Alexa

Meteorolojiden don uyarısı...

Meteoroloji Genel Müdürlüğü, yurdun iç kesimlerinde, İç Anadolu ve Doğu Anadolu ile Güneydoğu Anadolu'nun kuzey kesimleri ile İç Ege'de, sıcaklığın eksi derecelere düşmesi ve don olaylarının yaşanacağını bildirdi.

 Meteorolojiden don uyarısı...
Meteoroloji Genel Müdürlüğü Analiz ve Tahminler Şube Müdürü Ahmet Uçar, "Yurdun iç kesimlerinde, İç Anadolu ve Doğu Anadolu ile Güneydoğu Anadolu'nun kuzey kesimleri ile İç Ege'de, sıcaklığın eksi derecelere düşmesi ve don olaylarının yaşanması riski var" dedi.

Uçar, AA muhabirine yaptığı açıklamada, yurdu etkisi altına alan kuvvetli yağışlarla ilgili genel müdürlükten 3 gündür yapılan uyarıların ve risklerin aynen devam ettiğini bildirdi.

Hava sıcaklıklarının özellikle yurdun iç kesimlerinde eksi derecelere düşeceğini, bunun vatandaşlara zor anlar yaşatabileceğini ifade eden Uçar, kış aylarında hava sıcaklıklarının mevsim normallerine göre yüksek seyretmesi nedeniyle ağaçların ve bitkilerin çiçek açtığını belirterek, kar yağışı ve don olaylarının yaşanabileceğini, bunun da yol şartlarını etkileyebileceğini, özellikle ekili alanlara ve mahsullere zarar verebileceğini kaydetti.

Daha önce yurt genelinde, Marmara Bölgesi'nin kuzey kesimlerinde görülecek hava sıcaklıklarındaki düşüş ve yağışla ilgili uyarılarının aynen devam ettiğini aktaran Uçar, ''İstanbul ve Marmara'nın kuzeyi için kuvvetli yağış ve Trakya için kar yağışı beklendiğini, İç Anadolu'da ve yurdun iç kısımlarında bölgelerde sıcaklığın eksi derecelere düşeceğini belirtmiştik. Buna ek olarak, yurdun iç kesimlerinde, İç Anadolu ve Doğu Anadolu ile Güneydoğu Anadolu'nun kuzey kesimleri ile İç Ege'de, sıcaklığın eksi derecelere düşmesi ve don olaylarının yaşanması riski var. Özellikle ağaçların ve bitkilerin çiçek açması nedeniyle çiftçileri önlem almaları hususunda uyarıyoruz" diye konuştu.

Uçar, hava sıcaklıklarının salı, çarşamba ve perşembe günleri yurt genelinde soğuk olacağını, sıcaklıkların cuma gününden sonra yükselmesinin beklendiğini sözlerine ekledi.
Güncelleme Tarihi: 10 Mart 2014, 16:56
YORUM EKLE