Deniz Salyası Nedir, Nasıl Oluşur?

Marmara Denizi’nde aylardır korkulu rüya haline gelen Deniz salyası yayılımı hızla devam ederken uzmanların açıklamaları ile vatandaşlar tarafından da merak edilmeye başladı. Peki, Deniz salyası olarak nitelendirilen, denizi ve dolayısıyla insanları tehdit eden bu hal nedir, neden kaynaklanıyor?

Yaşam 07.06.2021, 22:30 07.06.2021, 23:47
Deniz Salyası Nedir, Nasıl Oluşur?

Marmara Denizi’nde aylardır varlığını sürdüren ve gözle görülür bir kirlilik oluşturan deniz salyası Marmara Denizi’nin tamamını tehdit ediyor. Deniz salyası balıkçılığı, deniz turizmini ve insan sağlığını olumsuz etkiliyor.

Deniz salyasının neden oluştuğunu açıklayan uzmanlar, Denizdeki mikroorganizmaların artması sonucu ortama salgıladıkları organik bileşiklerle oluştuğuna dikkat çekiyor. Deniz tabanındaki canlıların güneşle temasını kesip beslenme ve solunumlarını engellediği, balık yumurtalarını ve hayvansal besinleri sarmalayarak canlı çeşitliliğini ciddi oranda azalttığı belirtiliyor. İnsanlar şimdi deniz salyasının ne olduğunu, nasıl geldiğini. neden oluştuğunu merak ediyor. Yer yer Karadeniz bölgesinde degörülen deniz salyası son günlerde Türkiye'nin en önemli gündemi haline gelmiş durumda.

Deniz Salyası Neden Meydana Geliyor?

Müsilaj takabası deniz sıcaklığında yaşanan artış, deniz şartlarının durağanlaşması ve denizdeki fosfor ve azot yükünün artması sonucunda meydana gelmektedir. Son 40 yıllık ortalamaya bakıldığında Marmara Denizi'nin sıcaklığı 2,5 derece yükseldi. Ege ve Karadeniz arasında sıkışan ve durağan bir yapısı olmasından ötürü zaten müsilaj oluşumuna elverişli olan Marmara Denizi, kentsel atıkların yarattığı kirlilik nedeniyle deniz yüzeyini kaplıyor.

Bitkilerdeki müsilaj, su ve gıdanın depolanmasında, tohum çimlenmesinde ve zar kalınlaşmasında rol oynar. Kaktüsler (ve diğer sukulentler) ve keten tohumları, özellikle zengin müsilaj kaynaklarıdır.

Kaynak: KAPSAMHABER
Yorumlar (0)