Alexa

Göz Kamaştırıcı Orkide Çeşitleri

Dünya üzerinde 20 binin üzerinde orkide türü bulunduğunu biliyor musunuz?

Göz Kamaştırıcı Orkide Çeşitleri

Orkide denilince aklımıza zarif, narin ve şık bir saksı çiçeği gelir. Beyaz renkli olanı adeta kuğuyu andırır. Pembe, mor, sarı, mavi renkli orkidelere de birçok yerde denk gelmişsinizdir. Anneler günü, sevgililer günü ya da doğum günü gibi özel günlerde en çok gönderilen çiçek türlerindendir. Daha gösterişli ve dolu dolu bir çiçek göndermek isterseniz seçiminizi tek dallı orkideler yerine 2 ya da 3 dallı orkidelerden yana kullanabilirsiniz. Orkide algımız genellikle bu bahsettiğimiz özelliklerin kombinasyonlarından ibaret. Aslında gözünüzde canlandırdığınız tüm renkler ve ebatlar tek bir orkide türüne ait: phalaenopsis. Oysa dünya üzerinde 20 binin üzerinde orkide türü bulunuyor. Göz kamaştıran orkide türlerinden 6 tanesini sizin için araştırdık.

1- Paphiopedilum Stonei

Paphiopedilum Stonei

Asya kıtasının en büyük dünyanın ise üçüncü büyük adası olan Borneo adasında yetişir. Genellikle kireçtaşı ya da yosun kaplı ağaçlarında gövdesine bulunur. Sıcak ve nemli yaz aylarında çiçeklenir. Şeklinden dolayı bayan terlik (lady slipper) orkidesi olarak bilinir.

2- Oncidium Splendidum

Oncidium Splendidum

Guatemala, Honduras ve Nikaragua’nın 800 metre rakımlı kayalık bölgelerinde yetişir. Kahverengi- sarı renkte olan çiçekleri yüksek ışık altında mor-sarı renge döner. Düşük neme toleransı vardır ve kış aylarında çiçek açar. Erişkin olanlarının her dalında 30 - 75 arasında çiçek görmek mümkündür.

3- Digbyana Alpha

Digbyana Alpha

Güneydoğu Meksika’dan Honduras’a kadar uzanan kıyılarda deniz seviyesinde yetişir. Sıcak havayı sever ve kokusu çok güzeldir. Büyük bölümü krem renklidir. Yer yer açık yeşile çalan kısımları vardır.

4- Cattleya Trianae Alba 

Cattleya Trianae Alba

Ana vatanı Kolombiya’dır. Hassas ve parlak bir dokuya sahiptir. Yılda birbiri ardına 2 kez çiçek açar. Her çiçek açma dönemi yaklaşık 5 hafta sürer.

5- Vanda Jairak Brown

Vanda Jairak Brown

Hibrit (melez) bir tür olarak Vanda Doctor Anek ile Vanda Jukkich Gold türünden üretilmiştir. Çiçeklerinin renkleri ve büyüklüğü ile dikkat çeker. Diğer orkide türlerine göre yetiştirmesi daha çok emek ister. Kökleri uzundur ve yetiştirildikleri kabın dışına taşabilir.

6- Neostylis Lou Sneary (Mavi Kuş)

Neostylis Lou Sneary (Mavi Kuş)

Hibrit (melez) bir orkide türüdür. Yetiştirmesi kolaydır ve yılda 3 kez çiçek açar. Rengi mavi-beyazdır. Yeteri kadar güneş ışığı gördüğünde çiçeklerinin üzerinde mor noktalar gözlenir.

YORUM EKLE