Kadınlara Panik Butonu...

Emniyet Genel Müdürlüğü şiddet mağduru kadına panik butonu verme yerine, erkeğe elektronik kelepçe takılmasına yönelik çalışma başlattı

Yaşam 17.04.2014, 13:08 17.04.2014, 13:10
Kadınlara Panik Butonu...
 Emniyet Genel Müdürlüğü, şiddet mağduru kadına panik butonu verme yerine, şiddet uygulayan erkeğin elektronik kelepçeyle takip edilmesine olanak sağlayacak bir çalışma başlattı.

Emniyet Genel Müdürlüğü Asayiş Dairesi Başkanlığı, şiddet mağduru kadınları korumak için farklı yöntemler uyguluyor. Kadının korunması için daha önce Bursa ve Adana'da panik butonunu deneyen polis, bu sistemden istediği verimi alamadı.

Emniyet yetkililerine göre, panik butonu uygulaması tüm sorumluluğu zaten şiddet mağduru olan kadına yüklüyor. Panik butonu kullanan kadın sokağa çıktığında sürekli etrafını gözlemek zorunda kalıyor. Bu durum bir süre sonra kadının psikolojisini olumsuz etkiliyor. Sürekli tetikte ve tedirgin yaşayan kadın, bir süre sonra toplumdan uzaklaşıyor.

-Tedbir almak için zaman kalmıyor

Panik butonunun bir diğer olumsuz yönü ise şiddet mağduru kadın erkeği fark edip yardım çağırdıktan sonra polise tedbir almak için yeterli zaman kalmıyor. Birçok vakada panik butonu kullanan kadın, erkeği çok geç farkediyor. Bu durumda erkek, kadın panik butonuyla yardım istedikten sonra polisin ekip yollayıp tedbir almasına fırsat vermeden harekete geçiyor. Kadının yardım çağrısını alıp olay yerine ekip gönderilinceye kadar geçen zaman bazı olaylarda polis için handikap oluşturuyor.

Bazı durumlarda ise barışma teklifine inanan kadın polise bilgi vermeden eşiyle buluşmaya gidiyor. Bazen ikili arasında yine tartışma çıkıyor ve erkek koruma kararı bulunan eşine şiddet uyguluyor.

-500 metreden fazla yaklaşamayacak

Bu olumsuzlukları değerlendiren Emniyet Genel Asayiş Dairesi Başkanlığı, kadına panik butonu verme yerine erkeğin elektronik kelepçeyle takip edilmesine olanak sağlayacak bir çalışma başlattı.

Bir rapor hazırlayarak Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığına sunan emniyet, şiddet mağduru kadın yerine, şiddet uygulayan erkeğin takip edilmesini öngörüyor. 

Bakanlığın da onayı alındıktan sonra teknik altyapının da tamamlanmasıyla, eşine şiddet uygulayan erkeğin koluna ya da bacağına dışarıdan görülmeyecek şekilde mahkeme kararıyla elektronik kelepçe takılacak. Kelepçe takılan erkek eşine 500 metreden fazla yaklaştığında elektronik kelepçe otomatik olarak izleme merkezine sinyal gönderecek.

155 polis imdat hattına gelen sinyali değerlendiren emniyet yetkilileri, olay yerine en yakın ekibi yönlendirip kadını korumaya alacak. 

Elektronik kelepçe sayesinde eşiyle buluşmak isteyenler, önceden ilgili yerlere bilgi vermek durumunda kalacak.
Yorumlar (0)