"İkinci Bahar"da ‘’70’lik gençler’’in mezuniyet sevinci

Boğaziçi Üniversitesi ve Harvard Üniversitesi işbirliği ile düzenlenen; orta yaş ve üzeri katılımcılarına yeniden üniversite hayatına başlama imkânı sunan İkinci Bahar Akademi’nin2018-2019 eğitim dönemi sona erdi.

Yaşam 25.06.2019, 10:33 25.06.2019, 10:41
"İkinci Bahar"da ‘’70’lik gençler’’in mezuniyet sevinci

İkinci Bahar Akademi’nin2018-2019 eğitim dönemi sona erdi. Albert Long Hall'de düzenlenen törende aralarında 70 yaş üzerinde katılımcıların yer aldığı mezunlar sertifikalarını alarak mezuniyet sevincini yakınlarıyla paylaştı. 2013 yılında başlayan İkinci Bahar eğitimleri bugüne dek 1000’i aşkın kişiye ulaştı.

Törenin açılış konuşmasını gerçekleştiren İkinci Bahar Akademi Koordinatörü ve Boğaziçi Üniversitesi Yönetim Bilişim Sistemleri Bölümü öğretim üyesi Prof. Dr. Meltem Özturan, İkinci Bahar Akademi'nin 5 eğitim dönemini geride bıraktığını üniversite yaşamına yeniden dönmek isteyen katılımcıları kucakladığını belirtti. Derslere katılımın bir zorunluluktan çıkarak büyük heyecan ve merakla karşılandığını ekleyen Özturan, İkinci Bahar programlarının Türkiye'de yaşam boyu eğitim alanında önemli bir boşluğu kapattığını ve topluma yarar sağlanması açısından bir atılım şeklinde görülebileceğini kaydetti. Boğaziçi Üniversitesi Yaşam Boyu Eğitim Merkezi (BÜYEM) Müdürü Dr. Tamer Atabarut ise İkinci Bahar’ın başlangıçta dört modül ve bir programa sahip olduğunu ancak zamanla halkanın genişleyerek programın yaklaşık 1000 kişiye ulaştığını hatırlattı.

45 sene sonra okul sıralarına döndüler

İkinci Bahar programında sertifikalarını alan 77 yaşındaki Belkıs Ergin, ‘’77 yaşında olmama rağmen hayattaki bilgilerime buradaki bilgilerimi de katmış oldum. Çok memnunum ve devam etmeye niyetliyim. 45 sene sonra yeniden üniversiteye dönmüş oldum ve çok faydalandım, ufkum çok genişledi. Bilgilerime bilgi kattım. Ben arkeoloji mezunuyum fakat o kadar yeni şeyler öğrendim ki bu program sayesinde çok ufkumu genişletmiş ve gündemi yakalamış oldum’’ derken, programa katılan emekli göz doktorları Sevilay Kevser –Mehmet Ali Kevser, ‘’Yıllar sonra tekrar üniversiteye dönmek de güzel bir duygu, tekrar gençliğine dönüyorsun. Aynı imtihan heyecanını yaşıyorsun, başarılı olmak ayrı bir duygu. Ayrıca Boğaziçi’nde okumak cazip bir şey. Hakikaten çok iyi hocalar var, bu okuldaki öğrenciler için çok büyük bir şans. Bizim mesleğimiz eğitimden çok kopuk değil ama baktığımız pencere çok değişik oldu. İmtihana hazırlanmak unuttuğumuz şeylerdi, bu heyecanları tekrar yaşadık’’ yorumunda bulundular.

Yorumlar (0)