Alexa

Kış tatilinin Gözdesi, İstanbul

Kış tatilinin Gözdesi, İstanbul

İstanbul, kış tatili denilince her türlü imkana sahip ve kaplıcaları ile de tercih edilen aile ile yapılacak tatillerin de gözdesi olmaya devam ediyor.

İstanbul Kaplıcaları

Kaynak suları ile oldukça tanınan şehir, kaplıcaları ile de çok sayıda yerli ve yabancı misafire ev sahipliği yapmaktadır. Özellikle Tuzla ilçesi, kaplıcalarkonusunda tam bir merkez konumunda bulunmaktadır. Çocukları ile yarıyıl tatili zamanında hem tatil yapmak hem de kaplıcaların şifalı sularından faydalanmak isteyenler, Tuzla ilçesine akın etmektedir. İlçede bulunan kaplıcalar, Evliya Çelebi’nin seyahatnamesinde de genişçe yer almaktadır. Kaplıcalar 1300'lü yıllardan beri şifa kaynağı olarak kullanılmaktadır. Kaplıcalar özellikle çocukların kemik gelişimine yardımcı olmakta, romatizma ve cilt hastalıklarında da olumlu sonuçlar vermektedir. İlçede bulunan kaplıcaların en önemlileri şunlardır:

1. Tuzla Büyük İçmece: Buradaki kaplıcanın suyu oldukça fazla miktarda magnezyum ve sodyum klorür içermektedir. Bu nedenle mide rahatsızlıkları ile barsak parazitleri ve safra kesesi ve pankreas rahatsızlıklarında yaygın olarak kullanılmaktadır. Bu rahatsızlıkların yanı sıra sıcak kaplıca suyu ile yapılan inhalasyon uygulaması, üst solunum yolu enfeksiyonları, bronşit ve alerjik iltihapların tedavisine de yardımcı olmaktadır.

2. Tuzla küçük içmece: Kaplıcanın suyundaki sodyum klorür ve mineraller, büyük içmeceye oranla daha azdır. Bu nedenle vücuda girdiğinde çok fazla tuzu alarak dışarı atılmasına yardımcı olur. Kaplıcanın suyu özellikle idrar söktürme ve taşların dışarı atılmasında yaygın olarak kullanılmaktadır.

İstanbul Termal Otel Fırsatları

Kaplıcalarının yanı sıra İstanbul termal otel konusunda da önemli bir yere sahiptir. Sömestr tatili ve hafta sonu tatillerinde yakınlığı ve ulaşım kolaylığı nedeni ile termal oteller çok tercih edilmektedir. Şehrin Anadolu ve Avrupa yakalarındaki birçok termal otel; konforlu hizmetleri, dünyaca ünlü termal banyo ve havuzları, özel tasarım ve donanıma sahip spa merkezi ile damak zevkine hitap eden özel lezzetleri ile çok beğenilmektedir.

Oteller ultra lüksten, her bütçeye hitap eden fiyatlara sahiptir. Özellikle İstanbul'da yaşayanlar için kısa süreli rahatlama ve sağlık bulma maksadı ile yapılabilecek tatillerde aranan her türlü özellik, bu otellerde mevcuttur. Tuzla ilçesinde bulunan termal otellerde ayrıca, bilgisayarlı check up, inhalasyon, iyi düşünme, nefes soluma, reklekso terapi, alkalileşme ve koku kürü gibi sağlık açısından çok faydalı bir çok uygulama da mevcuttur.

İstanbul Gezilecek Yerler

İstanbul her türlü ziyaret maksadı için muhteşem olanaklar sunmaktadır. Şehir tarihi, kültürel ve doğal güzellikler ile aynı zamanda Avrupa'nın da turizm başkentleri arasında önemli bir yere sahiptir. Özellikle şehre tatil ve iş seyahati için gelenler, İstanbul’da gezilecek yerler listelerine şu yerleri mutlaka eklemelidirler:

1. Topkapı Sarayı: Fatih Sultan Mehmet tarafından 1478 yılında yaptırılan saray, tüm dünyada tanınmakta ve gezi listelerinde üst sıralarda bulunmaktadır. Saray muhteşem mimariye ve koleksiyona sahiptir, özellikle içinde Peygamberimiz Hz. Muhammed'in de eşyaları bulunan kutsal emanetler bölümünün ziyaretçi sayısı çok fazladır.

2. Ayasofya Müzesi: 360 yılında kilise olarak yapılmış, Mimar Sinan tarafından restore edilmiştir. Müze, tüm dünya tarafından en çok tanınan eserler arasında bulunmaktadır.

3. Dolmabahçe Sarayı: Saray 1856 yılından itibaren birçok padişaha ve halifeye ev sahipliği yapmıştır. İçinde paha biçilmez eserler bulunan sarayı Mustafa Kemal Atatürk de kullanmış ve burada vefat etmiştir.

4. Diğer gezilecek yerler: İstanbul'da gezilecek diğer yerlerin başında Galata Kulesi, Yere Batan Sarnıcı, Süleymaniye ve Sultanahmet camileri, Gülhane Parkı, Belgrad Ormanları ve Adalar gibi birçok yer bulunmaktadır.

İstanbul Konaklama İmkanları

İstanbul'a gelen yerli ve yabancı misafirler için çok çeşitli konaklama imkanları bulunmaktadır. Konaklama için kısa süreli veya uzun bir zaman geçirmek isteyenlere İstanbul otelleri konforu en üst düzeyde sunmaktadır. Şehrin her iki yakasında da çokça bulunan otellere ulaşım sorunu olmadığı gibi, istenilen özelliklere göre değişen uygun fiyatlar da bulunmaktadır. Özellikle yıldız sayısı fazla olan lüks otellerde, önceden rezervasyon yaptırmak kaydı ile otelden çıkmadan tatil yapma imkanları bile mevcuttur.

İstanbul’da Ne Yenir? Nesi Meşhur?

Şehre gelenler için yemek problemi yaşanmamaktadır. Şehirde her bölgeye ait yöresel yemekler olduğu gibi, tüm dünya ülkelerinin de yemek çeşitleri mevcuttur. Bunların yanında Eminönü'de teknelerden balık ekmek yemek, Beşiktaş'ta kokoreç ve Kanlıca'nın da meşhur yoğurdunu mutlaka tatmak gerekir.

İstanbul Alışveriş Fırsatları

Şehir, tüm dünyanın ünlü markalarının bulunduğu mağaza ve alışveriş merkezlerine sahiptir. Şehre gelenlerin alışveriş için ilk durağı ise tarihi Kapalıçarşı, Tahtakale ve Beyoğlu pasajları olmaktadır. Özellikle hediyelik eşya arayanlar, Kapalıçarşı'dan aradıklarını bulmadan dönemezler.

YORUM EKLE