Dr. Abdul Ahat Andican, Kimdir, Nerelidir?

İyi Parti İstanbul Milletvekili Prof. Dr. Abdul Ahat Andican, Haber Türk'te Serap Belet'in Sunduğu sıcak gelişmeler programında konuşması ile merak edildi. Peki, Ahat Andican kimdir, nerelidir?

Yaşam 05.01.2022, 21:49 05.01.2022, 22:31
Dr. Abdul Ahat Andican, Kimdir, Nerelidir?

Prof. Dr. Abdul Ahat Andican, Habertürk TV, Serap Belet ile “Habertürk Gündem” programında konuşmalarıyla merak edildi. Habertürk tartışma programında ayrıca, Av. Prof. Dr. Ersan Şen, Av. Pınar Hacıbektaşoğlu, Gazeteci Yazar Kemal Öztürk ve Gazeteci yazar Cem Küçük yer aldı.

İy Parti İstnanbul Milletvekili Prof. Dr. Ahat Andican Kimdir, nerelidir, ne iş yapmaktadır, Siyasi hayatı nedir? merak edildi.

Abdul Ahat Andican Kimdir?

İyi Parti Kurucular Kurulu Üyesi olan Abdul Ahat Andican, 1950 yılında Afganistan’da doğmuştur. İlk, orta ve lise öğrenimini Akşehir'de tamamlayan Andican, 1974 yılında İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesini ve İstanbul Üniversitesi Tarih Bölümünü bitirdi.

Cerrahpaşa Tıp Fakültesinde akademik kariyerine başlayan Andican, 1980'de uzman, 1984'te doçent ve 1991 yılında genel cerrahi profesörü oldu.

Türk Dünyası ve Türk Dış Politikası üzerine çalışmalar yapan, Türkiye ile Türk Cumhuriyetleri ilişkilerinin kurulmasında görev alan Andican'ın bu alanda yayımlanmış 3 kitabı ve yüzlerce makalesi vardır. 2005 yılında üniversiteye geri dönenen,. 2011 yılından itibaren Genelkurmay Stratejik Araştırmalar Enstitüsünde, 2015 yılından itibaren Millî Savunma Üniversitesinde Kafkasya ve Orta Asya Jeopolitiği üzerine ders veren Andican, 2003-2016 yılları arasında Okan Üniversitesi Mütevelli Heyeti Üyeliği yaptı.

Ahat Andican, 20 ve 21. Dönemde İstanbul Milletvekili seçildi. 55. T.C. Hükûmetinde Devlet Bakanı ve Hükûmet Sözcüsü olarak görev alan Andican, Millî Eğitim ve Dışişleri komisyonlarında üyelik yaptı ve 2000-2002 yıllarında Avrupa Konseyi Parlamenterler Meclisinde Türkiye'yi temsil etti.

İngilizce, Fransızca, Özbekçe bilen Andican, evli ve 2 çocuk babasıdır.

Kaynak: KAPSAMHABER
Yorumlar (0)