Alexa

İzzet Baysal ölümünün 18’inci yılında anıldı

Bolu’ya sağlık ve eğitim alanında birçok eser kazandıran merhum hayırsever iş adamı İzzet Baysal ölümünün 18’inci yılında anıt mezarı başında yüzlerce kişinin katılımıyla anıldı.

İzzet Baysal ölümünün 18’inci yılında anıldı
banner327

Bolu’nun gelişmesinde önemli bir role sahip olan ve kurduğu vakıfla eğitim ve sağlık alanında yüzlerce eserin kazandırılmasını sağlayan hayırsever iş adamı merhum İzzet Baysal, ölümünün 18’inci yılında Abant İzzet Baysal Üniversitesi kampüsü içerisinde bulunan anıt mezarı başında düzenlenen törenle anıldı. Törene, Bolu Valisi Aydın Baruş, Bolu Belediye Başkanı Alaaddin Yılmaz, CHP Bolu Milletvekili Tanju Özcan, Abant İzzet Baysal Üniversitesi Rektörü Prof.Dr. Mustafa Alişarlı, İzzet Baysal Vakfı Başkanı Ahmet Baysal, İzzet Baysal'ın kızı Esin Avunduk, öğrenciler ve vatandaşlar katıldı.

Abant İzzet Baysal Üniverstesi kampüsü içerisinde düzenlenen törende açılış konuşmasını yapan Abant İzzet Baysal Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mustafa Alişarlı, “bir şehrin gerek tarihinde gerek hafızasında o şehrin 7’den 70’e bütün halkının gönlünde yer edinebilmek ve her fırsatta hayırla yad edilmek bu fani dünyada çok az kişiye nasip olmuş bir meziyettir. 1980’li yıllardan itibaren tüm helal kazancını memleketin hizmetine sunan İzzet baysal işte bu müstesna insanlardan birisidir. Ülkenin neresinde olursanız olun Bolu denilince akla ilk gelen İzzet Baysal olmaktadır” dedi. 

Bolu Belediye Başkanı Alaaddin Yılmaz, İzzet Baysal’ın bir çok kişiye örnek olduğunu ifade ederek, “Osmanlı devleti bir vakıf medeniyetiydi. Cumhuriyet döneminin ise vakıf medeniyetini devam ettiren en büyük temsilcisi bana göre İzzet Baba’dır. Onun sayesinde nice vakıflar oluşmaya başladı. Onun yolundan gidenler var artık. O tek başına bir vakıf insan değil onun önderlik ettiği çizgide bir çok vakıf insan onu örnek alarak yolundan gitmeye çalışıyor” şeklinde konuştu. 

Bolu Valisi Aydın Baruş ise, “insanın fani hayatında bırakmış olduğu eserler kendi ölümünden sonra onu ölümsüz kılabilmektedir. Dünyada bunu başarabilen insan sayısı çok sınırlıdır. Bunun için içinde yaşadığınız toplumun hafızasında ve yüreğinde çok derin izler bırakmanız gerekir.İzzet Baysal bu izleri bırakabilen müstesna şahsiyetlerden birisidir” ifadelerini kullandı.


Konuşmaların ardından İzzet Baysal’ı anmek için gelen yüzlerce kişi ellerindeki kırmızı ve beyaz karanfilleri anıt mezara bıraktılar. 

Kaynak: İHA

Güncelleme Tarihi: 05 Mart 2018, 22:38
YORUM EKLE