İskeçe Seçilmiş Müftüsü Ahmet Mete Kimdir?

İskeçe Seçilmiş Müftüsü Ahmet Mete öldü mü merak ediliyor. Ahmet Mete'nin ölümü başta Batı Trakya olmak üzere ülkemizde de üzüntüyle karşılandı.

Yaşam 14.07.2022, 14:32
İskeçe Seçilmiş Müftüsü Ahmet Mete Kimdir?

Ahmet Mete kimdir, nerelidir ne zaman öldü? İskeçe Seçilmiş Müftüsü Ahmet Mete öldü mü merak ediliyor. İskeçe Müftüsü Ahmet Mete'nin hayatını kaybettiği duyuruldu. Ahmet Mete'nin ölümü başta Batı Trakya olmak üzere ülkemizde de üzüntüyle karşılandı. Ahmet Mete Türk azınlığının haklı mücadelesi adına büyük katkı ve emek verdi. Ahmet Mete'nin 

Ahmet Mete neden öldü?

Ahmet Mete bir süredir rahatsızlığı nedeniyle tedavi görüyordu. Mete İskeçe'de evinde hayatını kaybetti. Ahmet Mete, İskeçe Seçilmiş Müfütüsü olarak Batı Trakya'da Türk azınlığın hakları için çok büyük micadele ve fedakarlıklarda bulunmuştu. Mete'nin yarın ikindi namazını müteakip kılınacak cenaze namazının ardından İskeçe Aşağı Mahalle Mezarlığı'na defnedileceği açıklandı.

Ahmet Mete kimdir?

1965 yılında Batı Trakya'da İskeçe'ye bağlı Yassıören köyünde dünyaya ggelen Ahmet Mete, Batı Trakya Türk azınlığının ileri gelenlerindendir. İskeçe Müftüsü Ahmet Mete Türk azınlıklarının hakları için hayatı boyunca mücadeleler verdi.

İlköğrenimini Türkiye'de İstanbul Gaziosmanpaşa Bekirsami Dede İlkokulunda tamamlayan Mete, Gaziosmanpaşa İmam Hatip Lisesini bitirmesinin ardından Uludağ Üniversitesi İlahiyat Fakültesindeki eğitimini aldı. 1991'de Suudi Arabistan'daki Medine İslam Üniversitesinden mezun olan Ahmet Mete, Yüksek öğrenimini Suudi Arabistan'da tamamlayan Mete, Batı Trakya'ya dönerek İskeçe Müftülüğü çatısı altında vaizlik ve Kur'an Kursu öğretmenliği görevlerinde bulundu.

Mete, 2000-2007 döneminde kendi köyü Yassıören'de imam olarak görev yaptı. 2007'de İskeçe Müftüsü seçilen Ahmet Mete, vefatına kadar geçen 15 yıl süresince bu görevde kaldı., Mete, Türk Azınlığı Vaaz ve İrşat Heyeti Asbaşkanı olarak da hizmet verdi.

Ahmet Mete, evli ve üç çocuk babasıydı. Ahmet Mete 14 Temmuz'da hayata gözlerini yumdu.

Kaynak: KAPSAMHABER
Yorumlar (0)