Ferhan Şensoy Hayatını Kaybetti (Ferhan Şensoy Kimdir)

Tiyatro, sinema ve televizyon oyuncusu Ferhan Şensoy hayatını kaybetti. Peki, Ferhan Şensoy Kimdir?

Yaşam 02.09.2021, 21:37
Ferhan Şensoy Hayatını Kaybetti (Ferhan Şensoy Kimdir)

Ferhan Şensoy, 70 yaşında hayatını kaybetti. İstanbul Tıp Fakültesi Hastanesi'nde ciddi kalp damar hastalıkları ve solunum yetersizliği nedeniyle vefat eden Usta sanatçı Şensoy, bugün Teşvikiye Camii'nde kılınan ikindi namazına müteakiben Zincirlikuyu Kabristanlığı'na defnedildi.

Ferhan Şensoy için ilk tören Galatasaray Lisesi’nde gerçekleştirilirken daha sonra Beyoğlu Ses Tiyatrosu’na getirildi.

Müjgan Ferhan Şensoy, Ne söylesem eksik kalacak. Size babamı anlatmaya kalkamam, onu en az benim kadar tanıyorsunuz. Babamı ne kadar sevdiğimden bahsetsem, biliyorum ki her biriniz ayrı ve özel olarak benim kadar seviyorsunuz. Küçükken, babamın bu kadar sevilen birisi olması, bu sevgiyi paylaşmak zorlardı beni." dedi.

Haziran ayında anjiyo geçiren, ardından da anjiyoya bağlı olarak gelişen komplikasyonlar nedeniyle bir süre önce tedavi görmeye başlayan usta sanatçı, tüm müdahalelere rağmen kurtarılamadı.

FERHAN ŞENSOY KİMDİR

6 Şubat 1951'de Samsun-Çarşamba doğumlu olan Ferhan Şensoy, Türk tiyatro, sinema ve televizyon oyuncusudur. Galatasaray Lisesi'nde de bir süre okuyan Ferhan Şensoy, 1970 yılında Çarşamba Lisesi’nden mezun oldu. Roman, deneme, günlük, televizyon dizisi ve film senaryoları yazarı, şair ve Ortaoyuncular tiyatro topluluğunun kurucusu olan Şensoy, Tek kişilik oyunu Ferhangi Şeyler, 1987 yılından beri aralıksız devam eden en tanınmış oyunu olan Kel Hasan Efendi'den günümüze gelen Ortaoyuncuları Kavuğu'nu Münir Özkul'dan devralmış ve Rasim Öztekin'e devretmişti.

1971 yılında Grup Oyuncuları çatısında ilk profesyonel oyunculuk deneyimini yaşayan Şensoy, 1972-1975 yılları arasında Fransa ve Kanada'da tiyatro eğitimine ve çalışmalarına Jerome Savary, Andre-Louis Perinetti gibi isimlerle devam ederken Montreal'de Ce Fou De Gogol adlı oyunuyla 1975'te En İyi Yabancı Yazar ödülünü aldı. 

Nisa Serezli - Tolga Aşkıner Tiyatrosu'nda oyunculuk yapan Şensoy, 1976 senesi içinde, TRT’ye ve Devekuşu Kabare Tiyatrosu'nda çeşitli skeçler yazdı.

Adile Naşit, Perran Kutman, Pakize Suda, Sevda Karaca ve İstanbul Gelişim Orkestrası'yla sahneleyen Şensoy, aynı kulüpte, Arda Uskan'ın yazıp, Fuat Güner'in müziklerini yaptığı Kukla ve Kuklacı Kabare gösterilerinde rol aldı.

1978’de, ilk kitabı Kazancı Yokuşu yayınlandı.Yönetmenliğini Temel Gürsu’nun yaptığı Kızını Dövmeyen Dizini Döver ile ilk kez bir film çalışması yapan Şensoy, aynı yıl Mete İnselel ile Anyamanya Kumpanya Tiyatrosu’nu kurdu. 1988'de Derya Baykal ile evlenen Şensoy 2004 yılında boşandı. Müjgan Ferhan Şensoy ve Derya Şensoy adlı iki kızı oldu.

Kaynak: KAPSAMHABER
Yorumlar (0)