Alexa

Kenan Evren hayatını kaybetti

Ankara Gülhane Askeri Tıp Akademisi'nde (GATA) tedavi gören 98 yaşındaki 7. Cumhurbaşkanı Kenan Evren hayatını kaybetti.

Kenan Evren hayatını kaybetti
 Ankara Gülhane Askeri Tıp Akademisi'nde (GATA) tedavi gören 98 yaşındaki 7. Cumhurbaşkanı Kenan Evren hayatını kaybetti.

Bir süredir solunum cihazına bağlı olarak Ankara Gülhane Askeri Tıp Akademisi'nde (GATA) tedavi gören 7. Cuhmurbaşkanı Kenan Evren, hayatını kaybetti. 

KENAN EVREN KİMDİR?

Kenan Evren, 1918 yılında Manisa'nın Alaşehir ilçesinde doğdu. İlk ve orta öğrenimini Alaşehir, Manisa, Balıkesir ve İstanbul'da okuyan Evren, lise eğitimini Maltepe Askerî Lisesi'nde tamamladı.

1938 yılında Kara Harp Okulu'nu, 1949 yılında Harp Akademisi'ni bitirdi. Topçu subayı ve Kurmay Subay olarak silahlı kuvvetlerin çeşitli kademelerinde görev yaptı.

9. Kore Türk Tugayı'nda önce Harekât ve Eğitim Şube Müdürlüğü, sonra Kurmay Başkanlığı görevlerinde bulundu. Tuğgeneralliğe yükseldiği 30 Ağustos 1964 gününden başlayarak, Silahlı Kuvvetler'in bütün komuta kademelerinde ve üst rütbelerde görevini sürdürerek, Ordu Komutanlığı ve Kara Kuvvetleri Komutanlığı'ndan sonra, 7 Mart 1978'de Genelkurmay Başkanlığı'na atandı. Bu görevi sırasında, 12 Eylül 1980'de yapılan askeri müdahale ile, diğer görevleri yanında Devlet Başkanlığı görevini de üstlendi.

7 Kasım 1982'de halk oyuna sunulan ve kabul olunan Anayasa ile Türkiye'nin 7. Cumhurbaşkanı olarak göreve başladı. 9 Kasım 1989 gününde görev süresini tamamlayarak Cumhurbaşkanlığı'ndan ayrıldı.

1944 yılında Sekine Hanım'la evlenen Kenan Evren, Nebahat Şenay Gürvit, Semahat Gülay Evren ve Miray Emine Göksu adlarında 3 çocuk babasıdır.

18 Haziran 2014 tarihinde Ankara 10. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından Kenan Evren hakkında 12 Eylül 1980'de dönemin başbakanı Süleyman Demirel'e muhtıra vermek, T.C. Anayasasını ve Türkiye Büyük Millet Meclisi'ni ortadan kaldırmaya ve görevini yapmasını engellemeye teşebbüs suçundan müebbet hapis cezası verilmesine ve orgenerallik rütbesinin erliğe düşürülmesine karar verildi. Ancak temyiz edilen davanın Yargıtay süreci devam ediyordu.
Güncelleme Tarihi: 09 Mayıs 2015, 23:32
YORUM EKLE