İsmail Gaspıralı’nın Torunu Meral Gaspıralı Vefat Etti

İsmail Gaspıralı’nın torunu Meral Gaspıralı İstanbul’da vefat etti. Zincirlikuyu Mezarlığı camisinde kılınan namazın ardından Feriköy Mezarlığı’na defnedildi.

Yaşam 13.07.2022, 00:55 13.07.2022, 01:29
İsmail Gaspıralı’nın Torunu Meral Gaspıralı Vefat Etti

Kırım Tatarı eğitimci, gazeteci-yazar, yayıncı İsmail Gaspıralı’nın torunu Meral Gaspıralı İstanbul’da vefat etti. Zincirlikuyu Mezarlığı camisinde kılınan namazın ardından Feriköy Mezarlığı’na defnedildi.

Kırımlı büyük Mütefekkir İsmail Gaspıralı’nın oğlu Mansur Cevdet Gaspıralı’nın kızı, Rıfat Gaspıralı, Şefika Gaspıralı, Ali Haydar Gaspıralı ve Nigar Gaspıralı’nın yeğeni Meral Gaspıralı İstanbul’da tedavi gördüğü hastanede vefat etti.

Cenaze namazına Kırım’da yaşayan akrabalarından amca kızı Gülnara Seitvanieva’nın yanı sıra komşuları ve anne tarafından akrabaları katıldı.

Meral Gaspıralı, iyi derecede İtalyanca, Fransızca ve İngilizce biliyordu. İtalyanca ve Fransızca dillerinde yazılmış birçok eserin çevirisini yaparak Türkçeye kazandırmıştı. Meral Gaspıralı 92 yaşındaydı. 1917 yılında babası Mansur Gaspıralı ve kardeşleri; Ali Haydar Gaspıralı, Nigar Gaspıralı ve Şefika Gaspıralı ile Kırım’dan İstanbul’a taşınmıştı.

meral gaspıralı vefat

Kaynak: KAPSAMHABER
Yorumlar (0)