Kırca hayatını kaybetti. Levent Kırca Kimdir?

Tiyatro sanatçısı Levent Kırca hayatını kaybetti. Levent Kırca Samsun doğumluydu. Levent Kırca Kimdir?....

Yaşam 12.10.2015, 10:58 12.10.2015, 11:22
Kırca hayatını kaybetti. Levent Kırca Kimdir?

Karaciğer kanseri sebebiyle Temmuz ayından beri kemoterapi gören usta tiyatrocu Levent Kırca (67), bu gece hayata gözlerini yumdu. 

LEVENT KIRCA SAMSUN'DA DOĞDU

1948 yılında Samsun'da doğan tiyatro sanatçısı, 1964 yılında Ankara Devlet Tiyatrosu'nda sahne hayatına atıldı. Çok sayıda tiyatro oyunu ve sinema filminde rol alan Kırca, 22 yıl boyunca yayınlanan televizyon programı "Olacak O Kadar"ı hazırladı. Oyunculuğunun yanı sıra sinema filmleri ve tiyatro oyunları da yöneten Levent Kırca'nın 4 çocuğu bulunmakta. Kırca, sanatçı kimliğinin yanı sıra gazete yazarlığı ve siyasi bir partinin Merkez Karar Kurulu üyeliğini de yapmaktaydı.

"ATATÜRKÇÜ OLARAK ÖLÜYORUM"

Karaciğer kanserine yakalandığı ortaya çıkan Levent Kırca, verdiği bir demeçte,"Bugün ben ölüyorsam, şunu bilerek ölüyorum: Cumhuriyetime sahip çıktım, hep Atatürkçüydüm, hep de öyle kaldım." demişti. Levent Kırca kendisi için dua edilmesini istememişti Ünlü tiyatrocu Levent Kırca, 67 yaşında karaciğer kanseri sebebiyle kemoterapi gördüğü hastanede vefat etti. Kanser hastalığına yakalanan ünlü tiyatrocu Levent Kırca'nın kemoterapi tedavisi sırasında "Herkes bana dua etsin" gibi lafları sevmediğini söylemişti. Kırca, ölümden korkmadığını, gözlerini kapatırken gönlünün rahat olacağını ifade etmişti. Levent Kırca şunları söylemişti;

"HERKES BANA DUA ETSİN GİBİ LAFLARI SEVMİYORUM"

65 yaşındayım, ölsem gözüm açık gitmez. Gençler yaşasın, onlara bir şey olmasın. Benim hayatla olan maçım ortada. “Herkes bana dua etsin” gibi lafları sevmiyorum. Yaşanacaksa da yaşarız abi.

Levent Kırca Kimdir?

Oyuncuyuk kariyeri İlk kez 1964'te Ankara Devlet Tiyatrosu'nda sahneye çıktı. Ankara Birlik Tiyatrosu ve Halk Oyuncuları'nda çalıştı. Nasreddin Hoca Oyun Treni, Siz Olsaydınız Ne Yapardınız?, Bu Oyun Nasıl Oynanmalı?, Sağlık Olsun!, Ne Olur Ne Olmaz gibi televizyon dizilerinin yapımcılığını üstlendi. 1978'de Altınşehir adlı filmle sinemaya geçti. Ne Olacak Şimdi? ve Mavi Muammer adlı filmlerde oynadı. Hodri Meydan Topluluğu adlı Tiyatro Grubu'nu kurdu. Eski eşi Oya Başar ile birlikte Güzel ve Çirkin ve Sefiller adlı oyunları sergiledi. Üç Baba Hasan, Kadıncıklar adlı oyunları sergiledi. 1988'de başlayıp 22 yıl süren Olacak O Kadar adlı televizyon programını hazırladı. İlk sinema yönetmenlik denemesini Son adlı filmle yaptı. Daha sonra Şeytan Bunun Neresinde adlı filmi yönetti. 1998 yılında Kültür Bakanlığınca verilen Devlet Sanatçısı unvanını aldı. Sanatçının ikisi ilk eşinden, ikisi de Oya Başar'dan olan 4 çocuğu bulunuyor.

Saint Petersburg Bal Mumu Heykelleri Müzesi'nde heykeli olan nadir Türk sanatçılardandır. 2011 yılında Karımın Dediği Dedik Çaldığı Kontrbas isimli komedi dizisine başlamıştır, fakat reyting alamadığından dolayı dizi dört bölüm sürmüş ve bitmiştir. 1998 yılında almış olduğu Devlet Sanatçısı ünvanı Nisan 2015'te geri alındı.[1] Karaciğer kanseri sebebiyle kemoterapi görmekte olan usta tiyatrocu 12 Ekim 2015 günü saat 02.40 sularında hayatını kaybetti. Levent Kırca'nın sanat hayatı 67 yaşında kanser hastalığı nedeniyle hayatını kaybeden tiyatrocu Levent Kırca, ilk kez 1964'te Ankara Devlet Tiyatrosu'nda sahneye çıktı. Televizyon kanallarında çeşitli karakterlere hayat veren Leven
t Kırca'nın en çok bilinen yapımı 1988'de başlayıp 22 yıl süren Olacak O Kadar adlı televizyon programı oldu.

SARHOŞ TİPLEMESİ

Kırca, 'Olacak O Kadar' programındaki sarhoş tiplemesiyle adından söz ettirmeyi başarmıştı. Ancak TV kanallarında alternatif eğlence programlarının çoğalmasıyla beraber, Levent Kırca'nın Olacak O Kadar'ı da yavaş yavaş gözden düşmeye başlamıştı. Bir dönem yayından kaldırılan program, daha sonra farklı TV kanallarında yeniden yayına getirilse de tutmamıştı. Ayrıca, 1998 yılında almış olduğu Devlet Sanatçısı ünvanı Nisan 2015'te geri alınmıştı.

OYNADIĞI BAZI TİYATRO OYUNLARI

Ateşin Düştüğü Yer, Toros Canavarı Kadıncıklar,  Üç Baba, Hasan Sefiller, Güzel Ve Çirkin,  Oyun Nasıl Oynanmalı, FİLMOGRAFİ, Karımın Dediği Dedik Çaldığı Kontrbas, 2011 Son İstasyon, 2010  Ağa Kızı, 2004 (Oyuncu : Osman Ağa-Hasan Ağa rolünde)  Kendini Bırak Gitsin, 2004  Şeytan Bunun Neresinde, 2002 (Oyuncu ve yönetmen)  Son, 2001 (Oyuncu, senarist ve yönetmen) Ölürsün Gülmekten, 2000  Mavi Muammer, 1985 (Oyuncu: Muammer rolünde)  N'Olacak Şimdi, 1979(Oyuncu: Orhan rolünde)  Taşı Toprağı Altın Şehir, 1978 (Oyuncu: Ökkeş rolünde)

OYUNCULUK DIŞI KARİYERİ

Beykent Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi'nde öğretim üyeliği yapmıştır. Levent Kırca Mart 2009 Belediye Seçimleri için Demokratik Sol Parti'den Üsküdar Belediye Başkanlığı için aday olmuştur; fakat 4'üncü sırayı alarak kazanamamıştır. 2011'den beri Aydınlık gazetesinde köşe yazarlığı yapmaktadır. 2013 yılının Ocak ayında ise Ulusal Kanal genel müdürlüğü görevini üstlenmiştir. 30 Mart 2014 günü yapılan Mahalli İdareler Seçiminde İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığına İşçi Partisi'nden adaylığını açıklamıştır. 15.232 (%0.2) oy alarak 8. sırada yer almıştır.Yorumlar (0)