El Dezenfektan İçeriği Nasıl Olmalı?

El dezenfektanı alırken etken maddesinin etkinliğine dikkat edilmelidir.

Yaşam 03.01.2022, 21:47
El Dezenfektan İçeriği Nasıl Olmalı?

El Dezenfektanı son dönemde covid-19 hastalığın çıkmasıyla toplum içerisinde ve her ortamda hastalığın bulaşmaması için kullanılmaya başlamıştır. Özellikle virüsün bulaşmaması için el temizliği ilk olarak alınacak önlemdir. Virüs ilk olarak elden bulaştığı bilinse de daha çok nefesden ve hapşırma yoluyla da geçer. Dezenfektan olduğu kadar maske kullanımı da önemlidir. Tabi ki dezenfektan kullanımı en önemli etkendir. Herkesin evde işyerinde ve kalabalık ortamda kullanmak zorunda olduğu temizlik maddesidir. Dünya genelinde salgın hale gelen koronavirus pandemi sonrası maske, mesafe hijyen kurallarının kullanılmasıyla azda olsa önlemi alındı.

Hijyenin Sağlanmasında Dezenfektanın Yararları

El dezenfektanı günümüzde en tehlikeli sağlık sorunların başında koronavirus hastalığı gelir. Koronavirus olan bu hastalık, dezenfektanlar ve antiseptikler temelde vücudun cansız yüzeylerinde bulunan mikroorganizmaların engellenmesini sağlar. Yeni organizmaların üretilmesinin engellenmesi için kullanılır. Hastane uygulamalarında enfeksiyon bir hastadan diğer Hastaya bulaşmasının önlenmesinde antiseptikler daha bir faydalıdır. Cerrahi işlemleri sonunda mikroorganizmaların vücut içine ulaşmasında büyük risk içerir. Bu riskin engellemesinde dezenfeksiyon ve antiseptiğinin kullanılması faydalıdır. Bu dezenfektanlardaki alkol içerikli antiseptiğin kullanılması elinize herhangi bir yerden bulaşan mikrobu engelleyerek sizi korur.

El Dezenfektanı İçeriği Nasıl Olmalı?

Her tür enfeksiyonlardan korunabilmek için özellikle sağlık alanında kullanılan el dezenfektanlarının, geniş bir antimikrobiyal spektruma sahip olmaları gerekir. Diğer kullanılan kimyasallardan etkilenmemesidir. Kullanıcıya zarar vermemeli kokusuz ekonomik olmalıdır. Vücut tenine zarar vermemelidir. Mikroorganizmaya kolayca penetre olmalıdır. Toksit olmamalıdır. Ayrıca kullanıldığı yüzeylere nesnelere zarar vermemelidir. Stabil dayanıklı olmalıdır. Spektrumu etkili geniş olmalıdır ve Inaktivasyona dirençli olmalıdır.

El Dezenfektanı Alırken Dikkat Edilmesi ve Nasıl Kullanılmalıdır?

El dezenfektanı temizlik ürünü uzun süredir piyasada olsa da bu pandemi döneminde daha çok kullanılmaya başlamıştır. Alkol oranının %60’’ın üzerinde olması koronovirüs mikroorganizmanın engellenmesine neden olmuştur. El dezenfektanı alırken etken maddesinin etkinliğine dikkat edilmelidir. Antiseptik temizlik ürünün kullanımında istenilen kurallara uygun kullanılmalıdır. Ürünün etiket üzerindeki kullanıma uyulmadığı takdirde bazı sağlık sorunları yaratabilir. Koronavirüsün önlenmesinde ilk olarak hijyen kurallarına uyulmasıdır. Dezenfektanları almak istediğinizde ucuzagidiyor.com adresinden temin edebilirsiniz.

Yorumlar (0)