rastlanıp rastlanılmadığına ilişkin soru üzerine Eroğlu, "Yanlışlıkla bile olsa orman yangınına neden olmanın cezası var. Yakanlara, 3 yıldan başlayan ve müebbet hapis cezasına kadar cezalar var. Yakanlar tespit edilirse, yanan alanın bütün masrafı, ağaçlandırma ve diğer tüm masraflar ondan tahsil ediliyor. Cezalar da çok ağır" diye konuştu.

Toplumda yanan yerlerin birilerine tahsis edileceği gibi bir algı olduğunu belirten Eroğlu, şunları söyledi:

"Buralar kasıtlı yakılıyor. Birilerine vermek, otel yapmak için. Böyle bir şey yok. Zaten mevzuat buna müsait değil. Yanan alanların etrafı çevreleniyor, belirleniyor. Hava fotoğrafları çekiliyor. En geç 1 yıl içinde ağaçlandırılıyor. Zaten orman alanlarının tapusunu alıyoruz. Şu ana kadar yüzde 70'inin tapusunu aldık. 31 Aralık 2014 saat 16.59'a kadar Orman Genel Müdürlüğü Tapu Kadastro Genel Müdürlüğü'nden orman alanlarının tapusunu hazırlamasını istedik. Kimse yanan orman alanlarını işgal edemeyecek."

"İşgal edilmiş bir alan bulun ellerimle yıkacağım"

İşgal edilmiş 1 metrekarelik yanan alan dahi olmadığını savunan Bakan Eroğlu, "Bizzat ben takip ediyorum. Uydudan takip ediyoruz. Ayrıca bakanlıktaki makamda kameralı takip sistemi var. Kara takip sistemi var. Hiç kimse 'Ormandan yer yakarım, ben burayı işgal ederim, buradan yer kaparım' sevdasına kapılmasın. İşgal edilmiş bir yer varsa bulun ellerimle yıkacağım" dedi.

THK'nin sorunu çözülür

Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü'nün Türk Hava Kurumu'nun (THK) bakım yetkilerini askıya alınması nedeniyle 11 yangın söndürme uçağının kullanılamadığı iddialarına da açıklık getiren Bakan Eroğlu, şunları söyledi: 

"Sorun çözülür. THK gerçekten güçlü. Daha da güçlenmesini istiyorum. Kiraladığı helikopter ve yangın uçaklarıyla belli bir noktaya erişti. Hatta THK Üniversitesi kuruldu. Burada pilot eğitimi de veriliyor. Bunlar mesele değil, onları hallederiz. Bunlar yani helikopterler ve küçük uçaklar zaten mahalli çalışıyor. Büyük bir problem yok onları çözeriz." 
Güncelleme Tarihi: 10 Ağustos 2013, 19:43
YORUM EKLE

banner307

banner325