Gliserin Nedir? (Gliserinin yararları ve zararları)

Günlük hayatımızda çatlamış el ve ayaklar için kullandığımız kremlerde ismini duyduğumuz gliserin esasında çok geniş bir kullanım alanı olan bir maddedir.

Yaşam 25.06.2019, 19:54 02.02.2021, 10:54
Gliserin Nedir? (Gliserinin yararları ve zararları)

Gliserinin kullanım alanları nedir? gliserin nerelerde kullanılır? gıda sektöründe gliserinin önemi nedir? gliserinin yarar ve zararları nedir? 

Gliserin Nedir?

Günlük hayatımızda çatlamış el ve ayaklar için kullandığımız kremlerde ismini duyduğumuz gliserin esasında çok geniş bir kullanım alanı olan bir maddedir. Kimyasal adı E422, 1,2,3-propanetriol ya da daha bilinen resmi adı gliserol olan gliserin renksiz, kokusuz, hafif tatlı ve yoğun şurup kıvamında yakıcı bir sıvıdır. Zehirli değildir. Hayvansal ve bitkisel olarak iki ayrı şekilde elde edilen organik bir bileşiktir. Su ve alkolde çözünebilen gliserin yağların içinde çözünmez. Ancak alkolde ve suda çözünemeyen bazı maddeler gliserin içinde çözündüğünde iyi bir çözücü de diyebiliriz gliserin için. Yüksek derecede kaynama özelliği vardır. Petrokimyasal yollardan ve doğal yollardan gliserin elde edilebilir. 1880’lerde mum yapımında kullanılan gliserinin günümüzde 1500’den fazla kullanım alanı vardır.

Kullanım Alanları

Gıda Sektöründe Gliserin

En geniş kullanım alanlarının başında gıda sektörü gelir. Hacminin dört katı kadar iyi bir su tutucu olduğu için gıda ve içeceklerde nem tutucu, çözücü ve tatlandırıcı olarak kullanılır ve gıdaların saklanmasına yardımcı olur.

Dondurmada kıvamın tutması için kullanılır.

Düşük yağ oranı olan gıdaları dolgunlaştırmada, kullanılır.

Tatlı bir alkollü içecek olan likörlerde kıvam arttırıcıdır.

Tatlılık oranı soframızda kullanılan beyaz şeker sukrozun yüzde 60’ına denk gelmesine ve kalorileri denk olmasına rağmen kandaki şeker seviyesini yükseltmediği için yiyeceklerde şeker yerine kullanılmaktadır.

Sağlık Sektöründe Gliserin

Öksürük şuruplarının tatlandırıcısı olarak kullanılır.

Şeker hastalığından dolayı ciltte oluşan ve iyileşmeyen yaralar için dıştan deriye uygulanan merhemlerde bulunur.

Kabızlık fitillerinde bulunur.

Hayvanlarda lavman için kullanılır.

Güzellik ve Bakım Sektörlerinde Gliserin

Kişisel bakım ürünlerinin çoğunda gliserin vardır. Ağız yaralarına iyi geldiği için diş macunu, ağız gargaralarında bulunur.

Yağlandırma, çözme, koruma, bakım özelliğinden dolayı tıraş kremleri ve saç bakım ürünlerinin hepsi gliserin içerir.

Özellikle nemlendirme özelliği başta olmak üzere gliserin maddesi leke açma, cilt beyazlatma, egzama sedef hastalıklarına karşı iyileştirme, canlılık verme özellikleri nedeniyle cilt bakım ürünlerinin ana maddeleri arasında vazgeçilmezlerdendir. Ayrıca makyaj ürünlerinde makyajı sabitler. El ayak tırnaklarını beslediği ve nasır, çatlakları iyileştirdiği için bakım ürünlerinde kullanılır.

Sabun imalatında kostikten sonra başvurulan ikinci maddedir.

Mumun ana maddelerindendir.

Nargile tütünlerinde nem tutucudur.

Doktor kontrolünde olmak üzere orta ve dış kulak enfeksiyonlarının sebep olduğu şiddetli kulak ağrısı şikayetlerinde kulak içerisine birkaç damla damlatılarak iyileştirmeye faydası vardır.

Diğer Sektörlerde Kullanımı

Mürekkep gibi zor lekelerin kurumasını önlemekte ve lekeyi çıkarmakta gliserinden faydalanılır.

Trinigliserin ve nitrik asitle birleştirilerek dinamit yapımında kullanılır. Sadece nitrik asit ile birleştirildiğinde ise çok güçlü olan nitrogliserin yani patlayıcı yapımında kullanılır.

Gliserinin Olası Zararları

Genel olarak zararsız bir bileşen olsa da aşırı maruz kalmalarda sorunlar yaşanabilmektedir. Gliserin fiyatları genelde dolar ile satılan ithal edilen bir maddedir. İlk olarak aşırı kullanımda saçta ve ciltte yağlanmaya sebep olur. Cilt üzerinde nem etkisi yarattığı için aşırı nemli el veya vücutta şişlik oluşabilir. Uygun çalışma ortamında üretilmeyen, aşırı sıcak ve soğuğa maruz kalmış ürün cildi olumsuz etkiler. Göz ile aşırı temasında görme kaybına yol açar. Saç ve bakım ürünlerinin içerisinde aşırı dozda kullanılması alerjik reaksiyonlara sebep olur. Sigara içeriğinde gliserin kullanıldığında solunum yolunda tahribata yol açar. Bitkisel gliserinin saf halde içilmesi durumunda baş ağrısı, baş dönmesi, mide bulantısı, kusma ve aşırı susamaya neden olabilir. Gliserin vücudunuzun tam olarak ememeyeceği için fazla tüketmek gaz ve ishale yol açabilir.

Yorumlar (0)