Alexa

Enerji Tasarrufu Yapmanızı Sağlayacak 10 İpucu

Elektrik faturalarının daha az gelmesi için neler yapılmalı? Elektrik faturalarında tasarruf yapmamızı sağlayacak bilgiler.

Enerji Tasarrufu Yapmanızı Sağlayacak 10 İpucu

Ülkemizde son zamanlarda her şeye sürekli olarak zam geliyor. Yaşam koşullarının sürekli pahalılaşmasından elektrik faturaları da kendine düşen payı alıyor ve elektrik faturalarına sürekli olarak zam geliyor. Peki elektrik faturalarının daha az gelmesi için neler yapılmalı? Bu konuda yakın zamanda Fatura Smart tarafından yayınlanan infografik bizlere yardımcı olmaktadır. Elektrik faturalarında tasarruf yapmamızı sağlayacak bilgiler bu infografik içinde bizlere anlatılmaktadır.

Elektrik Faturalarında Tasarruf Yolları Nelerdir?

  1. Boşa Yanan Lambaları Kapatın

Elektrik faturalarına en fazla etkiyi evlerde veya ofislerde boşa yanan lambalar yapıyor. Odada kimse olmadığı halde boşa yanan lambaların kapatılması ve bu konuda dikkatli olunması gerekir.

  1. Harekete Dayalı Lambalar Tercih Edilmeli

Elektrik faturalarında tasarruf edilebilmesi için evin ve iş yerlerinin özellikle az kullanılan kısımlarında harekete dayalı lambalar kullanılmalıdır. Böylece kullanılmayan alanlarda kimse yokken lamba yakılmasına gerek kalmaz.

  1. Enerji Tasarruflu Ampuller Tercih Edilmeli

Evlerde ve ofislerde enerji tasarrufu sağlayan ampuller tercih edilmelidir. Bu ampuller diğer ampullere göre % 30 oranında enerji tasarrufu sağlamaktadır.

  1. Prizlerde Unutulan Fişlere Dikkat Edilmeli

Evlerde ve ofislerde birçok noktada boş yere takılı olan fiş bulunmaktadır. Özellikle şarj aleti ve bilgisayar şarj fişleri önemli miktarda elektrik tüketmektedir.

  1. Elektrikli Aletlerin Kullanımına Dikkat Edilmeli

Elektrikli aletler kullanılırken az kullanılmaya dikkat edilmeli. Özellikle çamaşır ve bulaşık makineleri tam dolduğu zaman çalıştırılmalı.

  1. Fazla Elektrik Yakan Aletler Kullanılmamalı

Evlerde ve ofislerde sanayi türü elektrikle çalışan aletler kullanılmamalı. Özellikle çaycı, ketıl gibi normalden daha fazla elektrik tüketen aletler elektrik faturalarında tasarruf sağlamak amacı ile kullanılmamalıdır.

  1. Daha Az Sayıda Teknolojik Alet Kullanılmalı

Elektriği en fazla tüketen aletler teknolojik aletlerdir. Bu yüzden bir evde her odada laptop, bilgisayar veya televizyon gibi aletler çalışmamalı. Ortak kullanım alanlarında bunlardan biri ortak olarak kullanılmalıdır.

  1. Evlerin Çatısına Güneş Enerjisi Panelleri Kurdurun

Elektrik faturalarından tasarruf etmenin en güzel yollarından biri evlerin çatısına güneş enerjisi üreten panellerin kurulmasıdır. Böylece elektriği kişi kendi ürettiği için fatura ödemek zorunda kalmaz.

  1. Evde Daha Az Oda Kullanın

Evlerde herkes başka bir odada durmak yerine ortak bir odada zaman geçirmeli. Böylece her odada ayrı ayrı lamba yakılması önlenir.

  1. Evin Daha Fazla Işık Alması Sağlanmalı

Evlerin dışarıdan daha fazla ışık alması sağlanmalı. Böylece havanın hafif karardığı zamanlarda ışık yakılmasına ve elektrik kullanılmasına gerek kalmaz.

Faturasmart.com'a bu infografik için teşekkür ederiz.

faturasmart

Güncelleme Tarihi: 09 Ocak 2019, 23:22
YORUM EKLE

banner325