Alexa

Kelebek Vadisi Nerede, Tarihçesi Nedir?

Ülkemizde gezilecek ve görülecek yerlerden birisi de Fethiye Kelebekler Vadisi'dir. Peki Kelebek Vadisi nerede? Kelebek Vadisi'nin neyi meşhur, Kelebek Vadisi'nin tarihi nedir? Doğallığı sevenler için görülecek yerlerden birisi Kelebek VAdisidir.

Kelebek Vadisi Nerede, Tarihçesi Nedir?

Kelebek Vadisi doğal ortamı sevenlerin ve kafa dinlemek isteyenlerin mutlaka görmeleri gereken bir yer. Peki Kelebek Vadisi nerede? Kelebek Vadisine nasıl gidilir?

Fethiye çevresinde en çarpıcı yerlerinden olan Kelebekler Vadisi 1995 yılında 1. derece doğal SİT ilan edilmiş ve her türlü yapılaşmaya kapatılmıştır. Kelebek Vadisine karadan ulaşım imkansızdır. Doğal ortamları sevenler için görmeye değer bir yerdir.

Kelebekler Vadisi’nin Tarihçesi Nedir?

Fethiye Kelebekler Vadisi endemik türleri nedeniyle dünya mirası olarak korunması önerilmiştir. Kelebek Vadisi100 dağdan biridir. Babadağ’ın eteklerinde bulunan Kelebekler Vadisi 8 Şubat 1995 ‘de birinci derecede doğal sit alanı ilan edilmiştir. 350 metreye ulaşan sarp kayalık duvarlarla çevrili olan Vadinin ismini, barındırdığı 70 ‘den fazla kelebek türünden almıştır. 50 metre yükseklikten dökülen küçük bir şelale ile Vadi’nin ortasından geçerek bir dere ile Akdeniz’e ulaşır.

Kelebekler Vadisi'nde zeytin, nar, limon, portakal, üzüm, ceviz, şeftali, kayısı, hurma, zakkum ve defne ağaçları yetişmektedir. 350 metre yüksekliğinde kanyonun içerisinde bulunan Kelebekler Vadisi'ne ulaşım yalnızca deniz yolu ile sağlanıyor.

Akdeniz’den beklediğiniz maviliğin daha fazlasını burada bulabilirsiniz.

KAPSAMHABER

YORUM EKLE

banner325