Boşanma Davası Nasıl Açılır, Süreç Nasıl İlerler?

Bir boşanma davası açmak istediğiniz zaman avukatın şart olup olmadığını düşünebilirsiniz. Boşanma davalarında avukat hukuki olarak şart değildir. Hukuki olarak böyle bir şart olmamasına karşın avukatlarla çalışmanızın sürecin çok daha iyi yönetilmesini sağlayacağı nettir.

Yaşam 06.06.2021, 15:15 06.06.2021, 15:22
Boşanma Davası Nasıl Açılır, Süreç Nasıl İlerler?

Resmi bir şekilde evlenen kişiler yine resmiyet çerçevesinde birbirlerinden ayrılabilirler. Bu ayrılığın gerçekleşmesi için mahkeme kararı yani bir boşanma davasının açılması gerekmektedir. Boşanma davasını açabilmeniz için de tabii ki belirli şartların oluşması lazım. Bu şartlar oluştuktan sonra kendinize bir avukat bulabilir ve boşanma davanızı açabilirsiniz. Herhangi bir avukatlık bürosuna gittiğiniz takdirde size bu konuda yardımcı olacaklardır. Nişantaşı avukatlık büroları yine yardımcı bulabileceğiniz yerlerden bir tanesidir. Bir büroya giderek kendinize avukat bulabilir ve dava konusunda size yardımcı olmasını sağlayabilirsiniz.

Hangi Mahkemelere Boşanma Davası Açılabilir?

Boşanma davalarında yetkili mahkeme ve görevli mahkeme bulunmaktadır. Boşanma davaları konusunda görevli olan mahkeme aile mahkemesidir. Yetkili olan mahkemeler ise son altı aydır ikamet edilen (birlikte) yerdeki aile mahkemesi, davacı veya davalının yerleşim yerlerindeki aile mahkemesidir. Anlaşmalı boşanma davalarında yetki kuralına çok dikkat edilmemektedir. Bu nedenle de avukatlar, anlaşmalı boşanma davalarını pek yoğun olmayan ve duruşma gününün yakın tarih verildiği mahkemelerde açarlar.

Boşanmak İçin Sebep Gerekir Mi?

Davalarda davacı ve davalı bulunmaktadır. Bu yüzden dava eden kişinin ortaya bir sebep sunması gerekmektedir. Nihayetinde bir dava açıyorsanız bu davayı açmanızın altında yatan bir sebep olmalıdır. Boşanma davalarında da tabii ki bu sebepler aranmaktadır. Bu yüzden dilekçenizde bu konuya detaylıca yer vermelisiniz. Kendinizi ne kadar iyi açıklarsanız boşanma süreci o kadar kolay olacaktır. Kendinizi yeterince açıklayamaz, gerekli sebepler sunamazsanız işin zorluğu o kadar artabilir. Tabii burada avukatınız size yardımcı olacaktır. Bu yüzden takıldığınız noktalarda avukatınızdan yardım alabilirsiniz. Örnek olarak Nişantaşı ilçesindeyseniz boşanma işlemi için Nişantaşı boşanma avukatı bulabilir ve durumunuzu avukata anlatarak nelere dilekçede yer vermenizin doğru olacağını öğrenebilirsiniz. Böylece çok daha doğru, çok daha eksiksiz bir dilekçe oluşturabilirsiniz.

Belirtilmesi gereken noktalardan birisi de ortaya koyduğunuz sebepleri kanıtlamaktır. Sizin yazdığınız, söylediğiniz her şey bir iddia olacaktır. Eğer davacı tarafsanız bu durumda iddialarınızı kanıtlamanız da gerekmektedir. Bu yüzden boşanmak için sunulacak sebeplerde dikkatli olmak gerekir.

Boşanmak için sunacağınız sebepler şunlar olabilir;

1-) Sürekli tartışmalar

2-) Geçinememek

3-) Şiddet ve hakaret olayları

4-) Aldatılmak vesair başkaca sebepler

Bu sayılan sebeplerden daha farklı sebepler de yine sayılabilmektedir. Ailenin artık normal şekilde yoluna devam edememesine neden olan şeyleri sebep olarak sunabilirsiniz. Yine avukatınızla bu sebepleri konuşabilirsiniz.

Boşanma Davasında Avukat Şart Mıdır?

Bir boşanma davası açmak istediğiniz zaman avukatın şart olup olmadığını düşünebilirsiniz. Boşanma davalarında avukat hukuki olarak şart değildir. Hukuki olarak böyle bir şart olmamasına karşın avukatlarla çalışmanızın sürecin çok daha iyi yönetilmesini sağlayacağı nettir. Siz dilekçenizde nelere yer vermelisiniz, hangi delillere dayanmalısınız, duruma göre nasıl ilerlemelisiniz, bu konularda yeterince bilgi sahibi olmayabilirsiniz. Bilgi sahibi olsanız bile bir avukatın deneyimine sahip olmazsınız. Bu yüzden en sorunsuz şekilde davanın sonuçlanmasını istiyorsanız avukatları tercih etmeniz yararlı olacaktır. Altını çizeceğimiz nokta, boşanma davalarında avukat şart değildir ancak avukatınızın olması sizin işinizi oldukça kolaylaştırır. Avukat bulmak istediğinizde hukuk büroları ve avukat bürolarına yönelirsiniz. Nişantaşı ilçesinden bahsetmiştik. Nişantaşındaki hukuk büroları veya avukat büroları bu konuda hizmet alabileceğiniz yerlerdir. Kendi bulunduğunuz yer neresiyse oradaki hukuk, avukatlık bürolarına giderek kendiniz adına bir avukat bulabilirsiniz.

Yorumlar (0)