Eski Bakan Bulutoğlu Çarşamba'da Son Yolculuğuna Uğurlandı

Eski Bakanlardan Yusuf Kenan Bulutoğlu vefat etti. Bulutoğlu bugün öğle namazına müeakip Çarşamba Göğceli mezarlığında kılınan cenaze namazı sonrası defnedildi. Peki, Yusuf Kenan Bulutoğlu kimdir?

Yaşam 06.12.2020, 21:35 06.12.2020, 22:47
Eski Bakan Bulutoğlu Çarşamba'da Son Yolculuğuna Uğurlandı

Hukukçu, iktisatçı, akademisyen, bilim adamı, yazar, siyaset ve devlet adamı, milletvekili, bakan olan Yusuf Kenan Bulutoğlu vefat etti. bugün saat: 13.00’de Çarşamba Göğceli mezarlığında kılınan cenaze namazı sonrası defnedilen Bulutoğlu'nun cenazesine, CHP Samsun İl başkanı Fatih Türkel, HP Çarşamba ilçe başkanı İlhan yürükçü, CHP Samsun milletvekili Kemal Zeybek, Samsun Büyükşehir Belediye başkanı Mustafa Demir, Çarşamba Belediye başkanı Halit Doğan yakınları ve akrabaları katıldı.

CHP Samsun İl Başkanı Fatih Türkel açıklamasında, ’’Eski Bakanımız Yusuf Kenan Bulutoğlu vefat etmiştir. Samsun Değerli bir büyüğünü kaybetmiştir.1977’de CHP’den 16. Dönem Samsun milletvekili seçilen 42. Hükümet döneminde Devlet Bakanı ve İşletmeler Bakanlığı görevinde bulunan Sayın Bulutoğlu, eski il başkanlarımızdan İbrahim Bulutoğlu'nun da kardeşi idi. Sevenlerine ve ailesine başsağlığı dilerim" ifadelerini kullandı.

Yusuf Kenan Bulutoğlu Kimdir?

Hukukçu, iktisatçı, akademisyen, bilim adamı, yazar, siyaset ve devlet adamı, milletvekili, bakan ve bakan Yusuf Kenan Bulutoğlu 1931, Çarşamba / Samsun doğumludur. Orta öğrenimini İstanbul Lisesinde, yüksek öğrenimini İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesinde tamamlayan Paris Üniversitesinde ekonomi konusunda devlet doktorası yaptı. 1960’ta doçent, 1968’de profesör oldu.

1960-1977 arasında İstanbul ve Boğaziçi üniversitelerinde öğretim üyeliği, Ekonomi Bölümü Başkanlığı görevlerinde bulunan Bulutoğlu, Birleşmiş Milletler, Dünya Bankası gibi çeşitli uluslararası kurumlarda, yabancı üniversitelerde zaman zaman danışman, araştırmacı, öğretim üyesi olarak çalıştı. 1977’de CHP’den 16. Dönem Samsun milletvekili seçilen Bulutoğlu, 42. Hükümet döneminde Devlet Bakanı ve İşletmeler Bakanı oldu. Bulutoğlu, Evli ve 2 çocuk babasıdır.

BAŞLICA ESERLERİ:

Vergi Politikası (1962), Türk Vergi Sistemi (1966). 100 Soruda Türkiye’de Yabancı Sermaye (1970), Kamu Ekonomisine Giriş (1971), Bunalım ve Çıkış (1980), Bütçe ve Kamu Harcamaları (Erciş Kurtuluş ile) (1981).

Yorumlar (0)
açık