Alexa

İlk Cemre Ne Zaman Nereye Düşecek 2017

2017 Yılında kış soğuklarının son demlerini yaşadığımız şu günlerde ilk cemre ne zaman, nereye düşecek merak ettiğimiz soruların başında geliyor.

İlk Cemre Ne Zaman Nereye Düşecek 2017

İlk cemre ne zaman, nereye, hangi sırayla düşer? Cemre, “Kor halinde ateş” demektir. Henüz İlkbahar gelmeden bir hafta aralıklarla SUYA, HAVAYA ve TOPRAĞA düşer. Ve bunları ısıtır. Cemre şubat ayında, önce havada, sonra suda ve en sonra toprakta oluştuğu sanılan sıcaklık yükselişidir. Kelime anlamı ise  "ateş parçası" veya ''kor halindeki ateş'' olarak bilinir. Dini olarak ise toprağa düşen nur demektir. Tıpta, çok iltihaplı bir çıban demektir. Istılah olarak; hacıların, Mina'da şeytan taşladıkları üç yer. Bu taşlamada kullanılan taşlara verilen isim.

"İbrahim (a.s.) hac menâsiki için geldiğinde,  Akabe cemresi yanında şeytan O'na gözüktü, İbrahim (a.s.) ona yedi taş atarak yere geçirdi. İkinci cemre yanında tekrar Hz. İbrahim'e gözüktü. Aynı şekilde ona yedi taş atarak yere geçirdi. Üçüncü cemre yanında yine gözükünce, aynı şekilde yedi taş attı, nihayet şeytan yerin dibine geçti. " İbn Abbâs: "Şeytanı taşlıyorsunuz ve babanız (İbrahim)'in sünnetine tâbi oluyorsunuz" dedi. (Ahmed b. Hanbel, I, 297)

Vatandaşların en çok merak ettiği konulardan bir tanesi olan Cemre ne zaman düşecek?

2017 Yılında ilk cemre nereye ne zaman düşer?

İşte bu sorunun cevabı:

Eskiler 365 günlük yılı ‘kasım’ ve ‘hızır’ günleri olarak ikiye ayırırdı.  Kasım 179, hızır ise 186 gündü. Yılın kasım kısmı yani kış devresi 8 kasımda başlar, 6 mayısa kadar sürerdi. 6 mayısta da hıdırellez ile birlikte yaz devresi, hızır günleri başlardı.

Henüz Bahar gelmedin hemen önce,  birer hafta arayla cemre; havaya, suya ve toprağa düşer. Üç cemrenin birincisi havaya (19-20 Şubat), ikincisi suya (26-27 Şubat) ve üçüncüsü de (5-6 Mart) toprağa düşmektedir. Her cemre düştüğünde hava ısınır.

Cemre üzerine öyle şiirler vardır ki, birçoğu aşkı anlatır. Çiçekler, böcekler bu zamanda aşkı mırıldanır, yüksek sesle aşk şarkılarını prova eder, akort eder ve cemrelerden sonra hep birlikte koro halinde biz insanları mest ederler.

Biir buğday tanesinin kendi mahzeninde 
Zamansız bekleyişi 
Ve toprağın en temiz divanesinden 
Göklere serzenişi... 

Veya

İlk cemreyi sen düşürdün kalbime
Önce dağıldın her köşesine
Sonra ateş olup doldun iliklerime.

Cemre düşer ya hani 
Hava, su ve toprağa 

Isıtır ya her yeri 
Hayat verir çorağa... 

Sende benim bahtıma 
Cemre olup düşensin 
Çiçek açmış dalıma 
Hiç kırağı düşmesin... 

Güncelleme Tarihi: 17 Şubat 2017, 03:29
YORUM EKLE

banner325