Alexa

CSS LEGAL İLE İNGİLTERE ÖĞRENCİ VİZESİ NASIL ALINIR?

Tarihi, kültürü ve yaşam kalitesi açısından ilk akla gelen ülke İngilteredir. İngiltere’ye girişlerinizde İngiltere vizesi sahibi olmanız gerekmektedir. Peki, CSS Legal ile İngiltere öğrenci vizesi nasıl alınır?

CSS LEGAL İLE İNGİLTERE ÖĞRENCİ VİZESİ NASIL ALINIR?

Eğitim almak, araştırma yapmak, spor müsabakalarına katılmak, turistik gezi düzenlemek gibi çeşitli amaçlarla gidilecek; tarihi, kültürü ve yaşam kalitesi açısından ilk akla gelen ülke İngiltere. Hangi amaçla gidecek olursanız olun, İngiltere’ye girişlerinizde İngiltere vizesi sahibi olmanız beklenir. İngiltere vizesi türlerinin çeşitliliği, İngiltere vizesi başvuru şartlarının zorluğu ve başvuru sonucunun olumlu olabilmesi hususunda alınması en zor vize türü olduğu söylenebilir. İngiltere vizesi başvuruları üzerine blog, sözlük, forum gibi sitelerde bulunan güncel olmayan ve gerçek olup olmadığı şüpheli bilgilerle vize başvurusu yapılması durumunda vize reddi hatta vize başvuru yasağı ile karşılaşma ihtimaliniz bulunuyor. Halbuki vize danışmanlık firmalarından destek alınması vize sonucunun olumlu olma ihtimalini artırabilmenizi sağlayacak önemli bir etken.

İngiltere vizesi alanında başvuru sahiplerine profesyonel hizmet veren CSS Legal İngiltere vizesi alanında tam uzmanlaşmış bir firma. Sitelerini inceledikten sonra bu işi gerçekten iyi bilen bir firma olduklarını anlayabilirsiniz. Ayrıca, CSS Legal şikâyet edilen İngiltere’nin vize onayı vermedeki zorlayıcı tutumuna karşı destek alınabilecek güvenilir danışmanlara sahip. İngiltere vize başvurumu profesyonel firma ve danışmanlarla yaparak tekrar tekrar maddi manevi problemlerle karşılaşmayayım diyorsanız CSS & Co Legal Services uzmanlarına da danışabilirsiniz.

İngiltere vizesi türleri, bireylerin seyahat amacına göre değişiklik gösteriyor. Vize başvurusunun olumlu sonuçlanması için uygulanması gereken prosedürlerden ilki İngiltere vizesi türünün belirlenmesi. İngiltere vizesi türlerinin başvuru şartları birbirinden oldukça farklı. Aşağıda örneklenen vize türleri, İngiltere vizesi türlerinin ana kategorileri olup başvurunuz için hangi vize türüne başvurmanız gerektiğini iyi tespit edebilmeniz gereklidir.

İngiltere turist/ziyaretçi vizesi çeşitlerine bakıldığında hepsi birbirinden farklı başvuru şartlarına sahiptir. Kültürel geziler düzenlemek, aile üyeleri veya arkadaşları ziyaret etmek, iş, spor ya da sanat ile ilgili bir etkinliğe katılmak gibi amaçlarla İngiltere’ye gitmek isteyen bireylerin bu vize türüne başvurması önerilmektedir. İngiltere genel ziyaretçi vizesi, İngiltere aile ziyareti vizesi, İngiltere iş ziyareti vizesi gibi çeşitli türlere ayrılan bu vizelerin şartlarının farklı olmasının yanı sıra İngiltere’ye bu vize türüyle gitmek isteyen bireylerin hazırlaması gereken başvuru dosyası da farklıdır. İngiltere ziyaretçi vizesi başvuru şartlarını sağlayan başvuru sahiplerinin hazırlaması gereken dosyada, bireylerin yaşam standartlarına uygun İngiltere turist vizesi başvuru evrakları bulunması vize sonucunu olumlu yönde etkileyecektir.

İngiltere’de dil eğitimi, lisans, yüksek lisans, doktora gibi eğitimler almak amacıyla vize başvurusu yapmak istiyorsanız İngiltere öğrenci vizesi türü tam size göre. İngiltere öğrenci ziyaretçi vizesi ile 6 aydan kısa süreli eğitim ve kurslara, Tier-4 İngiltere uzun dönem öğrenci vizesi ile de lisans, yüksek lisans gibi uzun süreli eğitimlere katılmak mümkün. İngiltere çocuk öğrenci vizesi, İngiltere uzatılmış öğrenci vizesi gibi türleri de bulunan İngiltere Öğrenci Vizesi ile İngiltere’de eğitim alacağınız kurumu belirlemek, kendinize en uygun eğitim programını seçmek ve İngiltere’ye gittiğinizde ihtiyacınız olacak tüm bilgiyi alabilmek için CSS Müşavirlik ile aynı şirketler grubunda bulunan eğitim danışmanlığı firması Student Portal International Yurtdışı Eğitim Danışmanlığı uzmanlarından destek alabilirsiniz.

İngiltere vatandaşlığı ya da İngiltere’de sürekli oturum iznine sahip olan kişilerin eş/partner, çocuklar ve bağımlı aile üyelerini İngiltere’ye götürebilmeleri için ise İngiltere evlilik vizesi olarak da bilinen İngiltere yerleşim vizesi türleri bulunuyor. Evli çiftler için İngiltere yerleşim vizesi, evli olmayan çiftler için İngiltere yerleşim vizesi, İngiltere aile birleşimi vizesi gibi türleri bulunan İngiltere yerleşim vizesi başvuru şartları kişiden kişiye değişir. Evli çiftlerin, evli olduklarını evlilik cüzdanı ile kanıtlaması gerekliyken, evli olmayan bireyler ise yine en az 2 yıl birlikte yaşadıklarını çeşitli belgelerle vize memuruna kanıtlamalıdır. Bu belgeler, bireylerin birlikte çekildikleri fotoğraf, yazışmalar vb. olabilmektedir. İngiltere yerleşim vizesiyle olduğu gibi bazı İngiltere vizesi sahibi olan bireyler İngiltere vizesi uzatma başvurusu ile toplamda İngiltere’de 5 yıl bulunması halinde İngiltere’de sürekli oturum izni alabilecektir. Çeşitli başvuru şartlarının sağlanması ve başarılı bir başvurunun yapılması halinde İngiltere’de sürekli oturum sahibi olan kişiler İngiltere vatandaşlığı alabilecektir. İngiltere vizesi türleri, İngiltere süresiz oturum ve İngiliz vatandaşlığı başvuru şartları birbirinden farklı olup hazırlanması gereken başvuru dosyası kişiye özgü olarak düzenlenmelidir.

İngiltere’de iş kurmak, işverene bağlı olarak çalışmak isteyenler ise İngiltere çalışma/iş vizesi türlerine başvuru yapmalıdır. Puan bazlı vize türlerinden biri olan İngiltere çalışma vizesi, İngiltere’de yapmak istediğiniz işe ve yöntemine göre kategorilere ayrılmıştır. Tier-2 İngiltere genel çalışma vizesi, Tier-5 İngiltere geçici çalışma vizesi, Tier-1 İngiltere girişimci vizesi gibi türleri bulunan İngiltere çalışma vizesi başvuru şartları puan bazlı vize türü olması sebebiyle zordur. Puan bazlı vize türü, başvuru şartlarının sağlanması noktasında belirli puanların sağlanarak İngiltere İçişleri Bakanlığınca belirlenmiş puanların tamamının toplamasıyla vize alabileceğiniz anlamına gelmektedir. Bu sebeple, İngiltere’de iş kurmak isteyen Türk vatandaşları, başvuru şartlarını daha rahat sağlayabilecekleri Ankara Antlaşması Vizesi türüne başvuru yapabilir. İngiltere Ankara Antlaşması Vizesi ile sektör sınırlaması, sermaye limiti, eğitim seviyesi ve tecrübe süresi sınırlandırması vb. olmaksızın İngiltere’de kendi işinizi kurabilirsiniz.

İngiltere Ankara Anlaşması Vizesi için gerekli belgelerin yanı sıra iş planı (business plan) da hazırlanması gereklidir. İş planı, başvuru sahibinin işini nasıl kurup sürdüreceği, kendisinin veya varsa bağımlılarının (eş ve çocuklar) yaşam masraflarını nasıl karşılayacağı gibi hususların vize memuruna açıklandığı belgedir. Bu bağlamda CSS Legal yorum ve analiz gerektiren, akla uygun, ikna edici ve inandırıcı bir iş planının hazırlanması noktasına destek olabilecektir. “İngiltere Ankara Anlaşması Vizesi nedir?”, “İngiltere Ankara Anlaşması Vizesi ile hangi işler yapılabilir?” vb. çeşitli sorularınız varsa detaylı bilgi almak için buraya tıklayınız.

İngiltere vizesi türü seyahat amacına uygun belirlendikten sonra vize prosedürleri uygulanmaya başlayabilir. İngiltere vize başvuru ücreti yatırıldıktan sonra vize türüne ve yaşam koşullarına uygun gerekli evraklar başvuru dosyasına eklenir. İngiltere vizesi başvuru dosyasında başvuru sahiplerinin kişisel ve maddi durum, eğitim bilgileri, kalınacak yer, İngiltere'ye gidiş amacını gösteren belgeler, varsa bağımlılarının bilgileri gibi hususları içeren evrakların bulunması oldukça önemlidir. Başvuru evraklarının tercümesini yaptıktan sonra İngiltere vizesi başvuru formu doldurulmalıdır. Başvuru formu içeriği başvurulan vize türüne ve başvuru sahiplerinin yaşam standartlarına (maddi ve şahsi bilgilere) göre değişkenlik gösterir. İngiltere vizesi başvuru formu İngilizce olarak doldurulması ve doldururken de dikkatli olunması gereken bir form. İçeriğinde eksik veya hatalı bilgilerden doğabilecek yanlış anlaşılmalar sebebiyle vize reddi hatta vize başvuru yasağı alma ihtimali bile bulunuyor. İngiltere vizesi başvuru formunun doldurulması, İngiltere vizesi dilekçe örneği ve gerekli ise niyet mektubunun yazılması, başvuru evraklarının da dosyaya eklenerek tamamlanmasıyla başvuru merkezlerinden randevu alma aşamasına geçilir.

İngiltere vizesi başvuru merkezlerinden randevu alınarak vize başvuru dosyası teslim edilir. Randevu sırasında görevlilerce başvuru sahibinin biyometrik bilgileri (fotoğraf, parmak izi, göz taraması) alınacaktır. Bu belgeler başvuru merkezlerince İngiltere İstanbul Konsolosluğu’na değerlendirilmesi için gönderilir. Yani, İngiltere temsilcilikleri vize başvurularını kabul etmediği gibi randevu işlemleriyle de ilgilenmiyor. İngiltere vizesi başvuru merkezleri Türkiye’de İzmir, Ankara, Adana, İstanbul, Bursa, Antalya ve Gaziantep şehirlerinde bulunuyor. İngiltere’de ise 2018 kasım ayında başvuru merkezleri açılmıştır.

Başvuru sonuçları ortalama 15 iş günü içerisinde sonuçlanabilir ancak bu süre yaklaşık bir değer olup İngiltere Konsolosluğu’nun yoğunluğuna göre ve başvurulan vize türüne göre değişiklik gösterir. İngiltere ziyaretçi vizesi, İngiltere turist vizesi, İngiltere öğrenci vizesi, İngiltere çalışma vizesi, İngiltere iş vizesi başvuruları genellikle 3 hafta içerisinde sonuçlanırken; İngiltere yerleşim vizesi, İngiltere evlilik vizesi, İngiltere Ankara Anlaşması Vizesi gibi başvurular ise ortalama 90 gün içerisinde sonuçlanıyor. Ankara Anlaşması Vizesine İngiltere’den başvuru yapılırsa bu süre 6 aya kadar çıkabiliyor. İngiltere vizesi değerlendirilme süresinin kısalmasını sağlayabilecek, vize harcına ek bir ücret ödenerek kullanılabilecek olan öncelikli servisler bulunmaktadır. İngiltere vizesi sonucunun 5 iş günü, 24 saat gibi sürelerde açıklanmasını sağlayabilen bu servisler bazı vize türleriyle kullanılabilmesine rağmen bazılarıyla kullanılamamaktadır. Fakat altını çizmek gerekir ki, İngiltere vizesi başvurularında öncelikli servislerin kullanılıyor olması vize almayı garantilemeyecektir.

İngiltere vizesi başvurularında sonucun olumlu olması halinde vize basılmış pasaportlar başvuru merkezlerinden teslim alınabilir. İngiltere vizesi başvuru sonucu olumsuz olması halinde ise, vize reddi mektubunda belirtilen İngiltere vizesi reddine itiraz yolları kullanılabilir. İngiltere vizesi ret sebepleri, başvurulan vize türünün ve bireylerin yaşam standartlarının farklı olması gibi nedenlerle farklılık göstermektedir. Gerçeğe uygun olmayan bilgi ve belge, başvuru evraklarında eksiklik, seyahat amacıyla başvurulan vize türünün uygun olmaması gibi hususlar İngiltere vizesi ret nedenleri arasında gösterilebilir.

İngiltere vizesi red mektubunda itiraz hakkınızın olup olmadığı, varsa hangi yolların kullanılabileceği gibi bilgiler yer almaktadır. İngiltere vize başvurusu red kararı ile ilgili itiraz hakkı türleri; yeniden değerlendirme (re-consideration), idari itiraz (administrative review) ve itiraz davası (appeals) olarak üçe ayrılmıştır. İngiltere vizesi reddine itiraz yollarının ayrı ayrı başvuru şartları ve başvuru prosedürleri bulunmaktadır. Ancak herhangi bir itiraz hakkı olsun ya da olmasın tüm başvurularda itiraz kapsamlı yeniden değerlendirilme başvurusu yapılabilir.

İngiltere vizesi başvuruları, titizlikle ve eksiksiz olarak yapıldığı düşünülse bile vize reddi alma ihtimali her zaman olan başvurulardır. Bu sebeple herhangi bir kişinin veya şirketin vize başvurusunda garanti vermesi söz konusu ve inandırıcı değildir. Bu sebeple, İngiltere vizesi başvurularında veya vize retlerine itirazlarda sonucun olumlu olma ihtimalini artırabilmek için CSS Legal vize danışmanlarıyla irtibata geçerek detaylı bilgi ve danışmanlık alınabilir.

KAYNAK: CSS LEGAL

Güncelleme Tarihi: 30 Mayıs 2019, 17:56
YORUM EKLE